• BK Opava
  • Novinky
  • Konečný výsledek mrzí, náš tým měl na víc, řekl trenér devatenáctky Kryštof Vlček

  18. 06. 2024

Konečný výsledek mrzí, náš tým měl na víc, řekl trenér devatenáctky Kryštof Vlček

Zajímavou sezonu prožili basketbalisté opavské devatenáctky. Svěřenci trenéra Kryštofa Vlčka proháněli favority. V jednu chvíli dokonce soutěž vedli. Nakonec jejich pouť skončila ve čtvrtfinále. V něm v třízápasové sérii podlehli pražským Tygrům a sezona pro ně skončila.

Kryštofe, jak hodnotíš letošní vystoupení své devatenáctky v extralize?
Po sezoně se to hodnotí trošku hůře než během jejího průběhu. Měli jsme velmi dobrý start, a to i do nadstavbové skupiny A, ve které na sebe narazilo osm nejlepších týmů z republiky. I díky dobrému losu jsme dokonce extraligu chvíli vedli.

Poté jsme ale prožili výsledkový propad. Trápilo nás zranění klíčového hráče. Nakonec jsme v play-off narazili na pražské Tygry, s kterými jsme měli vyrovnanou bilanci. Začínali jsme doma, vyhráli jsme, bohužel další dva duely už ne a sezona nám skončila. Konečný výsledek mrzí. Náš tým měl na to, aby se podíval do velkého finále. Navíc, kdyby se nám to podařilo, tak se finálový republikový turnaj hraje u nás v Opavě. Svou roli sehrálo i zranění Dubového, je to hráč, který se dokáže obětovat pro tým, takoví borci pak v play-off zákonitě chybí.

Svým způsobem váš tým byl úkazem, protože byl složen výhradně z opavských odchovanců.
Je to tak! A právě o to více mrzí, že jsme se do velkého finále nedostali. Nyní má Opava status mládežnického centra, což je naprosto skvělé a považuji to za velký úspěch. Bude se teď od nás očekávat, že se budeme dívat po talentovaných hráčích z okolí.

Vy jste souběžně s devatenáctkou vedl i opavské béčko, které hrálo nejvyšší mužskou soutěž. Řada kluků z juniorského týmu tak okusila dospělý basketbal.
Myslím si, že to pomohlo všem, kteří mohli za béčko nastoupit. Samozřejmě si start za béčko museli vybojovat. Ukázkovým příkladem byl Luky Scholz. Loni nehrál v základu, čekal na minuty. Letos byl naším nejlepším střelcem. Nakonec si svou pílí na tréninku a výkonem v zápasech řekl o dvouroli i v první lize. Jsem za to strašně rád. Je to signál směrem k ostatním klukům, že makat se vyplatí. Dalším takovým byl Jáchym Henzl.

Nabízí se otázka, zda kluci nebojovali s únavou. Hráli za devatenáctku, béčko. Do toho cestování a škola.
Nejsme klubem, který by klukům nutil třikrát týdně dvoufázový trénink. Někteří chodí dobrovolně  na ranní střelbu. Když kdokoliv potřebuje volno, dostane ho. Respektujeme fakt, že kluci mají povinnosti ve škole. Někteří hráči měli zápasové vytížení vysoké. Musím ale speciálně vyzdvihnout Jáchyma Henzla. Ten měl ještě vyřízený start v Karviné, která hrála třetí nejvyšší soutěž a bojovala o postup. Jáchym hrál velmi dobře, pro postup udělal maximum.  Není jednoduché pro mladého kluka, aby nastupoval během jedné sezony za tři týmy. On to ale zvládl výborně.

Dílčím úspěchem může být i fakt, že zmiňovaný Jáchym Henzl se dostal do nominace pro Euro dvacítek v Polsku.
Je to úspěch jak pro náš klub, tak hlavně  pro Jáchyma. Byl na dvou kempech, tím jeho mise ale končí, neboť jede s gymnáziem na turnaj do Číny. I dvě nominace mu hodně daly, přece jenom mohl trénovat s o rok staršími kluky, kteří nastupovali v KNBL, ať už je to Sloviak, Lukeš nebo Mrázek. Jsem rád, že ho pozvali i na druhý kemp, kde zase mohl něco ukázat.

Nyní váš tým projde obměnou.
Změny budou přirozené. Z nejpodstatnějších hráčů zůstává Motyčka, který by se měl podívat do reprezentačního celku U18. I když škola mu do toho hází trošku vidle. Místo, aby jezdil na repre srazy, tak jezdí všude se školou. Potom tam máme Pavla Czudka. V sedmnáctkách se dobře jeví Franta Harazin. K tomu musíme přidat Dubového, Přecechtěla. Z Prostějova k nám přichází Kaštil.

Ročník 2005 byl hodně silný. Vybojoval nám dvě extraligy, což není sakra málo. Za to jim patří velký dík. Béčko bude úplně jiné. Končí kapitán Šimon Kurečka, nebude moct hrát Eda Myšák, který jako mladý odehrál dost minut, stěhuje se do Prahy za školou, to samé Kadaňka. Nebudeme asi moct počítat ani s Kryštofem Kavanem.

Když se na to podíváme, tak studium na vysokých školách nám bere basketbalisty.
Dá se to tak říct. Máme sice v Opavě Slezskou univerzitu, na tu se ale basketbalisté příliš nehlásí. Nemáme to jako Brno nebo Praha, kde ti baskeťáci jsou.

A opavští kluci budou třeba v Praze při studiu s hraním pokračovat?
Budeme se jim snažit pomoct si něco najít, protože basketbalu obětovali hodně. Všichni tady respektujeme to, že hráč chce studovat třeba práva v Praze a chce k tomu hrát basket. Tak ho nemůžeme nutit k tomu, aby jezdil tady do Opavy. To by nemělo smysl.

Jsou v devatenáctce hráči, kteří mohou udělat kariéru? Patří mezi ně už několikrát zmiňovaný Jáchym Henzl?
Mohl by, ale chce dělat lékařskou kariéru a to se skloubit nedá. Máme tady Motyčku, o něm se ani nemusíme bavit. Tento borec, když byl na juniorské Lize mistrů, tak se mu začaly ozývat týmy z Evropy. Je jasné, že když bude chtít a zapne se do nějakého módu, tak může hrát basketbal na velmi slušné úrovni. Přece jenom velkých hráčů není moc a on je velký.

Dá se říct, že jste nasadili v minulém ročníku laťku hodně vysoko?
To bych neřekl. Každý musí pochopit, že když nám odešli čtyři kluci ze základu, tak že se to musí někde projevit. Měli jsme silný ročník 2005, což třeba konkurence neměla. Pro nás je možná nepříjemné, že se bude extraliga zužovat. Může nás tak čekat boj o záchranu.

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.