09. 05. 2019

Kdo doplní Kooperativa NBL?

Semifinále play-off je v plném proudu, ale již o víkendu se rozhodne, kdo doplní počet účastníků KNBL 2019/20 na dvanáct.

Semifinále play-off je v plném proudu, ale již o víkendu se rozhodne, kdo doplní počet účastníků KNBL 2019/20 na dvanáct.

Po dlouhých 7 letech se tentokrát o účast v příštím ročníku nejvyšší soutěže budou ucházet 3 celky. Naposledy se baráž s více než 2 týmy hrála v sezóně 2011/12, kdy se jí musela zúčastnit i Opava, která všech svých 6 utkání vyhrála a uchovala si extraligovou příslušnost.

Letos bylo už celkem dlouho dopředu jasné, že do baráže spadnou Královští Sokoli z Hradce Králové. Asi nikdo z basketbalových odborníků nepochyboval také o tom, že o návrat budou bojovat jindřichohradečtí Lvi. Repríza loňského souboje o postup, resp. setrvání v nejvyšší soutěži ale dostala nový element. 

Tou byl pražský tým GBA Europe, který sice skončil po prvoligové nadstavbě až na 7. místě, ale ve čtvrtfinále vyřadil Litoměřice a v semifinále přešel přes Basketbal Olomouc, když si postup zajistil jednobodovým vítezstvím v Olomouci střelou Davida Pekárka v poslední minutě zápasu.

To Jindřichův Hradec prošel soutěží jen se dvěma porážkami a v play-off neprohrál ani jednou, když Plzeň i Písek vyřadil v nejkratší možné době. Ve finále, hraném na dva zápasy se součtem skóre, ale podlehl v Praze 79:86 a v odvetě na domácí palubovce vyhrál pouze 80:76. Vítězem první ligy s právem pořádat závěrečný barážový turnaj se tak stal celek GBA.

Oba prvoligoví rivalové se tak v pražských Stodůlkách střetnou hned v pátek, v sobotu spolu budou bojovat "hradecké" týmy Lvů a Královských Sokolů a barážový turnaj zakončí nedělní zápas GBA s Hradcem Králové. Vítěz bude mít právo startovat v Kooperativa NBL v ročníku 2019/20.

"I když ještě všechna jednání nejsou ukončená, potvrzuju, že máme zájem hrát Kooperativa NBL," uvedl slovenský kouč týmu GBA Europe a zároveň majitel klubu Julian Beťko, který by musel v případě postupu žádat o výjimku pro současnou halu nebo hledat novou palubovku.

Celek Lions Jindřichův Hradec již před sezónou avizoval postup zpět do KNBL jako jednoznačný cíl, o motivaci Královských Sokolů setrvat v nejvyšší soutěži se nedá pochybovat. V neděli večer bude o dvanáctém týmu KNBL 2019/20 rozhodnuto. 

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.