27. 04. 2021

Cesta za první výhrou byla trnitá

Basketbalisté Opavy vyhráli první zápas čtvrtfinálové série s Královskými Sokoly.

Nebylo to vůbec jednoduché utkání. Východočeši pořádně kousali. Slezané nakonec zvítězili 89:84.

Opava se už během první čtvrtiny pokusila o trhák. Skóre utkání sice otevřel Barač, ale v dalších pasážích byli vidět hlavně Gniadek, Šiřina a Švandrlík, kteří se během chvilky postarali o sedmnáct bodů svého týmu. Když Gniadek dvěma šestkami natáhl rozdíl na osmibodový rozdíl, zdálo se, že Slezané půjdou do trháku. Jenomže opak byl pravdou. Stamenkovič dával z perimetru na 27:22 a když potrestal opavskou ztrátu Kantůrek, bylo to jen o tři – 27:24.

Rozlet Sokolů přibrzdil trojkou Jurečka a když Barač při dálkovém pokusu fauloval Zbránka a domácí křídelník dvě ze tří šestek proměnil, vyhrála Opava první čtvrtinu 32:24. Východočeši se rvali o dobrý výsledek i ve druhém hracím období. Díky Haladovi s Lošonským to bylo jen o tři body. Stačila ale chvilka a všechno bylo zase jinak. Gniadek z dálky a Slavík zpod koše upravovali na 39:31. Běžela 13. minuta a prvně jmenovaný měl na kontě už jedenáct bodů. Opavským se ale přestalo dařit v útoku a to byla voda na mlýn soupeři, který tak stále držel s favoritem krok.

Závěr prvního poločasu patřil přece jen Czudkově výběru. Z perimetru pálil úspěšně Jurečka, kterého ještě podpořili Gniadek se Slavíkem. Po prvním poločase svítil na ukazateli skóre stav 49:42.

Vstup do druhého poločasu odstartoval trojkovou smrští Jurečka a Opava rychle vedla 58:42. Jenomže Hradec to nezabalil a po time se dokázal vrátit do utkání. Když proměnil Barač koš s faulem, bylo to jen o pět bodů a hosté byli stále ve hře. Nezlomila je ani trojka Zbránka. Hradečtí bojovali. Navíc Opavským se nedařily proměňovat jasné střely. Vysvobození přišlo po trojce Zbránka – 77:70. Závěr byl sice dramatický, ale Opavští si v něm první vítězství pohlídali.

BK Opava - Královští sokoli 89:84 (32:24, 49:42, 71:65)

Body: Gniadek 19, Jurečka 16, Zbránek 15, Slavík 12, Šiřina 11, Kouřil 7, Švandrlík 5, Kvapil 4 - Halada 19, Sedmák 15, Barac 13, Lošonský 13, Stamenkovic 12, Koloničný 4, Šoula 3, Peterka 3, Kantůrek 2. Rozhodčí: Blahout, Jeřáb, Nejezchleb. TH: 26/21:16/12. Trojky: 14:12. Doskoky: 38:35. Fauly: 20:23.