09. 02. 2023

Kryštof Vlček: Můj sen je prvoligové play-off

Opavská rezerva je sice v 1. lize nováčkem, ale vede si víc než zdatně

Ve skupině Východ obsadila po základní části 5. místo a bude pokračovat ve skupině o celkové 7. - 12. místo. Vyhne se tedy bojům o záchranu, naopak bude bojovat o postup do play-off. O pár slov nejen k dosavadnímu průběhu 1. ligy jsem požádal hlavního trenéra béčka Kryštofa Vlčka.

Kryštofe, rezerva šla do letošní prvoligové soutěže jako nováček, ale nepůsobí tak. Jaké byly před sezónou cíle?
Před sezónou byl cíl vyhnout se bojům o záchranu, protože tým je proti loňsku téměř totožný, pokud nepočítám Juraje Páleníka, který odehrál posledních 16 zápasů a výrazně pomohl k postupu do 1. ligy. První prvoligový zápas a příprava mi naznačily, že bychom mohli nakouknout do první trojky východní skupiny. Bohužel hned po prvním zápase nám vypadl hlavní rozehrávač Kryštof Kavan se zlomenou rukou na tři měsíce a byl to poměrně velký zásah do sestavy. Pozitivum byla větší minutáž pro mladší hráče a nabírání zkušeností. 

Hlavní tahouni jsou zřejmí. I tak prosím zhodnoť jejich přínos a také přínos ostatních hráčů.
Za náš tým nastoupilo už v této sezoně už 23 hráčů, což je myslím nejvíce z celé 1. ligy. Pro mě to je pozitivní, každý odvedl nějaký kus práce. Asi největší minutový šok zažil Eda Myšák, který hraje 25 min na zápas a i když podle statistických čísel není extra výrazný, je pro tým velmi důležitý. Naopak podle čísel jsou tahouni jasní - Honza Mička, Adam Robenek, Kryštof Kavan. Důležité pro fungování týmu je ale tréninkový proces, který drží na slušné úrovni jádro týmu: bratři Kurečkovi, Lazecký, Martikán, Dominik Ihring a za to jim děkuji.

Je mezi mladými hráči nějaký výraznější talent, který by se mohl v budoucnu prosadit i do A-týmu?
Já myslím, že je a věřím, že se jim bude i cesta více otevírat. Důležité je, že momentálně máme to nejvíc, co jim můžeme nabídnout, aby se na profesionální úroveň co nejlépe připravili. To je extraliga U17, extraliga U19 a 1.liga mužů, kde poprvé mají kontakt s mužským basketbalem. Potkají mnoho mladých hráčů, kteří KNBL hrají a nebo starších, kteří v nich strávili několik let.  

Proč odešel z týmu Jirka Štěpánek?
Petr Czudek se domluvil na pomoci Snakesu Ostrava v setrvání v 1. lize s Patrikem Smažákem. Jirka jako bývalý hráč Snakesu to bral jako výzvu, já měl připravenou sice jinou variantu, ale nerozhodoval jsem o tom. Jirka s námi nadále trénuje, protože bydlí v Opavě a především se nadchl pro trénování dětí, kde odvádí slušnou práci. 

V nadstavbě je béčko v prostřední skupině. Je cílem postoupit do vyřazovacích bojů?
Myslím si, že západní skupina je o něco kvalitnější než ta východní a tak nás čekají těžké zápasy. Jako první přijede Polabí, což je v podstatě rezerva Nymburka, kde je mnoho hráčů, kteří letos nastoupili v nejvyšší soutěži: D. Novák, Rylich, Studnický za Nymburk, Kábrt, Kalný, Bubeníček za Hradec Králové a Merta, P. Novák za Kolín. Pro srovnání: z našeho týmu má ligové minuty pouze Honza Mička. Bude to těžká prověrka a ukáže nám, jak na tom doopravdy jsme a jestli se mi splní sen o play-off. K tomu je nutno skončit minimálně do druhého místa v naší skupině. Momentálně jsou nad námi tři týmy, které mají shodně 11 výher. My jich máme 10 a čeká nás ještě 6 zápasů.

Jak se na trenérském postu doplňujete s Davidem Klapetkem?
David má především na starost naše nejmenší děti. Nejvíce mně pomáhá, když mi termínově kolidují zápasy či tréninky apod. Jako hlavní trenér B-týmu jel letos do Prostějova a na Vysočinu a z obou zápasů přivezl výhru. 

Díky moc za rozhovor a hodně štěstí v prvoligových bojích! 

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.