17. 02. 2021

Čtrnáctka Lvů v Litvě a Šiřinovo déja vú

Snad už jako doma se musí čeští basketbalisté cítit ve Vilniusu. V místní aréně zakončí kvalifikaci o domácí EuroBasket 2022.

Počet zápasů, které Lvi odehráli v aktuální kvalifikaci na místní palubovce, se tak vyšplhá na pět. To je celkem ze šesti kvalifikačních zápasů velká porce. V současné chvíli to ale nejde jinak.

Na domácí scéně v Pardubicích se Češi představili pouze v prvním kvalifikačním zápase proti Dánsku, aby pak odletěli na zápas do Litvy. V únoru 2020 vše fungovalo ještě v klasickém formátu, ale už tehdy pomalu číhalo virové ohrožení, které převrátilo celý světa naruby. Kromě odložení EuroBasketu o rok mělo za následek také nezvyklou situaci, kdy pět po sobě jdoucích soutěžních zápasů v rozmezí jednoho roku odehrají svěřenci trenéra Ginzburga ve Vilniusu.

„Určitě tehdy nikoho z nás nenapadlo, že tady odehrajeme další čtyři zápasy. Taková je ale situace a musíme se s tím popasovat lépe než v minulém okně a pokusit se vyhrát,“ vzkazuje z Litvy Jakub Šiřina. „Je pravda, že tady trávíme hodně času. Je to takové už trošku stereotypní, ale jsem profíci, musíme to tak brát i k tomu tak přistoupit,“ upozorňuje.

Češi zažívají tak trochu déja vú. Co se týče fungování, tak oproti listopadovému oknu nenabízí únorová bublina žádné zásadní novinky. Stejný hotel, stejné patro a pro většinu hráčů i stejný pokoj. Jako by snad ani neuplynuly téměř tři měsíce…

„Devadesát procent, ne-li všichni hráči mají stejný pokoj, takže takové malé déja vú to je. Jediná změna je, že není výdejní okénko s jídlem na našem patře. Chodíme na něj společně, tak to je malá nepatrná změna,“ porovnává listopadovou a únorovou bublinu.

Z původně oznámené šestnáctičlenné nominace vzal s sebou do Vilniusu trenér Ginzburg čtrnáctku hráčů. Doma zůstali Šafarčík a Švrdlík. Na české Lvy čeká nesmírně těžký závěr kvalifikace. Litva dlouhodobě patří k hlavním favoritům všech evropských i světových klání. Navíc na domácí palubovce. Jak upozornil kapitán Vojtěch Hruban, Belgie je se současnou soupiskou, v níž nechybí žádný z hvězdných hráčů, jedním z nejsilnějších týmů v Evropě.

„Dánové zamíchali skupinu, když v minulém okně porazili domácí Litvu. Těm tak půjde o hodně. My jim to ale nechceme dát zadarmo. Chceme si napravit reputaci, kterou jsem tu minule neměli moc dobrou. Budeme chtít určitě nastoupit s lepší energií než předtím,“ vyhlíží už závěr kvalifikace.

Přímé přenosy obou utkání odvysílá v přímém přenosu ČT Sport – sobota 20. února od 18:30 s Litvou a v pondělí 22. února od 15:30. Do nich povede Lvy opět s pomyslnou kapitánskou páskou Vojtěch Hruban, za nějž v minulém okně zaskakoval právě Šiřina.

„Nějak jsme se o to neprali,“ usmívá se Šiřina. "Já jsem mu to předal s radostí. Vojta byl právoplatně jmenovaný kapitánem po odchodu Pampiho, takže předání proběhlo normálně,“ potvrdil svá listopadová slova, že žádný puč neplánuje.

Nominace na zápasy v Litvě

Richard Bálint - Basket Brno
Jaromír Bohačík - SIG Strasbourg (FRA)
Radek Farský - Basket Brno
Vojtěch Hruban - ERA Basketball Nymburk
Luboš Kovář - ERA Basketball Nymburk
Martin Kříž - ERA Basketball Nymburk
Michal Mareš - USK Praha
Lukáš Palyza - ERA Basketball Nymburk
Martin Peterka - Löwen Braunschweig (GER)
Šimon Puršl - Basket Brno
Ondřej Sehnal - USK Praha
Jakub Šiřina - BK Opava
Jan Štěrba - USK Praha
Tomáš Vyoral - BK JIP Pardubice

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.