08. 12. 2015

Náš příští soupeř: BK ARMEX Děčín

Po těžkém zápase s Nymburkem přichází další, neméně těžký - výjezd do Děčína.

Po těžkém zápase s Nymburkem přichází další, neméně těžký - výjezd do Děčína.

Basketbal se v tomto severočeském městě začal hrát již na konci roku 1945 a od roku 1947 se Děčín zúčastňoval i regulérních soutěží. Nejvyšší soutěž hráli děčínští basketbalisté poprvé v roce 1974, ale od roku 1993 je Děčín mezi naší basketbalovou elitou již nepřetržitě. První medaili vybojovala děčínská sestava v sezóně 1997/98. Byl to bronz a stejný zisk si v Děčíně zopakovali i v sezónách 2008/09 a 2011/12. Vrcholem pak byla sezóna minulá, kdy mohli děčínští basketbalisté slavit zisk stříbrných medailí, což je v soutěžní konstelaci současných let zřejmě maximum, které může tým mimo Nymburk dosáhnout.

Posezónních změn nebylo v Děčíně mnoho. Tou hlavní bylo asi to, že děčínští basketbalisté získali generálního partnera, společnost ARMEX Holding a.s., což vedlo nejen ke změně v názvu klubu, ale také děčínské haly. Z kádru odešel pouze Američan James Tucker, kterého nahradil nadějný Ondřej Šiška z Brna, z Litoměřic přišel Šimon Ježek, do kádru byli zařazeni i junioři ročníku 1996 Richard Musel (Ústí nad Labem) a Tomáš Gavenda (Sokol pražský). Poslední posilou se pak stal Tomáš Pomikálek. Tento člen širšího kádru reprezentace odešel před třemi lety do Nymburku právě z Děčína a teď se tedy vrátil na "místo činu". V Děčíně podepsal tříletou smlouvu a s ním je obhájce stříbrných medailí ještě silnější.

Děčín sice v prvním kole trochu překvapivě zaváhal v Kolíně (82:83), ale od té doby již nepoznal hořkost porážky a 14 výhrami v řadě vytvořil klubový rekord. Někdy měl sice potřebnou dávku štěstí, například po šťastné trojce Pavla Bosáka doslova v poslední desetině vteřiny utkání v Prostějově, ale jak známo, štěstí přeje připraveným. Kooperativa NBL tedy děčínští basketbalisté vládnou s bilancí 14 - 1 (93.3%) a mají nakročeno k tomu, aby šli do play-off z hodně vysoké pozice.

Navíc Děčín vyprázdnil marodku, na které byli poměrně dlouhou dobu Pavel Bosák a Lukáš Bažant, takže půjde do dalších kol v plné síle. V kádru týmu jsou, podobně jako v Opavě, pouze čeští hráči. Nejlepším střelcem a nejužitečnějším hráčem týmu Pavla Budínského je Tomáš Vyoral (13.4 bodu, val. 17.5), pod košem vládne kapitán Jakub Houška (7.2 doskoku, val. 15.7).

Naši kluci sice v roli favorita na sever Čech nepojedou, ale předem poraženi také ne. "Děčín je rozjetý, ale my to nepojedeme odevzdat. Musíme podat opět bojovný výkon a pokusit se vyhrát," řekl ke středečnímu zápasu Martin Gniadek. I podle Dušana Štěničky je výsledek zápasu otevřený: "Děčín prohrál v prvním kole a od té doby vítězí a vítězí. Jedeme tam s cílem tuto sérii ukončit a vrátit tak soupeři domácí prohru. Podaří se nám to?".

Jaká bude odpověď na řečnickou otázku našeho manažera a tiskového mluvčího, to uvidíme ve středu. Zápas přenáší Česká televize, začátek přenosu na ČT Sport je ve středu 9.12.2015 ve 20:00 hod.

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.