Historie

Od prvopočátků…

Organizovaná košíková se v Opavě začala hrát už v roce 1945. Za tu dobu se na zdejší palubovce vystřídalo několik generací hráčů i trenérů a v zázemí taky řada funkcionářů a manažerů klubu. Vyznavači sportu pod dvěma koši od té doby zapustili v Opavě hluboké kořeny a basketbal postupně našel své místo i v základních a středních školách města. Vyústěním práce s mládeží byla po mnoho let úspěšná účast týmů klubu v druholigových mužských i ženských soutěžích, ale také odchované talenty, kteří se uplatnili nejen v prvoligových týmech v Ostravě nebo v Brně, ale i v republikové reprezentaci.

Zásadní obrat ve vývoji klubu nastal jeho vstupem do světa českého vrcholového basketbalu. Ten se datuje od sezóny 1993/1994, kdy do opavského klubu vstoupil soukromý partner. Práce a sportovní výkony několika basketbalových generací byly zúročeny a muži postoupili v letech 1996/1997 do první ligy. Posílený tým získal hned v první sezóně tituly mistra republiky a vítěze Českého poháru.

Celé období let 1993 - 1997 provázely opavský basketbal nebývalé úspěchy. Čtyři tituly mistra republiky, pět vítězství v Českém poháru, dvakrát stříbro a jedenkrát bronzová medaile v boji o titul – to jsou výsledky, které dostaly Opavu do centra pozornosti basketbalových odborníků a přilákaly tisíce příznivců.

V roce 1999 do zdejšího basketbalu v rámci vzniku akciové společnosti vstoupilo Statutární město Opava, které tak dalo zelenou dalšímu rozvoji klubu a současně vytvořilo podmínky pro využití volného času pro stovky dětí tvořících širokou základnu mládežnického basketbalu ve městě. Práce s mládeží se odrazila i na vynikajících výsledcích, kterých žákovská reprezentace dosáhla doma i v zahraničí.

Konec 90. let a začátek nového tisíciletí byl ve znamení rostoucího zájmu o opavský basketbal a s tím související podpory mnoha nových sponzorů/partnerů, jejichž jména a loga se objevila v nové městské víceúčelové hale v Žižkově ulici i v médiích. Vynikající opavské publikum prokázalo, že umí vytvořit skvělou atmosféru. Taky proto svěřila Česká basketbalová federace Opavě řadu reprezentačních utkání, včetně kvalifikace na mistrovství Evropy.

V sezóně 2004/2005 se Opava v Národní basketbalové lize umístila na posledním místě a po základní části i nadstavbě sestoupila do druhé ligy. To určilo i hlavní cíl klubu v následujících letech, kdy tým usiloval o návrat mezi basketbalovou elitu. V sezóně 2006/2007 postup do nejvyšší soutěže nevyšel jen těsně, když ve finále tým Opavy podlehl Kolínu. Teprve v následující sezóně BK Opava vyhrává nad Sokolem pražským finále druhé ligy a opět se vrací do nejvyšší soutěže.

… k současnosti

První celek BK Opava se v posledních letech umisťuje v horní polovině tabulky a již pravidelně se účastní play-off Kooperativa NBL. Nejvýraznější úspěchy posledních let představuje zisk bronzových medailí v sezóně 2013/2014, stříbrných medailí v Českém poháru 2016/2017 a titul vicemistra národní ligy v sezóně 2017/2018.

Sezóna 2017/2018 znamenala pro tým kolem trenéra Petra Czudka třetí místo v základní části nejvyšší ligové soutěže. Ve čtvrtfinále play-off Opava zdolala jasně tým Olomoucka a v nervy drásající semifinálové sérii opavští překonali Pardubice, když rozhodující páté utkání na palubovce soupeře vyhráli 90:89. Ve finále už Opava nestačila jen na favorizovaný Nymburk, přesto byl zisk stříbrných medailí velkým úspěchem opavského basketbalu.

Umístěním na druhém místě v Kooperativa NBL si Opava zajistila přímý postup do Basketball Champions League 2018/2019. Pro splnění regulí prestižní evropské soutěže bylo nutné před touto sezónou spustit elektronický systém prodeje vstupenek na utkání a provést některé úpravy v hale – například instalovat nové světelné LED tabule nebo vyměnit závěsné koše za stacionární.

Kvalitní evropská soutěž prověřila opavský klub jak po stránce sportovní, tak organizační. Ve srovnání se špičkovými evropskými kluby s daleko většími rozpočty se Opava rozhodně neztratila.

V rámci Basketball Champions League se mohli fanoušci přijít podívat na silné evropské týmy. Na domácí palubovce se Opavě podařilo zdolat francouzské Nanterre 92 nebo německý Telekom Baskets Bonn.

Premiérová účast týmu v lize mistrů se ovšem odrazila i v nejvyšší soutěži. Náročné cestování a nabitý program se projevily ve větším počtu zranění hráčů, což spolu s užším kádrem znamenalo nakonec šesté místo po nadstavbové části soutěže. Ve čtvrtfinále pak Opavě v sedmikolové bitvě nestačily síly na tým Děčína a sezóna pro ni skončila.

Sezóny 2019/2020 a 2020/2021 byly ovlivněny pandemií koronaviru. V první jmenované byla sezóna předčasně ukončena, nebyly uděleny medaile a bylo určeno jen konečné pořadí týmů, kdy jsme se umístili na druhé příčce.

Začátek sezóny 2020/2021 se hrál v omezené míře s diváky, načež byla účast fanoušků na zápasech zakázaná a veškerá interakce s fanoušky se přesunula do on-line prostoru. Hráči se museli před každým zápasem testovat.

Pro fanoušky jsme zkvalitnili video přenosy, zintenzivnili informování na sociálních sítích a začali vysílat podcasty se zajímavými osobnostmi z klubu a jeho okolí. Po základní části jsme se umístili na druhém místě.

Nezapomínáme na mládež

BK Opava, to není jen „áčko“. Pro klub je kromě jeho prvního celku stěžejní rovněž výchova vlastních hráčů, které věnuje velkou pozornost a značné úsilí. Filozofií klubu je vychovávat nové talenty, a proto v posledních letech stále rozvíjí a vylepšuje systém práce s mládeží.

V roce 2019 měl BK Opava celkem osm mládežnických týmů a 12 basketbalových přípravek na základních školách v Opavě a okolí. Základnu nejmenších basketbalistů tak tvořilo přes 300 dětí z nižšího stupně. Kromě pravidelných tréninků, které se konají třikrát týdně, pro ně klub připravuje každoročně turnaj, ukázkové tréninky s hráči prvního celku, ukázkové tréninky o poločasech mistrovských utkání Kooperativa NBL a týdenní letní příměstský kemp.

Dobrá práce s přípravkami sklízí své ovoce v podobě řady úspěchů mládežnických celků, které se pravidelně umisťují na předních místech svých kategorií.

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.