28. 12. 2015

Náš příští soupeř: NH Ostrava

Kalendářní rok 2015 zakončí naši basketbalisté zápasem s celkem NH Ostrava.

Kalendářní rok 2015 zakončí naši basketbalisté zápasem s celkem NH Ostrava.

Historie tohoto klubu sahá do roku 1952, kdy byla založena tělovýchovná jednota Sokol Ocel NHKG Ostrava. Po sloučení s Tatranem Ostrava se pak ostravští basketbalisté dostali až do nejvyšší soutěže, ve které hrají nepřetržitě už prakticky 50 let. Za tu dobu získali 3 stříbrné medaile a 6x obsadili třetí místo. Dvakrát se pak radovali jako vítězové domácího basketbalového poháru. Od roku 1991 se samostatný basketbalový klub jmenuje BK NH Ostrava.

Poslední bronzovou medaili získali ostravští basketbalisté v ročníku 2012/13 Mattoni NBL. Poslední sezóny sice již tak úspěšné nejsou, přesto je Ostrava stále pravidelným účastníkem vyřazovacích bojů. V ročníku 2013/14 skončila osmá a v ročníku minulém brala 7. místo, když ve čtvrtfinále podlehla 0 - 3 na zápasy později stříbrnému Děčínu. 

Po sezóně nezůstal v ostravské sestavě kámen na kameni. Tým opustili tradičně všichni cizinci včetně Coreyho Muirheada, hned trojice českých hráčů (Filip Zbránek, Luděk Jurečka a Rostislav Dragoun) zamířila do Opavy. Ze základní sestavy tak zbyl pouze Adam Číž. Přišel Jaromír Bohačík, kterému skončila smlouva v Pardubicích, zpět do rodného města zamířil také Vojtěch Bratčenkov. V týmu se objevili i tři zbrusu noví Američané: rozehrávač Darian Hooker, křídlo Garret Kerr a pivot Dwan Caldwell, který ale za Ostravu hrál naposledy v listopadu.

Týmu se ale zatím nedaří tak, jak si asi v Ostravě představovali. "Enháčko" je zatím na 9. místě tabulky, když sedmkrát vyhrálo a jedenáctkrát prohrálo (úspěšnost 38,9 %). Doma jsou v tomto ročníku KNBL ostravští basketbalisté úspěšnější, když získali skalpy například Prostějova nebo bohužel i Opavy. U soupeřů zvítězili pouze jedenkrát, když začátkem listopadu vyhráli v Jindřichově Hradci 81:67. Stejný tým pak porazili v minulém kole doma v silně okleštěné sestavě poměrem 82:79 (Bohačík 36, Číž 18).

Lídry týmu trenéra Dušana Medveckého je trio Adam Číž, Jaromír Bohačík a Garret Kerr. Prvně jmenovaný je nejlepším střelcem týmu s průměrem 16.3 bodu na zápas, Garret Kerr zase doskakuje v průměru 11.2 doskoku na zápas (2. místo mezi hráči KNBL) a je nejužitečnějším hráčem mužstva (val. 19.5 - rovněž 2. místo v tabulkách tohoto ročníku KNBL).

Náš tým před vánočními svátky dobyl po velkém boji tvrz jménem Folimanka a určitě si nebude chtít pokazit závěr roku a oslavy 70 let opavského basketbalu. Navíc máme Ostravě vracet porážku 56:61 z 10. kola. "O vánočních svátcích si oba týmy odpočaly, uvidíme, komu to více prospělo. V derby utkání sice nikdy neplatí role favorita, ale postavení v tabulce ukazuje, že bychom doma s Novou hutí neměli klopýtnout," myslí si Petr Czudek.

Věřme tedy, že se jeho slova naplní a naši kluci i s podporou hlediště a před hráči a trenéry z minulosti, kteří přicestují na oslavy 70 let opavského basketbalu, zakončí rok 2015 výhrou.

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.