19. 11. 2015

Náš příští soupeř: Bohemilk Tuři Svitavy

V televizní předehrávce 13. kola se naši basketbalisté představí v pátek na palubovce Svitav.

V televizní předehrávce 13. kola se naši basketbalisté představí v pátek na palubovce Svitav.

Ve Svitavách se hraje basketbal již od roku 1951, ale v nejvyšší soutěži se tým z tohoto města představil až v sezóně 2010/11. Zatím se ale svitavským basketbalistům ještě do play-off postoupit nepodařilo, jejich nejlepší umístění je 2x deváté místo. A právě na této pozici skončily Svitavy i v minulém ročníku KNBL. Po sezóně ale tým doznal velkých změn. Tou první byla obměna názvu klubu, kdy místo společnosti QANTO je novým titulárním partnerem Bohemilk, což je značka Mlékárny Opočno.

Velké změny ale nastaly i v kádru týmu. Odešli Michal Šotnar (Brno) a Stanislav Votroubek (Ústí nad Labem), Tomáš Macela přerušil profesionální kariéru, obr pod košem Cory Abercrombie se přesunul za hranice naší republiky, aby se v listopadu objevil v Ústí nad Labem. Na rozehrávce by měli působit svitavský odchovanec Petr Andres spolu s Američanem Jahmalem Jonesem, i dalšími posilami jsou cizinci: Američan Nicchaeus Doaks, který přišel z rakouského Kapfenbergu a Kanaďan Kenneth Barker (naposledy univerzitní tým v Portlandu).

A právě Nicchaeus Doaks je lídrem Svitav, když má střelecký průměr 15.7 bodu na zápas a doskakuje v průměru 12.2 míče (val. 21.8). Také si již pětkrát zapsal double-double. Na paty mu dýchá Jahmal Jones s 16.2 bodu a 6.5 asistence na zápas (val. 20.5). Z českých hráčů si nejlépe vede excelentní "dálkový střelec" Tomáš Teplý (trojky zatím 47/23, tj. 48.9 %).

Svitavy jsou zatím s bilancí 5 - 6 na 7. místě tabulky. Po výhře v 6. kole nad Pardubicemi inkasovaly 5 porážek v řadě, poslední ve středu doma s Jindřichovým Hradcem 75:80 (Jones 32, Teplý 21). Určitě budou chtít ve střetnutí s Opavou tuto nepříznivou bilanci zlomit, takže na naše basketbalisty nečeká v pátek před televizními kamerami žádná selanka, ale tvrdá práce.

Přesto je Opava samozřejmě favoritem, což nezastírá ani Dušan Štěnička: "Do Svitav jedeme v roli favorita. Je to televizní utkání, navíc v nezvyklou dobu. Snad to s námi nezamává," řekl k zápasu náš manažer a tiskový mluvčí. Náš tým by měl být po náročném utkání s Pardubicemi v pořádku, samozřejmě až na dlouhodobého maroda Radima Klečku. Drobné problémy hlásil po zápase jen Radim Kramný, ale snad se nejedná o nic vážného.

Nevíme, kolik fanoušků pojede případně podpořit naše kluky přímo do Svitav. Všichni ale mohou sledovat přímý přenos České televize na ČT Sport. Přenos začíná v pátek 20.11. ve 20:05 hod., zápas Svitavy - Opava by měl začít o 5 minut později.

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.