10. 11. 2015

Náš příští soupeř: BK NH Ostrava

K zápasu 10. kola Kooperativa NBL naši basketbalisté daleko nepocestují. Čeká na ně výjezd do nedaleké Ostravy.

K zápasu 10. kola Kooperativa NBL naši basketbalisté daleko nepocestují. Čeká na ně výjezd do nedaleké Ostravy.

Historie klubu NH Ostrava sahá do roku 1952, kdy byla založena tělovýchovná jednota Sokol Ocel NHKG Ostrava. Po sloučení s Tatranem Ostrava se pak ostravští basketbalisté dostali až do nejvyšší soutěže, ve které hrají nepřetržitě už prakticky 50 let. Za tu dobu získali 3 stříbrné medaile a 6x obsadili třetí místo. Dvakrát se pak radovali jako vítězové domácího basketbalového poháru. Od roku 1991 se samostatný basketbalový klub jmenuje BK NH Ostrava.

Poslední bronzovou medaili získali ostravští basketbalisté v ročníku 2012/13 MNBL. Poslední sezóny sice již tak úspěšné nejsou, přesto je Ostrava stále pravidelným účastníkem vyřazovacích bojů. V ročníku 2013/14 skončila osmá a v ročníku minulém brala 7. místo, když ve čtvrtfinále podlehla 0 - 3 na zápasy později stříbrnému Děčínu. 

Po sezóně nezůstal v ostravské sestavě kámen na kameni. Tým opustili tradičně všichni cizinci včetně Coreyho Muirheada, hned trojice českých hráčů (Filip Zbránek, Luděk Jurečka a Rostislav Dragoun) zamířila do Opavy. Ze základní sestavy tak zbyl pouze Adam Číž. Přišel Jaromír Bohačík, kterému skončila smlouva v Pardubicích, zpět do rodného města zamířil také Vojtěch Bratčenkov. V týmu se objevili i tři zbrusu noví Američané: rozehrávač Darian Hooker, křídlo Garret Kerr a pivot Dwan Caldwell.

Ostravští basketbalisté sice v prvním kole přehráli prostějovské Orly, ale pak už výsledky nebyly takové, jaké si asi vedení i trenér Dušan Medvecký představovali. Přesto po sobotní výhře v Jindřichově Hradci 81:67 (Kerr 19, Bohačík 18) je Ostrava na 8. místě tabulky s bilancí 3 výher a 4 porážek (úspěšnost 42.9 %), když má k dobru ještě kvůli technickým problémům s košem nedohrané domácí utkání s Ústím nad Labem. To bude sehráno 25.11.2015.

Ostravský trenér je před utkáním skromný. "Opava je favoritem derby. Od začátku ligy hraje v pohodě. My se budeme snažit být jim rovnocenným soupeřem," uvedl Dušan Medvecký. Jeho jmenovec a tiskový mluvčí BK Opava Dušan Štěnička se role favorita nezříká, ale v jeho vyjádření se přesto objevuje drobná výhrada: "Ve středečním derby jsme vzhledem k dosavadním výsledkům favoritem. Chceme v této roli obstát, ale derby je derby ...". 

Ostrava je Opavě velmi blízko, dá se tedy očekávat početná výprava opavských fanoušků. Na to spoléhá i Kryštof Vlček. "Myslím, že Ostrava je hratelný tým, nám navíc nedělá dobře dlouhé cestování a to do Ostravy není. Doufám, že si ve středu najde cestu do Ostravy i pár opavských fanoušků a že Enháčko porazíme," věří Krik, který se do hry v těchto dnech vrátil po delší absenci, zaviněné zraněním.

Věřme tedy spolu s ním, že za podpory svých příznivců dovezou naši basketbalisté z moravskoslezské metropole další výhru a že prémie, vypsané ostravskými odchovanci v opavském dresu, budou uplatněny.

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.