• BK Opava
  • Novinky
  • Hrát evropské soutěže je nutnost, řekl ředitel BK Opava Radim Vysocký

  22. 02. 2024

Hrát evropské soutěže je nutnost, řekl ředitel BK Opava Radim Vysocký

Opavský basketbal patří k absolutní špičce v republice. Letošní sezona je toho opět důkazem. Ostře sledované áčko si zahrálo v Lize mistrů a aktuálně nahání Nymburk v české nejvyšší soutěži. Daří se i mládežnickým výběrům. Devatenáctka je druhá v extralize, osmnáctku čeká turnaj v Champions League. Důležitým barometrem úspěchu jsou také diváci. Jejich zájem o basketbal je obrovský. Více už v rozhovoru s ředitelem BK Opava Radimem Vysockým.

Pro klubového šéfa je servis směrem k fanouškům důležitý. „V současné době musíte fanouškům nabídnout více než samotné utkání. To je i jeden z důvodů, proč jsme udělali akci s Ivanem Trojanem a nyní budeme pořádat All-Star game,“ řekl mimo jiné v následujícím rozhovoru.

Máme za sebou část sezony. V opavském basketbalu se toho docela dost během té doby událo...
První část sezony jsme měli lepší než v loňském roce, kdy jsme se plácali okolo sedmého místa. Nyní jsme druzí, což je hezké. Je pravdou, že některá utkání nám nevyšla podle představ, je to dáno ale i tím, že hrajeme povětšinou s českými hráči. Obecně to považuji za úspěšný vstup do sezony. Jako každý rok budeme ale zajíce počítat až po honu. Velkou část máme ještě před sebou.

Opava má za sebou působení v Lize mistrů, jak toto účinkování hodnotíte?
Na první pohled to může vypadat, že naše působení v Lize mistrů bylo nepovedené, že jsme schytávali od soupeřů velké nálože. Nejsme ale klubem, který by si mohl koupit hráče, na které si ukáže. Hrajeme s českými kluky, pro které to byla možnost srovnat se s kvalitní zahraniční konkurencí. Pokud se s ní srovnávat nebudeme, tak nás to neposune dál.

S přibývajícími zápasy jsme si na tuto úroveň zvykali a naše výkony měly stoupající tendenci, což dokumentoval poslední zápas s Patrasem, který jsme prohráli v prodloužení. Dokonce jsme v něm sahali po vítězství. V současné době jsou Řekové na třetím, čtvrtém místě v celé Champions League. Proto nepovažuji naše účinkování v této soutěži za neúspěšné. Přitáhli jsme do haly diváky. Zápas s Rytasem přinesl jeden z největších zážitků, který v naší hale byl. Pro celý klub byla letošní Liga mistrů obrovskou zkušeností.

Je pravdou, že Opava bude v letošním ročníku Champions League pokračovat.
Další věcí je, že nemáme jenom áčko, máme ale i mládežnické kategorie. Sedmnáctka, devatenáctka a patnáctka hrají v extralize. Junioři jsou druzí, porazili dokonce basketbalovou akademii Jindřichova Hradce. Nyní se chystáme na juniorskou Champions League. Na začátku dubna nás čeká velký turnaj v Maďarsku. S béčkem se letos v I. lize moc nepočítalo, bylo bráno spíše do počtu a teď hraje ve finálové šestce. Ze sportovního hlediska je to skvělé. A všechny uvedené kategorie hrají pouze s opavskými hráči.

Budete hrát juniorskou  Champions League. Je moc finančně náročné působit v této soutěži?
To bych neřekl. Ano, máme tam náklady, jakými jsou doprava a dresy. Týdenní turnaj v Maďarsku je ale zčásti hrazen samotnou Champions League. Tato akce je brána jako podpora a rozvoj mládežnického basketbalu. Pro Opavu půjde o prestižní záležitost. Dostali jsme se mezi vyvolené. Pro kluky jde o cennou zkušenost, která je posune dál.

První zápasy v kategorii dospělých si zapsal Štěpán Pavelek.
Za to jsem strašně rád. Máme v klubu šikovné kluky, Štěpán je toho důkazem. Otázkou je, kdo další se do áčka dostane. V juniorce máme většinou kluky, kteří chtějí dál studovat. My jako klub jim nechceme bránit v jejich studijním rozvoji. Hráčská kariéra je krátká, upřednostnění studia je pro tyto kluky logickou volbou. Jsme ale rádi, že Štěpán Pavelek jde ve stopách Kryštofa Kavana nebo Mirka Kvapila. 

