15. 12. 2015

Náš příští soupeř: Ariete Prostějov

Po vydřené výhře nad Jindřichovým Hradcem čeká na naše basketbalisty celek Orlů z Prostějova.

Po vydřené výhře nad Jindřichovým Hradcem čeká na naše basketbalisty celek Orlů z Prostějova.

Historie mužského basketbalu v Prostějově začíná v roce 1940, kdy byl založen při zdejším Sokole basketbalový oddíl mužů. Novodobá historie se pak začala psát v roce 2003, kdy Prostějov odkoupil licenci na druhou ligu od Kroměříže a hned v následujícím roce postoupil do nejvyšší basketbalové soutěže, o což se mimo jiných zasloužil i Jakub Blažek.

Prostějovští basketbalisté se postupně dostali mezi naši špičku a od roku 2005 vždy získali v Mattoni (a později Kooperativa) NBL medaili. Nejlépe skončili 6x na druhém místě (2006/07, 2009/10 - 2013/14), ovšem na mistrovský titul zatím v Prostějově stále čekají. V minulém ročníku Kooperativa NBL skončila pro Hanáky doba stříbrná, když po výhře 2 - 1 na zápasy nad Opavou brali "pouze" bronzové medaile.

Po konci sezóny ale došlo k oslabení základní rotace Orlů. Do Pardubic zamířili Radek Nečas a Kamil Švrdlík, s týmem se rozloučili i Dylan Talley a Tomáš Mrviš. Vzniklé mezery na křídle by měl po návratu z německého angažmá doplnit Lukáš Palyza a také Petr Dokoupil, který v létě z rodinných důvodů přešel po 4 letech z Opavy zpět na "rodnou hroudu". Podkošovou sestavu pak vyztužil Američan Brett Roseboro, který je, když nepočítáme Slováka Romana Marka, jediným cizincem v týmu.

Začátek nové sezóny sice prostějovským basketbalistům nevyšel a dokonce se ocitli na posledním místě tabulky, ale to je již minulostí a Orli jsou v současnosti už třetí s bilancí 12 - 5 (70.6%), když v posledních třech kolech nepoznali hořkost porážky. Naposledy vyhráli ve Svitavách 82:77 (Šteffel 18, Roseboro 16). Ve vyrovnaném kádru trenéra Zbyňka Cholevy nikdo ve statistikách příliš nevyčnívá a hned 6 hráčů má průměr přes deset bodů na zápas. Vyrovnanost je jednou z hlavních zbraní týmu, stejně jako vysoké procento úspěšnosti střelby z perimetru, kde nejvíce vyniká nová posila Lukáš Palyza (74/34 t.j. 45.9%).

V sezóně 2014/15 jsme měli s Prostějovem negativní bilanci 3 - 5 a i letos jsme vzájemné soutěžní zápasy začali porážkou, když jsme na prostějovské palubovce podlehli 69:78. Naši kluci tedy mají Orlům co vracet a doufejme, že se vyhecují ke stejnému výkonu, jaký podali před týdnem v Děčíně. Utkání bude mít speciální nádech pro Luďka Jurečku, který v Prostějově strávil několik sezón, stejně jako pro Petra Dokoupila, který pro změnu hrál v Opavě.

Opavští basketbalisté chtějí po dvou výhrách znovu uspět. "Po vydřeném vítězství nad Jindřichovým Hradcem chceme porazit i silný Prostějov. Je to televizní utkání a my chceme zopakovat naše vystoupení z Děčína," řekl k nadcházejícímu zápasu Dušan Štěnička. A Luděk Jurečka dodává: "Na silnější týmy se víc vyhecujeme. Doufám, že to potvrdíme i proti Prostějovu, že předvedeme hlavně v první půli lepší výkon než s Jindřichovým Hradcem a výhra zůstane doma."

A názor Petra Czudka? "Prostějov měl trochu rozpačitý začátek sezóny, ale bylo to zejména těžkým rozlosováním. Potom zvedl hlavu a je v popředí tabulky. Prohrál nešťastně doma košem v poslední sekundě s Děčínem, ale předváděl výborný basketbal. Prostějov má široký kádr kvalitních hráčů a bude pro nás testem, který napoví, jestli v této sezóně můžeme hrát o medaile."

Úspěch bude záležet bude nejen na hráčích, ale i na divácích. Ti v zápase s Jindřichovým Hradcem povzbuzovali celý zápas, i když se Opavě nedařilo. Jistě to zopakují i proti Prostějovu!

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.