01. 11. 2016

Boston a Toronto prvními postupujícími

Poslední říjnový den bylo v opavské hale na programu vyvrcholení turnaje Divize F základní části Jr. NBA.

Poslední říjnový den bylo v opavské hale na programu vyvrcholení turnaje Divize F základní části Jr. NBA. Rozhodovalo se o konečném umístění, postupujících i o nejužitečnějším hráči.

Ale pěkně od začátku... V pondělí 17.10. byl v Opavě odehrán první hrací den nejen Divize F, ale i celé Jr. NBA v České republice. Prvních osm zápasů přineslo nejen dramatické souboje do poslední minuty, ale i utkání, ve kterých jeden z týmů jasně dominoval.

Oba typy utkání zažila Philadelphia 76ers alias ZŠ Vrchní, která nejprve prohrála o 30 bodů s ambiciózním Torontem Raptors reprezentovaným ZŠ Boženy Němcové a následně svedla dramatický souboj s Brooklyn Nets (ZŠ Hradec nad Moravicí). V tomto zápase Philadephia prohrála až v prodloužení 46:50.

Na zápasy se dorazil podívat i český reprezentant a kapitán BK Opava Jakub Šiřina společně s trenérem opavského A-týmu a bývalým reprezentantem Petrem Czudkem. „Je skvělé, že se Opava do tohoto projektu zapojila. Ve věku nynějších účastníků se nám o něčem podobném ani nesnilo,“ doplnil Czudek, který mohl sledovat svého syna Pavla z Otické „základky“, která pro změnu reprezentuje barvy NY Knicks.

Právě hráči Knicks se stali poslední obětí Bostonu Celtics (ZŠ Englišova), který vyhrál všechna tři svá utkání a se 100% bilancí vedl tabulku Divize F po prvním hracím dni.

O týden později se v Opavě hrálo druhé kolo Divize F Jr. NBA. Od začátku se hrálo ve velkém tempu a o napínavé okamžiky nebyla nouze. Zlepšenými výkony se prezentovala Philadelphia 76ers, která po prvním hracím kole odjížděla bez vítězství. Jak si vedly ostatní týmy?

V prvním utkání se celek Philadelphia 76ers střetnul s prozatímním lídrem své divize – Bostonem Celtics. Hráči Philadelphie byli více než vyrovnaným soupeřem, ale nakonec Boston zabral a potvrdil svou sílu výsledkem 45:27.

Paralelně na druhém hřišti vystrčili drápky Toronto Raptors ze ZŠ Boženy Němcové. Jejich soupeř, Brooklyn Nets, odcházel z palubovky s pořádným přídělem (12:46), přestože zápas měl poměrně vyrovnaný úvod.

O vyrovnaný a kvalitní zápas se poté postaraly týmy Celtics (ZŠ Englišova) a Toronto Raptors (ZŠ Boženy Němcové). Na hřišti panovala bojovná atmosféra, o vítězi se rozhodovalo až v posledních minutách, kde Boston opět prokázal svou kvalitu – ve čtvrté čtvrtině rozjel bodové hody a jeho hráči se mohli zaslouženě radovat.

V souběžném utkání se rozhodovalo doslova za pět minut dvanáct: bojovníkům z New York Knicks (ZŠ Otická) se nakonec povedlo zamezit vzpouře borců z Philadelphie, kteří se snažili napravit nepříliš povedené první hrací kolo, a v posledních vteřinách strhli vítězství na stranu New York Knicks v poměru 24:22.

Letce z Philadelphie tento zápas ještě více vyhecoval a v posledním zápase dnešního programu si vyšlápli na ZŠ Boženy Němcové, která nosí dresy Toronto Raptors. Po opět velmi hektickém zápase se radovali z výhry 32:30 a každý tým v Divizi F tak už poznal radost z vítězství.

Třetí pondělí v řadě probíhalo opět ve znamení Divize F, která měla na programu poslední hrací kolo základní části.  To vzbuzovalo několik otázek. Dokáže Boston (ZŠ Englišova) natáhnout vítěznou sérii? Jak dopadne souboj o druhé postupové místo mezi Torontem (ZŠ B. Němcové) a New York Knicks (ZŠ Otická)? Kdo se stane vůbec prvním nejužitečnějším hráčem Jr. NBA?

První zápasy nabídly rozdílnou podívanou. Na jednom hřišti probíhalo drama se šťastným koncem pro Toronto, které zdolalo srdnatě bojující Knicks v poměru 36:30. Na druhém hřišti byla k vidění rozjetá mašina Bostonu. Hráči ze ZŠ Englišova, kteří nastupují v zelených dresech Bostonu, neměli v průběhu Divize F slitování vůbec s nikým. Ve svém dalším zápase se pustili s velkou vervou do Brooklynských Nets (ZŠ Hradec nad Moravicí) a výsledné skóre odpovídalo průběhu (68:12).

Druhé dvojutkání přineslo souboj o neoblíbené poslední místo a také boj o postup. Čtvrtým týmem Divize F se nakonec stala Philadelphia 76ers (ZŠ Vrchní) díky vítězství nad Brooklynem (ZŠ Hradec nad Moravicí) v poměru 34:16. Nepopulární poslední místo tak zbylo na Brooklyn Nets.

Knicks chtěli bojovat o druhou postupovou příčku, ale bohužel pro ně se Boston rozhodl, že porážka na tomto turnaji pro něj není téma. Kombinace výsledků posledního hracího dne tedy vyústila v konečné pořadí Divize F, které jak už to tak bývá, někoho potěší a někoho naopak zklame.

Divize F také jako první vyhlašovala MVP, čili nejužitečnějšího hráče. Stal se jím, musíme zmínit, že oprávněně, Pavel Czudek hrající v barvách NY Knicks (ZŠ Otická). Posbíral celkem 6 nominací z 8 možných.

Slezská divize nabídla zajímavý basketbal, kterému nechybělo napětí ani krásné momenty. Nyní budou účastníci slezské Divize čekat na soupeře, kteří vzejdou z ostatních Divizí. Již ve středu je na programu 2. kolo Divize C a ve čtvrtek nás čeká druhý „superden“, kdy pokračují Divize D a B.

Kompletní výsledky naleznete zde, tabulku pak zde.