Historie

Historie klubu

Počátky opavského basketbalu sahají do konce roku 1945. Tehdy byl založen oddíl BK Opava, takže v roce 2015 uplyne již 70 let od vzniku organizovaného opavského basketbalu. V Opavě se dlouho hrál basketbal v nižších soutěžích a v mládežnických kategoriích. Zásadním obratem byl rok 1993. Tehdy vstoupil do klubu silný sponzor, což umožnilo posílení kádru a rychlý vzestup výkonnosti.

V sezóně 1995/96 postupuje Opava do nejvyšší soutěže a hned při svém prvním startu získává mistrovský titul, když ve čtvrtfinále poráží Ústí nad Labem 3 - 0 na zápasy, v semifinále Nový Jičín 3 - 2 a ve finále USK Praha 3 - 1. Hned v následujícím ročníku Opava titul obhájila po finálové výhře na Mlékárnou Kunín 3 - 1 na zápasy. 

V dalších sezónách Opava postupně bere bronz a dvě stříbrné medaile, aby se na český basketbalový trůn vrátila opět v sezóně 2001/02, když ve finále porazila Mlékárnu Kunín 4 - 2 na zápasy. Hned v následující sezóně pak přidali opavští basketbalisté do své sbírky čtvrté zlato po výhře 4 - 3 na zápasy v dramatické sérii s Nymburkem. Následuje 4. místo v sezóně 2003/04 a pak méně slavná kapitola opavského basketbalu. 

V sezóně 2004/05 totiž Opava sestoupila z nejvyšší soutěže a tři roky trvalo, než se podařil v sezóně 2007/08 postup zpět. Ve třech následujících ročnících nejvyšší soutěže se Opava vždy probojovala do play-off, ale skončila ve čtvrtfinále. V roce 2011/12 ale musela zachraňovat příslušnost k české basketbalové elitě v baráži. Po vypadnutí v předkole play-off v následujícím roce pak přišla sezóna 2013/14, kdy opavští basketbalisté získali druhou bronzovou medaili ve své historii. Kromě uvedených 4 zlatých, dvou stříbrných a dvou bronzových ligových medailí získala Opava i pět výher v Českém poháru.

Ve své historii opavský basketbalový klub několikrát změnil svůj název. Po BK Opava následoval ICEC Opava Basketbal a ICEC Opava, pak Slovnaft Opava, aby se v roce 2000 klub vrátil zpět k názvu BK Opava, který se v roce 2008 obměnil na BK Breda & Weinstein Opava. K původnímu názvu BK Opava se opavští basketbalisté definitivně vrátili v roce 2012.

Nejslavnější období opavského basketbalu se váže k hale na ulici Mařádkova, která byla svědkem všech mistrovských titulů. V září 2003 se pak klub přestěhoval do nově postavené moderní víceúčelové haly pro tři tisícovky diváků na Žižkově ulici.