14. 06. 2022

Rozhovor s Davidem Klapetkem

S jednou z ikon opavského basketbalu jsme probrali skončenou sezónu nejen z pohledu naší rezervy

David je šéftrenér mládeže, v uplynulé sezóně dovedl naše béčko k návratu do 1. ligy mužů, paradoxně ale u týmu končí. 

Davide, gratuluji trochu opožděně k postupu do 1. ligy. Byl to od počátku této sezóny cíl nebo to takříkajíc "vyplynulo ze situace"?
Ano, chtěli jsme postoupit, i když v sezóně to bylo hodně složité. Zranění, covid, ale hlavně jsme byli hrozně mladí a bez zkušeností hrát o postup. O to je to cennější a tato zkušenost a ten úspěch z postupu může být pro ty kluky povzbuzením do další sezóny.

Tým byl postaven na pendlech z áčka i na mladých hráčích. Jak to spolu fungovalo?
Béčko je trošku složité v tom, že to není klasický tým, který spolu pravidelně trénuje. Hodně důležitá je atmosféra a jak který hráč to hraní za rezervu přijme. Neměli jsme zkušeného hráče, který by byl lídrem, ale bylo hodně talentovaných mladých hráčů kteří se učili hrát mužskou soutěž a zároveň vést tým. Chvíli trvalo, než si to všechno sedlo a kluci si začali věřit, ale v play-off nám hodně pomohlo právě to, že jsme nehráli vždy v nejsilnější sestavě a že každý musel přidat ruku k dílu.

Je někdo, koho bys zvláště vyzvedl?
Určitě všechny hráče z U19, kteří se zapojili do tréninku a zápasu, protože není jednoduché hrát proti zkušenějším a starším hráčům.

A jaké jsou cíle pro příští sezónu v 1. lize?
Já u rezervy končím, takže je to otázka na nového trenéra.

Jak se dařilo Opavě v mládežnických kategoriích?
Máme obsazené všechny kategorie a hrajeme všechny soutěže dlouhodobě. To není jednoduché a patří se všem trenérům za tu práci poděkovat. Letos se podařilo v U15 postoupit na MČR a U19 si zajistila na příští rok nejvyšší soutěž. U mládeže je nejdůležitější udržet zájem o basketbal a učit je dovednosti pomocí hry, poněvadž prožitek je nejlepší trénink a učitel.

Je mezi mladými nějaký velký talent, který by mohl být jednou posilou áčka?
Talenty máme a asi každý by si chtěl zahrát v Opavě za A-tým před tak velkou diváckou kulisou. Ale přechod mezi dorostem a muži není jednoduchý a ne každý to zvládne. U nás je pozitivní, že máme dva mužské týmy a v obou se preferují čeští hráči.

Jak je těžké v dnešní době přesvědčit kluky k trénování a hraní?
Je důležité jim vysvětlit co sport přináší a podpořit sebepoznání, tedy čeho jsem schopen dosáhnout a co vše vydržím, a sebedůvěru v sebe. Důležitá je parta a kamarádství, radost z vítězství, a vyrovnávání se s porážkami. A pokud ti kluci nebudou vrcholově pokračovat, tak právě přes sport se získává disciplína, návyky na práci v kolektivu a odolnost vůči stresu.

Hlavní sezóna skončila, i když práce je asi ještě dost. Otázka na závěr: jak budeš trávit dovolenou?
Ještě netuším, ale určitě si odpočinu a naberu znovu energii do trénování.

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.