14. 11. 2015

Náš příští soupeř: SLUNETA Ústí nad Labem

Po neúspěšném výjezdu do Ostravy čekají v zápase 11. kola KNBL na naše kluky basketbalisté Ústí nad Labem.

Po neúspěšném výjezdu do Ostravy čekají v zápase 11. kola KNBL na naše kluky basketbalisté Ústí nad Labem.

První zmínky o basketbalu v tomto městě se datují do roku 1946. V Ústí se basketbal hrál postupně pod názvy Sokol, TJ Slovan, Železničáři a pak dlouhou dobu jako TJ Lokomotiva, později BK Lokomotiva 91. Další názvy byly BK SPOLCHEMIE a BK SČP. Poprvé ústečtí basketbalisté hráli v nejvyšší soutěži v sezóně 1993/94, kdy obsadili 7. místo, ale hned v té další sestoupili. Celkem v té době odehrálo Ústí nad Labem v nejvyšší soutěži 14 sezón, ale na vyšší než 7. příčku nikdy nedosáhlo. 

V sezóně 2007/08 pak reprezentanti krajského města z ligy sestoupili naposledy a na postup dosáhli až v roce 2011, kdy sice skončili v semifinále 1. ligy, ale po rozšíření MNBL a nechuti Jindřichova Hradce hrát nejvyšší soutěž se opět stali účastníky extraligových bojů. Postoupit do play-off se jim v "nové éře" podařilo ale až v ročníku 2013/14, kdy skončili šestí. Stejné umístění pak brali i v minulé sezóně, když podlehli ve čtvrtfinále Prostějovu 1 - 3 na zápasy.

Po sezóně opustili tým všichni cizinci, tedy kvarteto Laroche, Vette, Burnatowski a Alič. Vedení Ústí ale "cizineckou legii" opět naplnilo, když angažovalo Američany Dana Kendridu, Johna Egglestona, Austina Emersona a Andrewa Barhama. Pátým "ústeckým" Američanem se pak stal rozehrávač Marcel Anderson, ten ale v těchto dnech Ústí nad Labem z rodinných důvodů opustil. Ovšem na zkoušce už jsou na severu Čech další cizinci: rozehrávač Glen Dean a pivot Maciej Strzelecki. Při výčtu příchodů samozřejmě nesmíme zapomenout na veterána Stanislava Votroubka, který se do Ústí přesunul ze Svitav.

Rozjezd nového ročníku Kooperativa NBL celku Ústí nad Labem příliš nevyšel. Po těsné výhře v 1. kole nad USK Praha čekali basketbalisté Slunety na další výhru až do kola sedmého, kdy zvítězili v Brně. V kole minulém pak doma porazili Jindřichův Hradec 95:84 (Jiříček 22, Barham 19). S bilancí 3 - 5 (úspěšnost 37.5 %) jsou tak zatím na 9. místě tabulky.

V dresu Ústí nad Labem působí na rozehrávce také bývalý hráč Opavy Michal Čarnecký, který si udržuje stále výbornou výkonnost a v letošním ročníku KNBL má zatím průměr 6.0 asistence na zápas. Nejlepším střelcem týmu je Andrew Barham se zápasovým průměrem 14.8 bodu, pod košem vládne Ladislav Pecka (v průměru 8.4 doskoku).

Naši basketbalisté ztratili ve středu v druhém poločase derby s Ostravou, ale vzhledem ke zdravotnímu stavu týmu se to dá pochopit. Viktor Cvek nemohl nastoupit vůbec, se sebezapřením hráli Jakub Šiřina a Filip Zbránek. Zatímco Kuba s Filipem se snad dají do pořádku, start Viktora je nejistý a rozhodne se o něm až před zápasem. To vzhledem k dlouhodobým absencím Radima Klečky a Vaška Bujnocha staví Petra Czudka již v této sezóně tradičně do obtížné role.

"Přijíždí útočně laděný tým, který ve středu zvítězil. Rozhodne naše obrana. Po domácí ztrátě s Děčínem si nemůžeme dovolit zaváhat s druhým severočeským týmem. Věřím, že to zvládneme," je přesto optimista trenér našeho celku. A Viktor Cvek dodává: "Nečeká nás nic jednoduchého, v Ústí se rozehrálo více hráčů, takže nemusí spoléhat jen na Američany. Musíme bránit a bránit, pak se bude dařit i v útoku a vyhrajeme."

Věřme, že se slova obou naplní a s podporou domácí haly v zádech si naši kluci připíší další výhru.

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.