01. 11. 2022

Náš soupeř ve FEC 4/23: Keravnos BC

Odvetná utkání skupinové fáze FIBA Euro Cupu zahájíme na Kypru

Klub ze sedmdesátitisícového města Strovolos byl založen již v roce 1926, ale mužský basketbalový oddíl Keravnos vznikl v roce 1964. Klub byl jedním ze zakládajících členů Kyperské basketbalové federace v roce 1966 a v roce 1989 se stal poprvé kyperským šampionem. Své zápasy hraje v hale Costas Papaellinas Arena, která má kapacitu 2000 míst, klubové barvy jsou kaštanová, zlatá, bílá a černá.

Keravnos získal celkem 7 výher v kyperské basketbalové divizi A a 9 v kyperském poháru, v sezóně 2006/07 byl druhý ve FIBA Eurocup Challenge. V letošní kvalifikaci o Ligu mistrů podlehl v semifnále skupiny lisabonské Benfice 65:73 a stejně jako Opava se přesunul do FIBA Euro Cupu.

BCL si ale kyperští basketbalisté zahráli v sezóně  2020/21, kdy skončili v základní skupině bez výhry, když 2x prohráli i s Nymburkem. O sezónu dříve skončil Keravnos ve FIBA Euro Cupu také již v základní skupině. To v sezóně 2017/18 se tým probojoval až do osmifinále, kde podlehl Nižnému Novgorodu. Hlavním trenérem týmu je Řek Michalis Kakiouzis.  

Keravnos BC je v naší skupině D FIBA Euro Cupu zatím na 2. místě. Nejprve vyhrál v Opavě až v závěru 89:77 (Burns 27, Abell 25, Krubally 20 + 13 doskoků). Ve 2. kole porazil doma Levice 77:68 (Krubally 27 + 12 doskoků, Stylianou 14, Burns 13). V kole minulém pak kyperský tým prohrál až v prodloužení v Botevgradu 76:85 (Burns 24, Stylianou 17, Krubally 11 + 17(!) doskoků).

Osman Krubally je zatím nejlépe doskakujícím hráčem celého FEC s průměrem 14 doskoků na zápas a zároveň hráčem s nejvyšším průměrem koeficientu užitečnosti (29.7), Deondre Burns zase druhým nejlepším střelcem soutěže (21.3 bodu na zápas).

Z toho je vidět, že nás na Kypru čeká velmi těžký zápas se zkušeným týmem, nabitým výtečnými individualitami. Navíc potřebujeme vyhrát, protože jedině tak si udržíme reálné naděje na postup ze skupiny. K tomu budou mít naši basketbalisté za sebou dlouhou cestu. Přesto zbraně samozřejmě neskládají.

"Musíme dobře zregenerovat a vstřebat tu dlouhou a náročnou cestu na Kypr. Ale doma jsme s nimi sehráli dobré utkání, které nám uteklo až v závěru. Takže si myslím, že z Kypru, když se nám bude dařit a budeme koncentrovaní, si výhru můžeme odvézt," řekl k zápasu Jakub Slavík.

"Letíme už v úterý brzy ráno z Vídně, takže cesta bude trochu komplikovanější. Ale potřebujeme vyhrát a já věřím, že kluci budou dobře připravení jak hlavami, tak fyzicky," věří svému týmu Kryštof Vlček.

"Hrajeme o všechno. Chceme postoupit, musíme vyhrát. Myslím si, že v našich silách to je. Domácí porážka mrzela. Ztratili jsme zápas, který jsme měli vyhrát. Teď ale tento výpadek musíme napravit," přidal svůj názor Mirek Kvapil.

Uvidíme, jak se našim basketbalistům na Kypru povede. Zápas 4. kola FEC Kervanos BC - BK Opava se hraje ve středu 2.11.2022, sledovat  ho můžete zde.

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.