• BK Opava
  • Novinky
  • Kouzelník Šmíd bez nervů si přivlastnil ostravské 1ON1 drama

  19. 05. 2020

Kouzelník Šmíd bez nervů si přivlastnil ostravské 1ON1 drama

Basketbalový cirkus Kooperativa NBL 1ON1 Challenge se přesunul do ostravského Tatranu.

Basketbalový cirkus Kooperativa NBL 1ON1 Challenge se přesunul do ostravského Tatranu. A opět se bylo na co dívat. Souboje muže proti muži, těžké střely, bloky. A hlavně drama až do posledního zápasu. I tak lze s nadsázkou říct, že to byl dnes příběh jedné střely.

Basketbalová historie takových příběhů již několik pamatuje. Většinou se ale velké střely dějí v posledních okamžicích. Dnes přišla hned ve druhém duelu jeden proti jednomu. V něm největší favorit moravské první skupiny Tomáš Vyoral vyzval domácího Filipa Šmída. Zdálo se, že pardubický rozehrávač má mírně navrch. Pak se ale domácí pivot vytáhl z rukávu těžkou střelu z otočky za dva body a vrátil se do zápasu. Od té doby oba rivalové psali rozdílné příběhy.

Vyoral se turnajem protrápil. Vždy, když se zdálo, že se může chytit stébla naděje, přišel hřebík v podobě těžké (většinou dvojky) soupeře. Své jediné vítězství pak získal až v duelu neúspěšných proti Kurečkovi. Šmídovi těžká střela a vítězství nad favoritem dodaly sebevědomí. „Byla to vyloženě náhoda. Potřeboval jsem míč odhodit. Tomáš byl u mě a nějak jsem se z toho dostal. Tohle nebyl um,“ přiznává Šmíd. „Správce nám tady utáhl obroučky, takže už to nejsou takové lapače. Bál jsem se, že to tam nakonec nedoskáče, ale dobře to dopadlo,“ směje se.

Ostravský basketbalista zvládl i druhou obtížnou situaci, kdy se dostal do kleští. Tentokrát je sevřela hned trojice soupeřů. Skvěle hrající brněnský Radek Farský, opavský Jan Švandrlík a nakonec i svitavský Matěj Svoboda. Ten se výhrou nad Švandrlíkem zachránil za pět minut dvanáct. V ostravské hale našel parketu na trojce, která mu naprosto svědčila a z tohoto místa drtil své soupeře střelami za dva body. Hráč hrající první soutěžní klání po sedmi měsících si tímto vítězstvím nad Švandrlíkem zajistil postup do regionálního finále.

Do problémů se naopak dostal do té doby skvěle hrající Švandrlík kombinující skvělou dalekonosnou střelbu s nájezdem na levou ruku. V tuto chvíli neměl svůj osud ve vlastních rukou. O všem rozhodl poslední zápas mezi Šmídem a do té doby neporaženým Farským. Mladý český reprezentant do něj mohl jít v klidu s postupem v kapse. Naopak pro Šmída to bylo buď a nebo.

„Věděl jsem, že v posledním zápase musím vyhrát a Farský mi to nedá zadarmo. Pokud bych prohrál, tak v minitabulce nepostoupím. Chvíli předtím jsme se o tom bavili. Říkali jsme, že je to skupina smrti. A to do toho ještě nevstoupil Tomáš Vyoral. Chtěl jsem to urvat. Musel jsem hrát do posledního zápasu a dopadlo to pro mě šťastně,“ oddechl si Šmíd.

Na domácí palubovce opět vykouzlil těžké střely, které zamířily do koše. Když k tomu přidal tradičně silově pojaté útoky, bylo vítězství nad Radkem Farským na světě. Díky němu se Šmíd posunul i na celkově první místo moravské skupiny I. „Byl jsem v roli outsidera. Asi jsem většinu překvapil,“ smál se po posledním utkání hráč, který svůj úspěch přičítá i zkušenostem ze hry 3x3.

Ve skupině smrti, jak ji sami hráči nazvali, tak zbylo nepopulární čtvrté místo na Jana Švanrdlíka. O jeho nepostupu rozhodl vzájemný souboj s Matějem Svobodou, který opavský basketbalista prohrál 2:5. Ve čtvrtek další tři postupující hráči zkompletují startovní pole pro české finále. Na Moravu se Kooperativa NBL 1ON1 Challenge vrátí zase v pondělí.

Konečné pořadí skupiny Morava I

1. Filip Šmíd (NH Ostrava) – 4/1

2. Radek Farský (mmcité1 Basket Brno) – 4/1

3. Matěj Svoboda (DEKSTONE Tuři Svitavy) – 3/2

4. Jan Švandrlík (BK Opava) – 3/2

5. Tomáš Vyoral (BK JIP Pardubice) – 1/4

6. Matouš Kurečka (BK Opava) – 0/5

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.