03. 02. 2017

Hrací systém a "jízdní řád" nadstavby

Přestože do konce základní části KNBL zbývá sehrát poslední kolo, týmy už znají pokračování ligových bojů.

Přestože do konce základní části KNBL zbývá sehrát poslední kolo, týmy už znají pokračování ligových bojů.

O účastnících nadstavbových skupin A1 (horní šestka) a A2 (dolní šestka) už totiž bylo definitivně rozhodnuto v kole předposledním. Naši basketbalisté se probojovali do "elitní" skupiny A1 a mají tedy nejen jistotu play-off, ale také ví, že se ve čtvrtfinále vyhnou nejlepším dvěma celkům ligy. A jak bude nadstavba z hlediska zápasů Opavy probíhat? Naši kluci zahájí tuto fázi v sobotu 11.2. v Děčíně, pak hned v úterý 14.2. přivítají doma USK Praha. O víkendu 17.-18.2. bude vrcholit Český pohár v Prostějově i za účasti našeho týmu, takže další ligové utkání sehrajeme až 25.2. v Nymburku. O týden později přivítáme Kolín a první polovinu skupiny A zakončíme v Pardubicích. Pak budou následovat odvety s obráceným pořadatelstvím. Celá nadstavba bude ukončena 4.4.2017.

Letošní ročník nejvyšší basketbalové soutěže Kooperativa NBL má celkově nový hrací systém. Utkání s Pardubicemi je posledním v rámci I. části soutěže (základní část), ve které se všech dvanáct družstev utkalo dvoukolově každý s každým doma a venku.

Následovat bude II. část soutěže (nadstavbová část), kdy budou týmy podle umístění v základní části rozděleny na dvě skupiny. Ve skupině A1 se utká prvních šest mužstev opět dvoukolově každý s každým doma a venku. Skupina A2 určí pořadí družstev na 7. až 12. místě, opět se hraje dvoukolově každý s každým. Výsledky ze základní části se započítávají v obou skupinách.

Soutěž pak bude pokračovat systémem play-off, ve kterém se k šestici týmů ze skupiny A1 přidají první dva celky ze skupiny A2. Čtvrtfinálové dvojice budou dle umístění ve skupinách 1 - 8, 2 - 7, 3 - 6 a 4 - 5.

Čtvrtfinále play-off se bude hrát na čtyři vítězná utkání systémem doma, doma, venku, venku, doma, venku, doma, přičemž jako domácí je tým, který se po nadstavbové části umístil v tabulce výše.

Semifinále play-off se bude hrát rovněž na čtyři vítězná utkání stejným systémem jako čtvrtfinále.

Finále se bude hrát pouze na dvě utkání. První utkání se hraje na hřišti týmu hůře se umístivšího po II. části. V případě vítězství obou celků se již nebude hrát třetí zápas, rozhodovat ale bude celkové skóre z obou zápasů. Stejně jako finále se bude hrát i utkání o 3. místo.

Souběžně s play-off se bude hrát play-out, kterého se zúčastní týmy na 9. až 12. místě. Skupina o udržení v nejvyšší soutěži bude dvoukolová každý s každým doma a venku se započtením výsledků z I. a II. části soutěže.

Poslední tým pak sehraje baráž s prvními dvěma celky z první ligy o dvě místa v nadcházejícím ročníku Kooperativa NBL.

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.