• Novinky
  • Soupeř ve finále KNBL 2021/22: ČEZ Basketball Nymburk

19. 05. 2022

Soupeř ve finále KNBL 2021/22: ČEZ Basketball Nymburk

Vyvrcholení letošního ročníku je zde. Finálový souboj začíná na palubovce nymburského týmu

Začátky basketbalu v Nymburku se datují do roku 1929 a do šedesátých let se zde hrál basketbal pouze na krajské úrovni. Po vstupu bratří Janstů se ale tento celek rychle dostal do nejvyšší soutěže.

Po 10. místě v premiérové sezóně 2000/01 pak již Nymburk bez medaile nikdy nezůstal, získal celkem 17 mistrovských titulů, jednu stříbrnou a jednu bronzovou medaili a také již 13 výher v Českém poháru.

Po další vítězné sezóně 2020/21 opustila Nymburk pětice Dalton, Obasohan, Zimmerman, Prewitt a Šafarčík, místo kterých do týmu přišli křídelník František Váňa, australský pivot Gorjok Gak, americký forward Demetre Rivers a jeho krajan na rozehru Sterling Gibbs.

Odešel i úspěšný trenér Oren Amiel, taktovku převzal jeho dosavadní asistent Aleksander Sekulić. Postupem času se v Nymburce objevil také americký rozehrávač Colbey Ross, odešel naopak pivot Hunter Mickelson, který zamířil do Brna. Své působení ukončil také Demetre Rivers, na počátku roku 2022 přišel naopak americký pivot Logan Routt.

Nymburk opět suverénně vyhrál základní část a nadstavbu české ligy, když prohrál pouze jednou a to právě v Opavě, kde jsme 13.11.2021 zvítězili 100:98. Bilance Nymburku v KNBL tak byla 35 - 1. Horší to bylo v Lize mistrů, kdy jeho pouť touto soutěží skončila už v základní skupině. Ani v Českém poháru letos mistr neuspěl, když ve finále prohrál s Opavou 93:97. Nymburk jsme tak v této sezóně porazili již dvakrát.

Zato zápasy play-off projel Nymburk jako nůž máslem. Nejprve vyřadil ve čtvrtfinále Děčín 4 - 0 a v semifinále pak další severočeský tým Ústí nad Labem rovněž 4 - 0 na zápasy.

V nabitém nymburském kádru vynikají především MVP letošního ročníku KNBL Jerrick Harding a Colbey Ross. Z českých hráčů si vedou nejlépe excelentní trojkař (úspěšnost 48.5 %) Lukáš Palyza a také další čeští reprezentanti Vojtěch Hruban a Martin Kříž.

Naši kluci si odpočali, potrénovali a vyléčili různé drobnější šrámy. Na ty největší ale ani čas nestačil: Rosťa Dragoun je po operaci, Keenan Gumbs má ruku v sádře a letos se už na palubovku nepodívá zřejmě ani Radim Klečka.

Přes tato oslabení jsou naši basketbalisté na finálové boje natěšení a jsou připraveni nechat na palubovce všechno. Sezóna pomalu končí a není se na co šetřit.

"Začíná finále KNBL, na které se všichni těšíme a které bylo našim sezónním cílem. Chybí nám několik zraněných hráčů, ale takový je sport. Věřím, že se tým semkne a neprodá svou kůži lacino. Respektujeme sílu soupeře, ale víme, že nemáme co ztratit a že jsme už letos Nymburk dvakrát porazili," řekl před finálovými zápasy Petr Czudek.

Trenéra doplnil kapitán Kuba Šiřina: "Našim snem a cílem bylo v letošní sezóně postoupit do finále. Bohužel jsme výrazně oslabeni zraněními. Je na nás ostatních, abychom předvedli, že naše postavení v soutěži je zasloužené. Nejsme favoritem a to se hraje mnohem lépe, než když musíte za každou cenu vyhrát. Doufám, že přijdou diváci a společně si finále užijeme."

První finálové utkání se hraje v pátek 20.5.2022 od 17:00 hod. v Nymburce, odveta je na pořadu v neděli 22.5.2022 rovněž od 17:00 hod. v Opavě. Třetí zápas se bude hrát opět na nymburské palubovce ve čtvrtek 24.5.2022 od 17:00 hod. Všechny tři uvedené zápasy přenáší Česká televize.

Další pořad závisí na tom, jaký stav bude po třetím zápase, neboť se hraje na 3 vítězné zápasy.