14. 05. 2018

Jak jsme hráli semifinále 2018

Ve čtvrtfinále Olomoucko 4 - 0, v semifinále Pardubice 4 - 1. To je skvělá bilance našich basketbalistů.

Ve čtvrtfinále Olomoucko 4 - 0, v semifinále Pardubice 4 - 1. To je skvělá bilance našich basketbalistů.

Zatímco s Olomouckem jsme byli ti výše nasazení, Pardubice měly výhodu prvních dvou zápasů na domácí palubovce. To se ale změnilo ve výhodu Opavy. Domácí prostředí tentokrát spíše svazovalo, takže si naši kluci odvezli dvě výhry.

O ošidnosti domácí palubovky se pak přesvědčila i Opava, když ztratila třetí utkání čtvrtfinále. Pak ale konečně uspěla i doma a "dílo pardubické skázy" dokonala opět u soupeře, když naše basketbalisty nezlomila ani osmnáctibodová ztráta a životní trefa Radima Klečky v samém závěru poslala Opavu do vysněného finále.

"Sérii uzavřel správný muž. Klečka byl klíčovým hráčem po celou dobu. Ničil nás svými trojkami a nájezdy, svůj tým vždycky nakopl. Poslední střelou jenom potvrdil své výkony v celé sérii," složil poklonu "Klečounovi" i pardubický pivot Radek Nečas. 

"Měl jsem slzy v očích... Nevěřil jsem tomu, abych řekl pravdu. Jistě jsme ten zápas brali jako šanci na postup, ale že se to takhle povede, tomu člověk nevěří. Ještě v pátek jsem byl pořád v euforii, spousta lidí mi psalo a volalo," řekl o svých pocitech po rozhodujícím utkání serveru NBL.cz opavský trenér Petr Czudek.

Postup do finále po dlouhých 15 letech je samozřejmě kolektivním dílem, ale určitě nezaškodí podívat se i na pár individuálních statistik. Nejlepším střelcem byl Radim Klečka, který v 5 zápasech zaznamenal 81 bodů. Za ním byli v tabulce opavských střelců Kuba Šiřina se 70 a Martin Gniadek s 61 body.

Na opavském doskoku tentokrát suverénně kraloval Mirek Kvapil. V semifinále si připsal hned 45 doskoků, což je v průměru 9 doskoků na zápas. Vašek Bujnoch měl na kontě doskoků 23 a Martin Gniadek 18. Asistence pochopitelně ovládli Kuba Šiřina s 38 a Radek Kouřil s 21 asistencemi. Sedmnáct finálních přihrávek pak mělo autora v Radimu Klečkovi.

Nejužitečnějším hráčem Opavy ale nebyl ani Kuba Šiřina (val. v průměru 13.2) ani Radim Klečka (val. 15.0). Stal se jím Miroslav Kvapil, jedno z velmi příjemných překvapení semifinálových bojů. Celkem třikrát v pěti zápasech zaznamenal double-double a jeho koeficient úspěšnosti byl nakonec v průměru na zápas 17.0. 
 
"Míra má obrovské srdce. Je to bojovník, ale dřív ho limitovaly chyby v obraně. Tam se ovšem hodně posunul a v tu chvíli nebylo proč ho brát ze hřiště. Navíc si hrozně zjednodušil hru v útoku, staví kvalitní clony, ostře sbíhá dolů a bojuje o každý balon. Kluci ho taky nacházejí v dobrých pozicích, protože máme šikovné rozehrávače, kteří dobře čtou hru a pro něj je to jednodušší.
 
On k tomu chodí za těmi míči, má doskoky a z toho plynou jeho čísla. Přidá se i to, že si věří, umí vystřelit a třeba jeho tři trestné hody na konci pátého zápasu nás vracely do hry. V tomhle všem se obrovsky posunul a tím, že odešli Kuba Blažek s Viktorem Cvekem, si víc věřil. Už během sezóny měl pár výborných zápasů, ale v téhle sérii, hlavně ve druhém zápase, byl excelentní,"
okomentoval jeho výkony Petr Czudek.

Tolik tedy ohlédnutí za semifinále play-off KNBL 2017/18. Teď nás již čeká finále. I když je náš nymburský soupeř vysokým favoritem, naši kluci pro úspěch určitě udělají vše. První zápas se hraje v pondělí 21.5.2018 v Nymburku, do Opavy se finálová série přesune ve čtvrtek 24.5.2018.

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.