• BK Opava
  • Novinky
  • Kluci mě mile překvapili. Pavelek je třešničkou na dortu, řekl Kryštof Vlček

  13. 02. 2024

Kluci mě mile překvapili. Pavelek je třešničkou na dortu, řekl Kryštof Vlček

Před startem sezony by to tipoval málokdo. Opavské béčko ale překvapilo úplně všechny, a to i včetně úspěšného trenéra Kryštofa Vlčka. Mladý tým jel doslova bomby.

Dokázal skalpovat favority. Dokázal se vyrovnat i se zraněním Kryštofa Kavana, lídra týmu. Vlčkovci si zajistili účast ve finálové skupině nadstavby. Bez ohledu na to, jak šest nejbližších zápasů dopadne, mají jistou účast ve vyřazovacích bojích.

Opavský tým je z části vytvořený z hráčů extraligové devatenáctky, což je velké pozitivum. A aby toho nebylo málo, Štěpán Pavelek si řekl o místo v kádru úřadujícího mistra. „Je to taková třešnička na dortu. Štěpánovi to přeju, je to dříč, zaslouží si to,“ řekl Kryštof Vlček, který aktuálně patří k nejvytěžovanějším trenérům v opavské organizaci.

Rezerva Slezanů má už za sebou i první duel v nadstavbě, ten ji bohužel nevyšel. „Jindřichův Hradec se netají postupovými ambicemi. Má velkou kvalitu, což v pátek dokázal. Pro nás bylo tohle utkání cennou zkušeností,“ přiznal Kryštof Vlček. Více se o svém béčku rozpovídal v následujícím rozhovoru.

Kryštofe, máte za sebou základní část první ligy a opavská rezerva si zajistila účast v áčkové skupině, tím pádem máte jisté play-off. Ten, kdo basketbal sleduje, vaše počínání musí hodnotit velmi pozitivně. Přece jenom hrajete s nejmladším kádrem v soutěži.
Do sezony jsme šli s cílem vyhnout se skupině o udržení. Za úspěch bychom považovali působení v její prostřední části. Ale hned v prvním utkání se nám podařilo porazit nedávného účastníka nejvyšší soutěže z Hradce Králové. Ukázalo nám to, že příprava na sezonu nebyla špatná, že náš tým vypadá slušně. Našim velkým lídrem byl Kryštof Kavan, hlavně díky němu jsme měli sérii sedmi výher v řadě, což nám pomohlo nastartovat sezonu. Zároveň jsme si trochu na sebe ušili bič, protože, jak se říká, s jídlem roste chuť. Najednou jsme začali pokukovat po top skupině. Dostali jsme se do ní, což bereme jako velkou odměnu za odvedenou práci. Zpětně musím přiznat, že osobně jsem to nečekal.

Štěpán Pavelek v jednom z rozhovorů řekl, že jste těžili z toho, že vás soupeři podceňovali v úvodních zápasech…
Ze začátku to mohlo být podcenění. Potkali jsme se s týmy, které mají na soupiskách zajímavá jména, která nastupují v nejvyšší soutěži. Naopak my máme méně známé kluky, kteří ale pravidelně a kvalitně spolu trénují. Naše výhoda byla v sehranosti. V momentě,  kdy se zranil Kryštof Kavan,  jsme byli trošku nervózní a naše ambice šly mírně dolů.  Bylo to logické, protože jsme přišli o klíčového hráče.  Ovšem vyprofilovali se Jáchym Henzl s Edou Myšákem, kteří to vzali pod svá křídla. Výsledkově jsme nepropadli. Jediná blbá porážka přišla ve Svitavách, kde někteří naši hráči měli premiéru a ty ohranější nepustilo do hry zranění.

Dá se říci, že třešničkou na dortu vašeho snažení bylo posunutí Štěpána Pavelka do prvního týmu. Souhlasíte?
Mám z toho velkou radost. Kdyby se mě někdo zeptal, kterého hráče bych posunul do áčka, ukážu na něj. Je to poctivý a týmový hráč. Navíc se jedná o našeho odchovance. Hrát za první tým bylo jeho snem. Přišlo to z ničeho nic, jeho začlenění šlo přirozenou cestou. 

Cíl máte splněný, taktéž zajištěnou účast v play-off. Co můžeme nyní od opavského béčka očekávat?
Chceme být hlavně zdraví, přece jenom máme před sebou ještě pět kvalitních zápasů. Třeba Jindřichův Hradec má ambice postoupit do KNBL, o čemž jsme se mohli přesvědčit v pátek na vlastní kůži. Pak máme tady Litoměřice, tým, za který hraje šest kluků, kteří současně působí v nejvyšší soutěži. Čeká nás Sokol pražský, jenž je na tom jako my. Nečekalo se moc od nich a jsou nahoře, nicméně mají zkušenosti. Náš mladý tým čeká slušná prověrka se zkušenými mužstvy. Jsem zvědavý, jak se s tím porve.

Jak to vypadá s Kryštofem Kavanem? Nastoupí ještě letos?
Myslím si, že ano. Momentálně začíná trénovat bez kontaktu. Na play-off by mohl být připraven. Samozřejmě nebudeme na něj tlačit, protože zdraví má jen jedno. Je to kluk, kterému by se to mohlo vracet, má totiž na zranění smůlu. Až lékaři řeknou, že je ready, tak to zkusíme.

Kryštofe, vy trénujete i devatenáctku. Těžíte v této kategorii hodně z toho, že kluci jsou otřískaní mužskou soutěží? Protože část vašich juniorských svěřenců hraje i za prvoligové béčko.
Myslím si, že z toho těží hodně. Prostoru dostávají dost. Pro řadu kluků je minutáž v béčku překvapením, nečekali, že ve svém věku budou dostávat tolik času. Hodně věcí tomu nahrávalo, ať už konec Adama Robenka nebo odchod Honzy Mičky, či odjezd Matyho Kurečky na Erasmus. Minutoví lídři loňské sezony vypadli a otevřel se tak prostor pro nové kluky. Někteří chytli svou šanci za pačesy a odvádí super práci jak na trénincích, tak v zápasech. Za to jsem moc rád.

Je velký rozdíl mezi první ligou a extraligou U19?
Řekl bych, že v v rychlosti. Extraliga devatenáctek je rychlejší, je tam ale více chyb. Pak ale narazíte na Svitavy, kde jsou borci jako Marko nebo Slezák, co nejvyšší soutěž hráli tak dlouho, jak jsou naši kluci na světě. Mají možnost se potkat se zkušeností, což je někdo schopen vnímat více, někdo méně. Kluky to hodně posouvá. Sezona může být hodně zajímavá, myslím tím v devatenáctkách, tedy když budeme zdraví.

Máte kvalitní mladé kluky, v opavském áčku je ale moc neuvidíme. Jejich prioritou je totiž vzdělání a studium na vysokých školách. Takový Eda Myšák míří třeba do Prahy.
Je to škoda. Ale buďme rádi, že ti kluci mají ambice být dobří ve škole, že neberou basketbal jako jedinou možnost, co by měli v životě dělat. Naopak jsem rád, že máme v týmu kluky, kteří mají tak dobré studijní výsledky, že je to táhne na medicínu nebo práva a zároveň hrají extraligu. Je to pozitivní znamení jak pro rodiče, tak klub.

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.