• BK Opava
  • Novinky
  • Cavaliers, Bulls či Celtics nastoupí proti sobě v ČR

  17. 10. 2016

Cavaliers, Bulls či Celtics nastoupí proti sobě v ČR

V Česku odstartoval draftem premiérový ročník Jr. NBA League.

V Česku odstartoval draftem premiérový ročník Jr. NBA League. Unikátního projektu na popularizaci basketbalu mezi dětmi se účastní 30 českých škol. Draft proběhl pod patronací Jiřího Welsche, jednoho ze čtyř Čechů, kteří si kdy zahráli skutečnou NBA.

Jedinečný projekt je cílen na děti ve věku 10-11 let, které mají šanci alespoň na jednu sezónu zažít pocity těch nejlepších basketbalových hráčů klubů NBA. Jr. NBA je globální basketbalový program NBA pro mladé chlapce i dívky. Učí mládež základní basketbalové dovednosti stejně jako stěžejní hodnoty hry s cílem pomoci růstu a zlepšení basketbalových zkušeností pro hráče, trenéry a rodiče.

Do projektu je zapojeno 30 škol z celé České republiky, které jsou rozděleny do šesti divizí dle geografické polohy. Na souboje ve skupině navážou konferenční finále, vše pak vyvrcholí speciálním prosincovým turnajem Final Four. V něm si to čtyři republikově nejúspěšnější týmy rozdají o vítězství a s ním spojený titul a trofej pro šampiony Jr. NBA League Česka.

Protože projekt do tuzemska přivádí prostřednictvím České basketbalové federace (ČBF) slovutná NBA, budou mít samozřejmě obě soutěže hodně společného. Jednotlivé týmy nebudou v turnaji zastoupeny klasickým označením svého vzdělávacího ústavu. Malí basketbaloví nadšenci si užijí zápasy pod hlavičkou reálných zástupců jedné z nejslavnějších sportovních soutěží světa. V Praze, Plzni, Opavě, Brně, Litoměřicích, Písku, Pardubicích nebo Klatovech se tak uskuteční souboje mezi Golden State Warriors, Utah Jazz, Boston Celtics, New York Knicks a dalšími slavnými kluby ze zámoří.

"Je to něco, co dává smysl. Není to akce zaměřená na to, najít nového Jirku Welsche, Jirku Zídka, Jana Veselého a Tomáše Satoranského, ale hlavně dostat do pohybu další děti a zapojit do toho školy," řekl Welsch novinářům. "A také touto nejprestižnější basketbalovou značkou dát dětem do života sen a motivaci, aby v něčem byli nejlepší, jako tomu bylo u mě," dodal.

Start obstaral po vzoru NBA draft, na kterém si jednotlivé školy nalosovaly, jaký reálný klub NBA budou zastupovat. Po něm absolvovali vyslanci týmů ukázkový trénink (Jr. NBA Clinic) pod vedením zástupce slavné NBA a patrona celého projektu, basketbalisty Jiřího Welsche.

Jr. NBA trénink   Jr. NBA trénink

"Já se v tomto věku poprvé dozvěděl o NBA, když se časopise Stadion objevil článek o Chicagu Bulls a byla tam malá fotka Michaela Jordana. Okamžitě se Jordan stal mým hrdinou a NBA byla hned mým snem. Dnes mají děti úplně jiné možnosti, jak se s NBA seznámit," usmíval se Welsch.

Právě jeden z nejlepších českých basketbalistů se postaral i o draft a vzpomněl si tak, jak sám v roce 2002 prošel reálným draftem do NBA. "Přijde mi to jako včera, kdy jsem dres dostal a dnes jsem je rozdával. Ono už je to ale čtrnáct let. Tomu je těžké uvěřit," uvedl Welsch.

Právě draft je pro něj prý jedním z nejsilnějších zážitků kariéry. "Jako kluk z Holic jsme se dostal do Madison Square Garden, nejsledovanější haly na světě. Na pocit ve chvíli, kdy komisionář David Stern oznámil, že 16. volbou si Philadelphie vybírá mě, nikdy nezapomenu. Bylo to ztělesnění mého snu," popsal Welsch.

"Byl to ale i hrozný kolotoč. Hned jsem dával rozhovory, vše končilo až o půlnoci, kdy jsme vyšel ven a zjistil jsem, že u sebe nemám vůbec nic, telefon ani peníze, protože přítelkyně a agent už odjeli. Takže mě tehdy zachránil Michal Ježdík, který tam byl se štábem televize. Půjčil mi 50 dolarů, a když o tom teď přemýšlím, tak ani nevím, jestli jsme mu je někdy vrátil," dodal šestatřicetiletý rozehrávač Nymburku.

Juniorská NBA se celosvětově koná třetím rokem. Letos se uskuteční ve 22 zemích a celkem 48 městech. V Evropě už se hrála v Itálii, Litvě, Švédsku, Anglii, Turecku, Rusku, Gruzii, Srbsku a Španělsku. 

Která škola bude koho reprezentovat v České republice najdete zde.

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.