01. 05. 2019

Jakub Houška: "Je to parádní série"

Dlouholetý hráč a kapitán Děčína, reprezentant a velký basketbalový srdcař. To je Jakub "Kouba" Houška.

Dlouholetý hráč a kapitán Děčína, reprezentant a velký basketbalový srdcař. To je Jakub "Kouba" Houška, který pokračuje v Děčíně jako asistent trenéra. Po Pavlu Budínském má nyní "šéfa" Tomáše Grepla. Před rozhodujícím zápase čtvrtfinále Děčín - Opava jsem ho požádal o krátký rozhovor, s čímž neměl Kouba žádný problém a ochotně mi vyhověl.

Série dospěla k sedmému zápasu. Čekal jsi takový průběh? 
Asi i ano. Samozřejmě, že jsem si tajně přál, abychom to ukončili dříve, ale Opava má natolik kvalitní tým, že ty zápasy jsou opravdu velice vyrovnané a myslím si, že prozatím rozhodovalo právě to domácí prostředí, které dalo jednotlivým týmum potřebnou energii k vítězství. Popravdě mohl v některých zápasech vyhrát i hostující tým, ale to se zatím nepovedlo a já doufám, že to tak zůstane i po čtvrtku. 

Jak jste vůbec přijali v Děčíně, že vás ve čtvrtfinále čeká právě Opava?
Jelikož se čekalo do posledního kola, tak jsme to nějak moc neřešili. My jsme byli rádi za 3. místo po nadstavbě, které pro Děčín bylo naprosto skvělé, zváště když si člověk vzpomene na 11 porážek v řadě a jak moc jsme v sezóně byli dole. Takže my si nevybírali, každý z těch soupeřů by byl opravdu těžký. Možná nebudu zastírat, že jsme v průběhu sezóny mluvili o čtvrfinále s Ústím, ale jim se konec sezóny nevydařil a bohužel spadli až moc dolů. Je to škoda, protože měli super sezonu, ale takový už je basket, Opava by o tom mohla vyprávět ...

Zatím rozhoduje domácí prostředí. Myslíš, že tomu tak bude i ve čtvrtek?
Jak jsem řekl, tak doufám, že ano. Ale také jsem normální člověk s normální uvažováním a vím, že se může stát cokoliv. Já už před úterním zápasem říkal, že se nemůže stát nic špatného, buď vyhrajeme a nebo pojedeme k sedmému zápasu do Děčína, který bude naprosto famózní a v kariérách hráčů ojedinělý. Osobně bych si hned vzal kecky a šel si zahrát, protože to bude naprostý mega zápas a ARMEX Sportcentrum asi spadne (smích).

Nemyslíš, že je to na palubovce v této sérii někdy až příliš vyostřené?
Je to play off (s důrazem), co by člověk měl čekat. Každý chce vyhrát, každý chce být úspěšný a každý se snaží pro to svoje město urvat postup do semifinále. Takže si myslím, že všechny ty souboje, strkání, povídání a podobně k tomu prostě patří. Akorát si myslím, že by to mělo zůstat na palubovce, což se někomu od vás nepovedlo a třeba vyjádření o našich fanoušcích, to si myslím, že k tomu nepatří. Já bych si to o těch opavských nikdy nedovolil, ať fandí jakkoliv, pískají, pokřikují, tak vím, že tomu zápasu dávají energii a to je pro sportovce to nejdůležitější. Vždycky jsem je uznával a vždy budu a především je budu vždy respektovat! Pamatuji si na doby, kdy na mě v Pardubicích pokřikovali "Houška ven, Houška ven!", ale já to bral pozitivně a spíše mě to nabuzovalo a nikdy bych o nich neřekl nic špatného.

A co bys vzkázal na závěr do Opavy?
Ať vyhraje ve čtvrtek ten, kdo tomu půjde více naproti, ten, kdo do toho dá více energie a ten, kdo bude mít více potřebného štěstí, bez kterého se žádný sportovec neobejde. Každopádně to je parádní série a i když někdy bolí, je to přesně to, co člověk chce hrát a co ho nejvíce baví. Věřte, že pro vítězství uděláme vše!

Díky moc za rozhovor. Ať se ti v trenérské práci i v životě daří! Ale pro čtvrtek ti přát štěstí nebudu. 

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.