02. 01. 2016

Náš příští soupeř: SLUNETA Ústí n/L.

Po oslavách příchodu roku 2016 čekají v zápase 22. kola KNBL na naše kluky basketbalisté Ústí nad Labem.

Po oslavách příchodu roku 2016 čekají v zápase 22. kola KNBL na naše kluky basketbalisté Ústí nad Labem.

První zmínky o basketbalu v tomto městě se datují do roku 1946. V Ústí se basketbal hrál postupně pod názvy Sokol, TJ Slovan, Železničáři a pak dlouhou dobu jako TJ Lokomotiva, později BK Lokomotiva 91. Další názvy byly BK SPOLCHEMIE a BK SČP. Poprvé ústečtí basketbalisté hráli v nejvyšší soutěži v sezóně 1993/94, kdy obsadili 7. místo, ale hned v té další sestoupili. Celkem v té době odehrálo Ústí nad Labem v nejvyšší soutěži 14 sezón, ale na vyšší než 7. příčku nikdy nedosáhlo. 

V sezóně 2007/08 pak reprezentanti krajského města z ligy sestoupili naposledy a na postup dosáhli až v roce 2011, kdy sice skončili v semifinále 1. ligy, ale po rozšíření MNBL a nechuti Jindřichova Hradce hrát nejvyšší soutěž se opět stali účastníky extraligových bojů. Postoupit do play-off se jim v "nové éře" podařilo ale až v ročníku 2013/14, kdy skončili šestí. Stejné umístění pak brali i v minulé sezóně, když podlehli ve čtvrtfinále Prostějovu 1 - 3 na zápasy.

Po sezóně opustili tým všichni cizinci, tedy kvarteto Laroche, Vette, Burnatowski a Alič. Vedení Ústí ale "cizineckou legii" opět naplnilo, když angažovalo Američany Dana Kendridu, Johna Egglestona, Austina Emersona a Andrewa Barhama. Pátým "ústeckým" Američanem se pak stal rozehrávač Marcel Anderson. Obměna cizinců v Ústí je ale velká, postupně skončili Anderson a Eggleston, naopak přišli rozehrávač Glen Dean a pivot Cory Abercrombie. Při výčtu příchodů samozřejmě nesmíme zapomenout na veterána Stanislava Votroubka, který se do Ústí před začátkem sezóny přesunul ze Svitav.

Po slabším začátku se svěřenci trenéra Martina Stavěla rozjeli a v současné době jsou s bilancí 7 - 12 (úspěšnost 36.8 %) na 9. místě tabulky a opět budou letos atakovat příčky značící boje play-off. V dresu Ústí nad Labem působí na rozehrávce také bývalý hráč Opavy Michal Čarnecký, který si udržuje stále výbornou výkonnost a v letošním ročníku KNBL má zatím průměr 6.3 asistence na zápas a je v žebříčku hráčů KNBL druhý za naším Kubou Šiřinou. Nejlepším střelcem týmu je Andrew Barham se zápasovým průměrem 13.7 bodu, pod košem vládne Ladislav Pecka (v průměru 8.6 doskoku).

Naši kluci po novoročním volnu už jsou v plné přípravě a chtějí na severu Čech uspět. "Budeme zase po trochu delším volnu, tak uvidíme. Samozřejmě do Ústí je daleká cesta, ale určitě tam jedeme vyhrát", řekl k zápasu Jakub Blažek. Opava vyhrála doma v 11. kole nad Slunetou 84:73, ale bilance vzájemných zápasů je v posledních sezónách vyrovnaná, takže na naše basketbalisty nečeká nic jednoduchého. 

Protože Ústí nad Labem hraje své domácí zápasy tradičně v neděli, tak výsledek utkání budeme vědět až 3.1.2016 večer. Souboj Ústí - Opava má začátek v 17:00 hod.

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.