• BK Opava
  • Novinky
  • „Na náš tým jsem hodně hrdý", říká Dušan Štěnička

  04. 12. 2015

„Na náš tým jsem hodně hrdý", říká Dušan Štěnička

Dušan Štěnička už toho s opavským basketbalem zažil hodně. Byl u toho, když tým sbíral zlaté úspěchy a patřil k nejlepším ...

Dušan Štěnička už toho s opavským basketbalem zažil hodně. Byl u toho, když tým sbíral zlaté úspěchy a patřil k nejlepším v republice. Zažil, když Opava sestoupila. Nikdy ji neopustil, je to srdcař. Kromě manažerské práce v opavském klubu dělá i mezinárodního komisaře. Opavský basketbal mu nyní dělá velkou radost, stejně jako vnuci. Jak sám přiznává, na současný tým je hodně hrdý. Páteční duel s Nymburkem bere jako velký svátek. Více už přinášíme v tomto rozhovoru.

Jak vnímáte dnešní bitvu s Nymburkem?
Jednoznačným favoritem je Nymburk, i když jakási šance na úspěch je. Nymburk hrál v sobotu VTB ligu, ve středu hraje Eurocup, v pátek u nás a v neděli ho čeká znovu utkání ve VTB. Musí šetřit se silami. Ve VTB, po počátečním druhém místě, nyní spadli někde na pátou šestou příčku, pokud chtějí, aby dostali peníze do další části, musí se hlavně soustředit na nedělní utkání, ve kterém je čeká finský tým Bisons Loimaa. Mohli by tak u nás na tento důležitý duel pošetřit síly. Nicméně stejně si myslím, že by byl sedmý div světa, kdybychom v pátek vyhráli. 

Společně s trenérem Petrem Czudkem jste byli aktivní účastníci zápasu, ve kterém Opava Nymburk porazila, máte toto vítězství v živé paměti?
Určitě, na tuhle bitvu o titul si živě pamatuji. Hrálo se na Nové huti, protože my jsme měli halu uzavřenou kvůli neukázněnému divákovi. Byl to úžasný zápas s nádherným koncem pro nás. Bohužel už je to dlouhých jedenáct let. Od té doby jsme Nymburk porazit nedokázali.

Utkání bylo do posledních vteřin dramatické, Opava rozhodla o vítězství v samotném závěru…
Moment, na který nešlo zapomenout, přišel, když Grepl, křídlo Nymburka, zazmatkoval, přihrál míč do prostoru nikoho, kam vyběhl Branko Rajevac, šel sám na koš, proměnil ho a my jsme vyhráli.

Kouzelné na tom bylo, že Branko moc nehrál, velké finále vlastně rozhodl hráč z lavičky…
Branko byl třetí pivot, trenér Nikolič mu ale věřil, protože to byl jeho krajan, do rozhodující fáze zápasu ho postavil a vyplatilo se.
a Tenkrát Vás asi ani ve snu nenapadlo, že od té doby dlouhé roky Nymburk neporazíte…
Určitě ne. Bylo to za éry Jardy Dostála, který skončil s podporou klubu až po sezoně. V té době jsme byli na vrcholu blaha a věřili jsme, že dlouhá léta budeme pokračovat. Bohužel nakonec všechno bylo jinak. V následující sezoně jsme byli čtvrtí a pak dokonce sestoupili. 

Naopak Nymburk se od této finálové porážky  proměnil v továrnu na mistrovské tituly…
V následujícím roce získal Nymburk mistrovský titul a od té doby vyhrává naši soutěž pravidelně. 

V basketbalovém světě se pohybujete dlouho, dá se považovat nymburské kralování za úkaz?
Všechno je otázka financí. Nymburk má rozpočet desetinásobně větší než ostatní kluby nahoře. Dostatek financí jim dává možnost angažovat kvalitní hráče. Hrají ve dvou evropských pohárech. Jak je CSKA v Rusku, tak u nás je Nymburk. Ale ve srovnání Nymburku a CSKA je to další desetinásobek, co má CSKA.  Tyto kluby se pohybují úplně na jiném levelu.

