03. 02. 2017

Martin Gniadek: Fauly patří k mému hernímu stylu

Před utkáním s Pardubicemi jsme požádali o rozhovor šestadvacetiletého pivota Martina Gniadka.

Opavští basketbalisté se dostali po Vánocích do formy. Až na duel v Nymburku dokázali všechny své protivníky porazit. Konečně udělali šňůru vítězných zápasů i  na soupeřových palubovkách, což je velmi pozitivní zjištění. Jedním z klíčových mužů týmu Petra Czudka je šestadvacetiletý pivot Martin Gniadek. S 296 body je nejlepším střelcem mužstva, v celkové tabulce střelců mu patří dvanáctá příčka. Jeho bilance by mohla být ještě lepší, kdyby neměl problémy s fauly. „S tím nic nenadělám. Fauly patří ke stylu mojí hry,“ říká Martin Gniadek.

Martine, Opava se dostala v posledních zápasech do formy, v čem je třeba hledat kouzlo změny?
Od dob, co jsem v Opavě, jsme měli lepší sezony. Když tady byl Soky, vyhrávali jsme daleko těžší zápasy. Nyní z nás spadla tíha účasti v A1. Navíc nám pomohlo to, že jsme dokázali otočit zápas v Ostravě a i nyní v Kolíně.

Naposledy jste otočili zápas v Kolíně. Od domácích se čekalo asi i více. Přece jenom  na papíře mají silný tým…
Papírově mají dobrý tým. Mají ho postavený na kvalitních zahraničních hráčích, kteří hrají nějaký ten čas pospolu, ale podle mě na ně dolehla tíha, že nás musí porazit, aby si zajistili první šestku. Navíc v poslední době nemá Kolín až zase tak dobrou formu. Nakonec se ale do první šestky dostal, protože USK porazil Ústí nad Labem.

Máte jistou první šestku a tím deset kvalitních zápasů. Už se třeba koukáte, na koho byste chtěli jít ve čtvrtfinále?
Takhle daleko u nás nikdo nepřemýšlí. Chceme skončit tak, abychom měli v rozhodujícím zápase výhodu domácího prostředí. Rozhodně ale nikdo s ničím nekalkuluje. Důležitým faktorem bude to, jak se nám budou vyhýbat zranění. Každopádně máme nyní před sebou deset kvalitních utkání a na ně se těšíme.

Martine, pojďme nyní k vaší osobě, jste nejlepším střelcem Opavy a vaše statistiky by mohly být ještě lepší, nebýt problémů s fauly…
(usměje se). Tohle nevylepším, mám to v sobě, možná ještě z dob, kdy jsem hrával 3x3. Hraju na úkor faulů, nevypouštím žádný souboj, hraju tvrdě a pykám za to. Vím, že mě to limituje s hracím časem, ale nic s tím nenadělám.

Berete to jako svůj hendikep?
Tak bych to neřekl. Je to můj styl hry, kterým vyčnívám. Prostě jsem tady od toho, abych i rozdal nějakou tu ránu, a z toho pramení mé problémy s fauly.

Jedna z otázek směřuje směrem k poháru, co říkáte na los?
Máme velkou šanci si zahrát finále. Prostějov je nejhratelnější soupeř v osudí. Ale sám se neporazí, musíme být dobře připraveni, být zdraví. Sami víme, že v Prostějově nám to nikdy moc nešlo. Byly zápasy, kdy jsme během chvilky nabrali dvacetibodové manko.

Budete určitě spoléhat na fanoušky…
Věřím, že za námi dorazí. Ale v Prostějově je vždy posadí daleko od palubovky, není tam takový kravál jako při našich domácích zápasech.

Dnes vás čekají Pardubice, dá se říct, že tento zápas bude barometrem aktuální opavské výkonnosti?
Čeká nás jeden z nejlepších týmů v lize. Opírají se o hru dvou zahraničních hráčů, Autryho a Burnetta. Oba táhli tým i v Evropských pohárech, samozřejmě se na ně nabalují další. Bude to vyrovnaný zápas, já ale věřím v naše vítězství.

Co bude podle vás rozhodovat?
Musíme zastavit oba zmiňované hráče a hrát svou hru bez chyb a agresivně z obrany. Všichni dobře víme, co na Pardubice platí. V posledních letech je to náš nejčastější soupeř.

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.