15. 01. 2016

Náš příští soupeř: BC Kolín

Po úspěchu v Českém poháru čeká na naše basketbalisty zápas 25. kola KNBL v Kolíně.

Po úspěchu v Českém poháru čeká na naše basketbalisty zápas 25. kola KNBL v Kolíně.

V Kolíně se basketbal začal hrát už v roce 1935, ale první oficiální klub s názvem Sokol Kolín vznikl až v roce 1940. V sezóně 2006/07 postoupil Kolín po výhře ve finále play-off 1. ligy právě nad Opavou do nejvyšší soutěže, v níž od té doby hraje nepřetržitě. V uplynulém ročníku KNBL se Kolín po delší době neprobojoval do play-off, když skončil na 10. místě. To se kolínští basketbalisté pod vedením uznávaného kouče Predraga Benáčka určitě pokusí letos napravit.

Kolínskou sestavu po sezóně opustil Darryl Bryant, ale na rozehrávku přišel Jimmie Hunt. Ten se ovšem hned v prvním kole v zápase s Děčínem zranil  a na palubovky naskočil až v listopadu. Další posilou byl Černohorec Bojan Bakić, o jehož kvalitách svědčí i to, že je kapitánem národního celku Černé Hory a získal mistrovské tituly na Ukrajině, v Polsku či Lotyšsku. Kolín ale posiloval dále, takže na rozehrávku přišel Antonie Allen, který ale skončil začátkem prosince. Podkošovou sestavu, kam přišel z Jindřichova Hradce Karel Aušprunk, posílil ještě americký pivot Lee Skinner. Dalšími cizinci v týmu se stali v průběhu prosince 2015 křídlo Christopher McEachin a rozehrávač Showron Glover.

Cizinci také hrají prim v kolínských statistikách, když nejlepším střelcem je Bojan Bakić (15.1 bodu na zápas), který je také zatím nejužitečnějším hráčem týmu. Pod košem s průměrem 7.2 doskoku na zápas pak vládne Lee Skinner. Kolín je s bilancí 9 - 13 (40.9 %) zatím na 7. místě tabulky Kooperativa NBL. V boji o postup do play-off potřebuje každou výhru jako sůl, zvláště když poslední dva zápasy prohrál: doma s Děčínem po vyrovnaném průběhu zápasu 71:82, v minulém kole v Jindřichově Hradci 80:88.

Naši kluci jsou po vítězném "dvojzápase" se Svitavami v pořádku, kromě pohárové výhry potěšilo ve Svitavách úspěšné zapojení jak Filipa Zbránka, tak dlouhodobého "maroda" Radima Klečky do hry. Petr Czudek dal v pohárovém zápase volno Kubovi Šiřinovi, ale Kolín měl ve stejné soutěži za soupeře Radotínský SK, který porazil hladce 93:38 a měl tak ve středu v podstatě "zápasový trénink". Pošetřené síly bude chtít určitě využít proti Opavě.

"Musíme pohlídat schopnosti rozehrávače Šiřiny. Čeká nás boj, ale já věřím, že ho zvládneme úspěšně a zvítězíme," řekl k zápasu kolínský trenér Pradrag Benáček. "Do Kolína jedeme s cílem vybojovat dva body, o to stejné se budou pokoušet domácí. Věřím, že spokojenější budeme my," neztrácí optimismus ani náš manažer a tiskový mluvčí Dušan Štěnička. Pro náš tým mluví to, že máme letos 2 výhry ze vzájemných zápasů, 82:81 po prodloužení v Kolíně a 91:65 doma.

V sobotu večer uvidíme, zda bude nakonec spokojenější kolínský trenér nebo náš tiskový mluvčí.

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.