• BK Opava
  • Novinky
  • Michal Štěnička: Dneska si vážím každého obyčejného dne, který jsem kdysi bral jako samozřejmost

  09. 11. 2021

Michal Štěnička: Dneska si vážím každého obyčejného dne, který jsem kdysi bral jako samozřejmost

Ahoj, zdravím vás, jmenuji se Michal Štěnička, je mi 16 let. Chtěl jsem Vás poprosit o chviličku Vaší pozornosti. Za BK Opava hraji od svých 8 let, momentálně patřím k U19. Mám rád jakýkoliv sport, ale basketbal je moje srdcovka. Letošní rok byl ale bohužel jiný, než jsem si plánoval.

Na začátku letošního roku mi byl diagnostikován Hodgkinův lymfom, bohužel už v rozbujelé fázi na dalších 4 místech. Od té doby vše nabralo jiné tempo, změnily se moje plány a sny. Basket, kamarádi, škola... vše muselo jít stranou.  Musel jsem okamžitě nastoupit na kliniku dětské onkologie v Brně, kde jsem strávil většinu letošního roku.

Když se dneska ohlédnu zpět, vůbec se mi nechce věřit tomu, co jsem za tu "krátkou" dobu zažil a zvládl. Bylo to hodně náročné období plné únavy, bolesti, vyčerpání a strachu z toho, že mám rakovinu a co bude dál. Dnes mám za sebou 44 dávek chemoterapie a 3 týdny radioterapie. Stále jsem a ještě dlouho dobu budu v péči lékařů brněnské onkologie.  Ale léčba mi zabrala a svůj životní zápas vyhrávám!

Neumím ani slovy popsat, jak moc jsem za to vděčný! Dneska už mám trochu jiné cíle a plány, než jsem měl před rokem. Ale hlavně – dneska si vážím každého "obyčejného" dne, který jsem kdysi bral jako samozřejmost.

Největší mé poděkování patří všem lékařům, sestrám a personálu dětské onkologie v Brně, protože se mi dostávalo a dostává té nejlepší péče a pomoci.  Určitě rodičům, bez kterých bych to vůbec nezvládl. A svým skvělým kamarádům a spoluhráčům, že se mi nepřestali ozývat a nutili mě bojovat.

Ale stejné poděkování platí i pro Nadační fond Krtek, který je součástí kliniky dětské onkologie a který jsem Vám chtěl tímto představit. Protože já jsem o tomto fondu do té doby neměl ani ponětí. Nevěděl jsem, že rakovinou, či nádorovým onemocněním u nás onemocní více, než 350 dětí ročně. A na druhé straně – že úspěšnost léčby dětských pacientů je až 87% - což je úžasné!!!

Nadační fond Krtek hledá peníze na lepší léčbu, výzkum, díky kterému je u nás dětská onkologie na špičkové úrovni. Platí léčbu dětí, u kterých selhala standardní léčba a podává se jim léčba "na míru", kdy pojišťovna další cyklus už třeba nehradí. Přispívá na výzkum dětských nádorů, na domácí péči, na technologické vybavení.

Rodiče pak díky tomu mohou zdarma bydlet v ubytovně, hned vedle nemocnice a být tak svému dítěti nablízku. Pomáhají uhradit rodičům některá vyšetření, které pojišťovny neproplácí.

Proto jsem chtěl pro tuto nadaci také něco na oplátku udělat. Basketbalový klub Opava byl tak laskavý a umožnil zorganizovat sbírku pro Nadační fond Krtek – a to na 10.11.2021 na utkání s Heroes Den Bosch. Chtěl jsem Vás tímto poprosit, abyste přišli a přispěli na tuto nadaci – třeba jen malou částkou, kterou můžete postrádat, protože tím přispějeme na velmi důležitou věc a společně tak třeba pomůžeme dalšímu dítěti v jeho nelehkém boji.

A když ne, budu rád i za to, že se díky mému příběhu lidé dovědí, že rakovina neznamená vždy konec. Já jsem díky lékařům dětské onkologie v Brně pochopil, že se toto onemocnění v mnoha případech dá léčit, že je tady naděje a že je nutné se rvát a nevzdat to!  Že zdraví je ten nejvzácnější poklad si uvědomíte až tehdy, kdy jej ztratíte.

Děkuji Vám všem za podporu. Michal

 

Transparentní účet Nadačního fondu Krtek: 86-1660380277/0100.

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.