Myslíte si, že Nymburku může brzy dojít dech a přijde doba, kdy nebude v Česku tak dominantní?
Myslel jsem si, že i letos to bude výrazně horší. Jezdím tam komisařovat na VTB, ale musím říci, že letošní hra týmu se mi moc líbí. Jestli oni tvrdí, že mají o polovinu menší rozpočet než loni, tak tomu nevěřím. 

Vy komisařujete Nymburk hodně?
Jsme v Česku tři mezinárodní komisaři a točíme se. Jezdím na každý třetí zápas, který Nymburk hraje doma. Nyní tam jedu podruhé.

Pro Petra Czudka to může být výhoda, máte nymburské hráče dobře přečtené…
Musím přiznat, že je znám nazpaměť. 

Jako komisař jezdíte na Nymburk dlouho?
Od doby, co hrají VTB, tak na jejich zápasy jezdím, je to čtyři roky. 

S nadsázkou můžeme říci, že nymburská hala je vaším druhým domovem…
I tak se to dá formulovat. Jezdím tam tak pětkrát do roka. Letos mají patnáct domácích zápasů, a jelikož jsme tři, na pěti bych měl být. Všichni mě už tam znají, nepotřebuji ani žádnou VIP kartičku.

Samostatnou kapitolou jsou diváci, ti na Nymburk příliš nechodí, hrát se VTB liga v Opavě, tak je tady vyprodáno…
Diváci jsou krutí. Nymburk v evropských  pohárech nevyhrává, proto lidi nechodí. To samé by bylo i u nás v Opavě. Kdybychom vyhrávali, máme plnou halu, v opačném případě ne. Pamatuji  si, že na poslední zápas, ve kterém jsem Nymburk komisařoval, přišlo pouze tři sta diváků.

Všechny evropské zápasy se hrají v Nymburce?
Všechno hrají v Nymburce, jen příští zápas někdy před Vánocemi proti CSKA hrají v Praze na Karlovce, předpokládají, že přijde hodně diváků, hlavně ruských.

CSKA komisařovat nebudete?
Nebudu, tenhle zápas připadne na někoho z mých kolegů. 

Není Vám to trošku líto?
Musím přiznat, že je, mám nyní Finy a ne CSKA.

Jaký máte ve spojení s komisařováním v Nymburku nejsilnější zážitek?
Vítězství nad CSKA, kdy ruský tým zápas hodně podcenil.  Přijeli bez pěti hráčů základní sestavy, utkání nezvládli a jednoznačně prohráli. Pro Nymburk to byl velký úspěch. Ale každé utkání VTB má velkou kvalitu. V soutěži hrají velmi silné týmy a každý zápas je úžasný zážitek.

Na co se diváci mohou těšit v pátek?
Mohou se těšit jednak na silný Nymburk, jednak na to, že nás to bude motivovat, že kluci nechají na palubovce život.

Letošní sezona zatím pro Opavu vyznívá nad očekávání,  škoda asi jen porážek v Ostravě, Svitavách a Brně…
Jsem strašně moc překvapený. Nás táhne jednoznačně Kuba Šiřina. Ve Svitavách už to vypadalo, že mu docházejí síly. Proti Kolínu se ale vzepjal a opět byl nejlepší.  Když ostatní kluci v něm vidí střelecký potenciál, začnou více bojovat. Máme tým, který chce vyhrávat. Příchod Filipa Zbránka je obrovské plus. Je to kluk, který neumí prohrávat, když se mu nedaří, za každou cenu to chce zlomit. To samé platí o Rosťovi Dragounovi, mladý kluk, kterému když to nejde, snaží se to protlačit silou. Na Opavu je radost se dívat. 

Jste hrdý na to, že  můžete být manažerem takového týmu?
Jednoznačně. Jsem naprosto hrdý. Měl jsem strach, že když odejde Láďa Sokolovský, který tým stmeloval, že půjdeme trochu dolů. Ale naopak, kluci nemají tak výraznou osobnost mezi sebou, Šířa je relativně mladý a ostatní jdou za ním.

Kuba asi udělal dobře, že se nenechal zlákat Nymburkem…
Nymburk by ho samozřejmě chtěl, ale Šířa si uvědomuje, že v Nymburku skončilo dost kvalitních českých hráčů, protože nedostávali minutáž. A on ji u nás má.

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.