V zápase Ligy mistrů na palubovce litevského Rytasu se zranil Jakub Šiřina. Klub zareagoval na tuto ztrátu angažováním Marquese Townese. Ten se vyprofiloval v klíčového hráče a nakonec si řekl o angažmá ve slavném PAOK Soluň.

Jde o dobrou reklamu pro náš klub. Možná to tak nevypadá, avšak o opavském basketbalu a o tom, kde jsme to dotáhli, se více mluví venku než u nás. Sledoval jsem to i při debatách, které proběhly v rámci Champions league. Když si vezmete Marquese, v Německu seděl na tribuně či na lavičce a čekal na příležitost. Po dvou měsících u nás hraje v základní sestavě PAOK Soluň. Samozřejmě, že je to o něm. Kdyby nešlo o kvalitního hráče, tak se nikam nedostane. Myslím si, že my jsme mu pomohli, on pomohl nám. Tohle partnerství bylo oboustranně výhodné. Z Opavy se tímto stala zajímavá basketbalová adresa. 

Byla nějaká šance ho v Opavě udržet i pro zbytek sezony?
Angažmá jakéhokoliv zahraničního hráče nebo českého reprezentanta, který má kvalitu, je finančně nad úrovní podmínek, které jsme schopni nabídnout. Zatím to nevypadá, že bychom mohli fungovat jako třeba Nymburk a během sezony sáhnout po pěti šesti zahraničních hráčích. Momentálně to není cesta, po které jsme schopni jít. Udržet Marquese nebylo v našich finančních možnostech. Navíc angažmá v PAOKU můžeme jen stěží konkurovat.

Dá se ještě očekávat, že tým posílíte?
Na toto téma se bavíme. Na stole máme spoustu variant. Všichni chceme uspět. Případný příchod nového hráče musí dávat smysl oběma stranám jako v případě Townese. Potom k nějakému příchodu může dojít. Může se ale klidně stát, že zůstaneme v takovém složení, ve kterém jsme nyní.

Hodně se mluvilo a napsalo o startu Ivana Trojana v opavském dresu. Jak vy z pozice ředitele tuto akci hodnotíte?
Čekal jsem, že přijde hodně lidí, nepočítal jsem ale vůbec s tím, že bychom mohli vyprodat halu. Ukázalo se, že sport jako takový je hodně o marketingu a byznysu. Musíte divákům nabídnout i něco jiného než jen samotný zápas. Fanoušek potřebuje zábavu od začátku, když přijde do haly, až do konce. Jako klub se snažíme jít divákům naproti. Akce s Ivanem Trojanem byla za mě výborná. Podařilo se nám do haly přitáhnout lidi, kteří běžně nechodí na basketbal. Nyní si našli cestu i na zápasy.

Vylepšili jste fanshop, našli jste mu nový prostor.
Je třeba získávat diváky, aby za námi chodili a ztotožnili se s námi i co se týká klubové identity. Snažíme se vymýšlet nové věci. Jednou z důležitých věcí je také funkční fanshop.

Opavský fanoušek se poprvé v historii může těšit na All-Star game.
Pro opavského fanouška to bude zase něco nového. Lístky se prodávají dobře, 60 % kapacity haly je obsazeno, a to teprve přijde hlavní část reklamní kampaňe. Chceme přivést divákům něco nového, co tady ještě nikdy nebylo. Využít toho, že naše hala je největší v republice, že je tady publikum, které basketbalu rozumí. Věřím, že touto akcí oslovíme i nové diváky. Nezakrýváme také to, že se chceme v tomto směru předvést, že umíme takové věci zorganizovat, abychom mohli v blízké budoucnosti  hostit zápas národního týmu.

Je jasné, že po předchozích zkušenostech je pohárová Evropa pro Opavu nutností.
Účast v pohárové Evropě k Opavě patří. Pro nás asi není cestou hrát Alpe Adria Cup, který se neubírá dobrým směrem a nemá ani podporu u FIBA. Musíme teď hrát tak, abychom si zajistili minimálně účast ve FIBA Europe Cupu. Pořád si myslím, že evropské poháry jsou nejlepší možností, jak hráče rozvíjet.

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.