16. 12. 2022

EXKLUZIVNÍ KALENDÁŘ BREDA: BK OPAVA 2023

Před sobotním zápasem s Kolínem proběhne na palubovce slavnostní představení kalendáře, který připravil ve spolupráci s našimi hráči a trenéy Spolek na záchranu obchodního domu Breda. Kalendář bude v prodeji za 400 Kč u hlavního vstupu a ve Fanshopu.

Možná si vzpomínáte na dobu před patnácti lety, kdy se do názvu dostala značka BREDA & WEINSTEIN a klubu se podařilo vrátit do nejvyšší soutěže. Původním záměrem sponzora bylo vybudování společenského a komerčního centra Breda & Weinstein a v další etapě propojení se starým obchodním domem Breda. To se však nepovedlo a opavský architektonický skvost chátral.

Díky občanské iniciativě, z níž se později stal Spolek na záchranu obchodního domu Breda, mu však znovu svitla naděje na lepší budoucnost. Organizátoři iniciativy spolu s veřejností přesvědčili opavské zastupitele, aby Bredu získali do majetku města. Podařilo se, aktivity Spolku tím však neskončily. I nadále pořádá akce pro veřejnost, která už je neodmyslitelnou součástí celého projektu a společné snahy vrátit Bredě životní náplň.

A protože kultura a sport se mohou vzájemně doplňovat, vzpomněli jsme si na opavské basketbalisty, kdysi spjaté i s Bredou. Vznikl tak nápad vytvořit originální kalendář, který si teď můžete koupit. Slavný umělec Kurt Gebauer navrhl a namaloval jedinečná trička s pohyby basketbalistů, kteří se v tričkách nechali vyfotit symbolicky v prostorách staré Bredy, a to úžasnou fotografkou Karin Zadrick. Na tvorbě kalendáře pak má zásluhu i grafik Petr Fojtík. Koupí tohoto díla podpoříte aktivity Spolku.

"Když jsme jako klub dostali nabídku podílet se na kalendáři na podporu „staré“ Bredy, neváhali jsme ani minutu. A to ze tří hlavních důvodů. Za prvé je pro nás Breda ikonickou stavbou, která se už dávno stala symbolem Opavy nejen proto, že ve své době byla historicky prvním obchodním domem v Československu. Snad tím symbolem i zůstane! Za druhé je tu spojení s profesorem Kurtem Gebauerem, kterého si nesmírně vážíme za všechno, co pro Opavu udělal. Pan Gebauer také pro tento kalendář navrhl trička, v nichž se pak v prostorách Bredy fotili naši hráči a trenéři. A v neposlední řadě nám na mysli vyvztanuly vzpomínky na dobu před patnácti lety, kdy se začala budovat nová Breda a značka Breda&Weinstein se dostala do názvu klubu jako titulární sponzor. Díky této finanční podpoře se klubu nejen podařilo vrátit zpátky do nejvyšší soutěže, ale ještě v ní pár let hrát důstojnou roli. Držíme palce, ať se „stará“, původní Breda vrátí do života nás všech, co máme Opavu opravdu rádi,“ uvedl trenér Petr Czudek.

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.