28. 05. 2018

Jak jsme hráli finále 2018

Kooperativa NBL 2017/18 skončila, ale zapomínat na tento ročník v Opavě rozhodně nebudeme.

Kooperativa NBL 2017/18 skončila, ale zapomínat na tento ročník v Opavě rozhodně nebudeme.

Naše účinkování ve finálových bojích sice neproběhlo úplně podle představ opavských hráčů i fanoušků, ale za celou sezónu zaslouží naši kluci velkou podtrženou jedničku s hvězdičkou.

Malou zajímavostí prvního finálového zápasu bylo, že to byla naše první venkovní porážka v letošním play-off. Po dvou výhrách v Prostějově a postupu poměrem 4 - 0 jsme vyhráli následně i 3 zápasy v Pardubicích a jediné utkání, které jsme v semifinále ztratili byl první zápas s Pardubicemi v Opavě. Náš postup poměrem 4 - 1 byl tak až překvapivě hladký.

Finále jsme pak ztratili 0 - 2, když po našem výtečném výkonu v prvním poločase v Nymburku nás nejprve mistrovský celek nakonec přehrál 114:90. Následovalo opavské "žluté peklo" ve vyprodané hale, ale s opačným výsledkem, než se čekalo a porážka 73:114. 

"Výkon z naší strany špatný, ale přece jen to bylo naše první finále a v tom žlutém pekle jsme se usmažili my. Nymburk doma i u nás ukázal obrovskou kvalitu, tyhle zápasy umí, odehrál je výborně a k ničemu nás nepustil. My měli dobrý vstup do prvního zápasu, ale ve druhém jsme se bohužel hledali celých 40 minut a nešlo nám nic. Bojovnost nechyběla a fanoušci nás tlačili, ale lepší tým prostě vyhrál o parník. Koukali jsme po tribunách, místo abychom hráli. Atmosféra byla úžasná a měl to být náš šestý hráč, ale tentokrát nás to spíš svazovalo. Na jedné straně to bolelo, na druhé doufám, že tohle pro kluky není strop a že to byla zkušenost, na které se dá stavět," okomentoval průběh finále Petr Czudek.

A kdo z našich přispěl nejvíce do statistik? Nejlepším střelcem Opavy byl Martin Gniadek s celkem 33 body, 28 body zatížil nymburské konto Vašek Bujnoch, 18 jich mají na kontě shodně Radim Klečka a Mirek Kvapil. Posledně jmenovaný zaznamenal nejvíc doskoků (celkem 10), 9 doskoků měl ve finále Vašek Bujnoch, po 8 pak Martin Gniadek a Rosťa Dragoun.

Nejvíce asistencí má na kontě Kuba Šiřina (9), osm Radim Klečka a sedm Radek Kouřil. Co se týče ratingu, na pomyslném nejvyšším stupni stanul Martin Gniadek (val. 35), druhý je Vašek Bujnoch (val. 31), třetí pak Radovan Kouřil s celkovým ratingem z obou zápasů 21. 

Tolik krátká exkurze do statistických čísel. Basketbal je ale hra kolektivní, takže bez ohledu na výše uvedené byl důležitý hlavně výkon celého družstva. A konečné 2. místo a stříbrné medaile jsou důkazem, že výhradně český tým může dospět hodně vysoko! 

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.