25. 07. 2016

Dvacítka veze domů 7. místo z ME ve Finsku

Mladí čeští basketbalisté kategorie U20 potvrdili příslušnost k evropské elitě a skončili nakonec na 7. místě.

Svěřenci trenérské dvojice Patr Czudek - Ladislav Sokolovský měli po klíčové výhře v osmifinále nad Slovinskem opět možnost bojovat o medaile. Ve čtvrtfinále je čekal celek ze země basketbalu zaslíbené - Litva. Naši bojovali statečně, v poločase prohrávali jen o 3 body, ale nakonec podlehli 69:79 a museli se spokojit jen se zápasy o konečné umístění na 5. - 8. místě. V nich je nejprve čekala Itálie, tedy tým, kteří Češi porazili v základní skupině. Naši drželi naději na úspěch celý první poločas, ale ve třetí čtvrtině se nadechli Italové k rozhodujícímu náporu. Své vedení v průběhu posledního dějství navýšili až na 21 bodů a přes českou snahu si již vedení v závěru pohlídali a vyhráli 81:66.

Bylo tedy jasné, že 6. místo z minulého šampionátu Česká republika neobhájí, ovšem čekal ještě boj o místo sedmé. Posledním soupeřem na ME U20 2016 byla Ukrajina. Naši kluci si prakticky po celý zápas udržovali větší či menší vedení a 21 vteřin před koncem vedli pohodlným rozdílem 104:94. Mladí Ukrajinci se ale nevzdali a za dalších 14 vteřin už byl rozdíl pouze jednobodový - 104:103. V závěru ale Půlpán proměnil jednu šestku a zoufalý pokus Ukrajiny přes půlku hřiště už košem nepropadl. Ze 7. místa se tak po výhře 105:103 radovali Češi .

I přes posun o jednu příčku směrem dolů byl Petr Czudek spokojen: "Nečekalo se, že i s ročníkem 1996 budeme schopní takto zahrát. V kategorii U16 se nám s tímto ročníkem bohužel nepodařilo udržet divizi A. Pak se kluci zachránili posledním zápasem v divizi A do 18 let a teď znovu ukázali, že mají charakter. Měli tu dobrou partu, nechybělo tomu srdíčko a bojovnost. I když jsme neměli takové individuality jako některé jiné týmy, tak přece jen jde o kolektivní sport a parta i chemie jsou v ní hodně důležité."

Kromě trenérské dvojice měla Opava v týmu další reprezentanty. Na rozehrávce působil Rosťa Dragoun (4.9 bodu, 3.6 doskoku, 1.6 asistence), vedoucím týmu byl Dušan Štěnička, masérem Petr Kivorchian. Pro úplnost dodejme, že mistrovský titul vybojovali Španělé po finálové výhře nad Litvou, třetí skončilo Turecko.