20. 07. 2015

Czudkova U20 veze z ME 6. místo

Historickým úspěchem českého basketbalu v kategorii U20 skončilo ME 2015 v Itálii. Svěřenci Petra Czudka obsadili 6. místo.

Historickým úspěchem českého basketbalu v kategorii U20 skončilo ME 2015 v Itálii. Svěřenci Petra Czudka obsadili 6. místo, což je nejlepší umístění v této věkové kategorii.

Původně bylo cílem našich mladých basketbalistů hlavně udržení divize A kategorie U20. To naši kluci splnili již po bojích v základní skupině, v níž obsadili 2. místo a postoupili do osmifinále. Ani zde si ale nevedli vůbec špatně a nakonec postoupili z 3. místa do čtvrtfinálových bojů. Tam ovšem nestačili na tým Francie, které podlehli 58:80 (21:22 31:42 46:65), když nezvládli hlavně druhou a třetí čtvrtinu. Francie v tomto zápase těžila z fyzické převahy a výborné obrany. I doskoky vyzněly jasně pro soupeře poměrem 41 - 22.

V zápasech o umístění čekala na Českou republiku nejprve Belgie. Po vlažném začátku, kdy naši prohrávali již o 14 bodů, dokázali ještě v první čtvrtině stav otočit a i když se jim nevyhnul další výpadek ve druhém hracím období, dostali ve druhém poločase vývoj zápasu pod kontrolu a dotáhli jej do vítězného konce - 96:81 (26:19 42:45 73:60).

Posledním zápasem naší U20 bylo střetnutí o 5. místo s celkem Lotyšska. V něm se našim zpočátku dařilo, vytvořili si náskok až 13 bodů, ale koncovka první půle ani začátek té druhé jim nevyšel. Třetí čtvrtinu prohráli 11:27 a mladí Lotyši si už vedení pohlídali. "Když to analyzuji krátce po zápase, tak to vypadalo, že Lotyši byli o něco živější a měli větší chuť vyhrát. Bohužel my jsme se zbytečnými školáckými chybami připravili o vybudovaný náskok," řekl k poslednímu vystoupení našich mladých basketbalistů asistent Petra Czudka Ladislav Sokolovský. Konečný výsledek: ČR - Lotyšsko 66:77 (17:14 35:28 46:55).

I tak je konečné šesté místo historicky nejlepší umístění českých basketbalistů U20 na ME, dosud se podařilo vybojovat v roce 2004 8. místo na domácím šampionátu v Brně. A československé maximum bylo 5. místo z roku 1992. I když 6. místo je samozřejmě dílem kolektivním, lídrem našeho celku byl Martin Peterka, který dosáhl v průměru 16.0 bodu (4. na ME) a 7.7 doskoku (8. na ME) na zápas. Vyniká i zápasových 5.9 asistence Radovana Kouřila, díky nimž ovládl tabulky asistencí ME 2015.

Pro opavský basketbal je pozitivní, že kromě trenéra Petra Czudka a jeho asistenta Ladislava Sokolovského se na výsledku podílel i Dušan Štěnička jako vedoucí týmu a také Petr Kivorchian, který u U20 působil jako masér. Nelze zapomenout ani na roli 2. asistenta Patrika Smažáka, který rovněž zanechal svou stopu v opavském basketbalu.