04. 12. 2015

Náš dnešní soupeř: ČEZ Basketball Nymburk

Do Opavy přijíždí basketbalový vládce posledních 12 sezón - ČEZ Basketball Nymburk.

Do Opavy přijíždí basketbalový vládce posledních 12 sezón - ČEZ Basketball Nymburk.

Začátky basketbalu v tomto středočeském městě se datují do roku 1929, zprvu na sokolské, později i na "nesokolské" bázi. Do šedesátých let se v Nymburku hrál basketbal pouze na krajské úrovni. Startem do "vyšších sfér" byl rok 1996, kdy Nymburk postoupil do třetí ligy, o dva roky později pak založili bratři Janstové společnost BK GA Nymburk a tým rychle postupuje až do nejvyšší soutěže.

Po 10. místě v premiérové sezóně 2000/01 pak již Nymburk bez medaile nikdy nezůstal, získal celkem 12 mistrovských titulů a jednu stříbrnou a jednu bronzovou medaili a také 10 výher v Českém poháru. Po loňské sezóně, kdy Nymburk odehrál pouze polovinu zápasů základní části, přišla pro letošní ročník KNBL další "inovace", kdy mistrovský tým odehraje pouze 11 zápasů místo 44.

Je to proto, že Nymburk hraje evropské soutěže, konkrétně VTB ligu a FIBA Euro Cup. Ve VTB lize se týmu zatím poměrně daří, s bilancí 6 - 4 je na 5. místě tabulky a má šanci na účast v play-off, kam se v této soutěži dosud ještě nikdy nedostal. V Euro Cupu skončil v základní skupině na 2. místě, když 2x nestačil na dánský Aarhus, ale i tak postoupil do další fáze. Ve středu si v posledním utkání skupiny vyšlápl na irský Dublin na jeho palubovce 121:45.

V Kooperativa NBL odehráli nymburští basketbalisté zatím pouhé 3 zápasy a překvapivě již mají jednu porážku, když nestačili na Pardubice, s nimiž prohráli 6.11.2015 78:83 (Vaughn 18, Sant-Roos 16). S bilancí 2 - 1 (úspěšnost 66.7 %) jsou na 3. místě neúplné tabulky mistrovské soutěže.

Naši basketbalisté si po středečním výpadku na palubovce posledního týmu tabulky Brna budou chtít určitě v souboji s vysokým favoritem usmířit své fanoušky. Na to naráží i Petr Czudek: "Přivítáme mistrovský Nymburk. Je to pro nás svátek a doufám, že bude i pro diváky. Pozvánku na páteční utkání jsme neudělali, když jsme ve středu prohráli v Brně. Nymburku chceme co nejvíce vzdorovat větší bojovností a přesností v zakončování než ve středu. Favorit je jasný, ale my uděláme vše pro to, abychom mu cestu za vítězstvím co nejvíce zkomplikovali a rehabilitovali se za porážku v Brně."

Věřme, že naši kluci opravdu podají nadstandartní výkon a v páteční podvečer bude k vidění dobrý basketbal.

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.