08. 01. 2016

Náš příští soupeř: Tuři Svitavy

Po dvou zápasech na palubovkách soupeřů se naši basketbalisté doma utkají s celkem svitavských Turů.

Po dvou zápasech na palubovkách soupeřů se naši basketbalisté doma utkají s celkem svitavských Turů.

Ve Svitavách se hraje basketbal již od roku 1951, ale v nejvyšší soutěži se tým z tohoto města představil až v sezóně 2010/11. Zatím se ale svitavským basketbalistům ještě do play-off postoupit nepodařilo, jejich nejlepší umístění je 2x deváté místo. A právě na této pozici skončily Svitavy i v minulém ročníku KNBL. Po sezóně ale tým doznal velkých změn. Tou první byla obměna názvu klubu, kdy místo společnosti QANTO je novým titulárním partnerem Bohemilk, což je značka Mlékárny Opočno.

Velké změny ale nastaly i v kádru týmu. Odešli Michal Šotnar (Brno) a Stanislav Votroubek (Ústí nad Labem), Tomáš Macela přerušil profesionální kariéru, obr pod košem Cory Abercrombie se přesunul za hranice naší republiky, aby se v listopadu objevil v Ústí nad Labem. Na rozehrávce nyní působí svitavský odchovanec Petr Andres spolu s Američanem Jahmalem Jonesem, i dalšími posilami jsou cizinci: Američan Nicchaeus Doaks, který přišel z rakouského Kapfenbergu a Kanaďan Kenneth Barker (naposledy univerzitní tým v Portlandu).

A právě Nicchaeus Doaks, nejužitečnější a zároveň nejlépe doskající hráč dosavadního průběhu tohoto ročníku KNBL,  je lídrem Svitav, když má střelecký průměr 16.2 bodu na zápas a doskakuje v průměru 11.4 míče (val. 21.4). Také si již osmkrát zapsal double-double. Na paty mu dýchá Jahmal Jones s 16.5 bodu a 5.2 asistence na zápas (val. 19.2), dobře si vede i Kenneth Barker. Svitavy jsou zatím s bilancí 9 - 12 (42.9 %) na 8. místě tabulky. Venku ovšem vyhráli svěřenci trenéra Stanislava Petra pouze na začátku soutěže v Jindřichově Hradci a v Ostravě.

Protože je ale situace na 6. - 10. místě ligové tabulky velice vyrovnaná, má pro týmy na těchto příčkách každá výhra cenu zlata. Svitavy by chtěly letos konečně do play-off proniknout, takže na naše basketbalisty nečeká nic jednoduchého. Bilance vzájemných zápasů tohoto ročníku je vyrovnaná, když jsme doma vyhráli 85:59 a ve Svitavách podlehli 73:80.

Naši kluci po vydřené výhře v Pardubicích chtějí tento výsledek potvrdit před svými diváky i proti Turům. "Rozdávali jsme v Ústí, loupili v Pardubicích a nesmíme být Jánošíky doma proti Svitavám, které jsou v tabulce mezi chudšími týmy co se výher týká," shrnuje s trochou nadsázky situaci před zápasem náš manažer a tiskový mluvčí Dušan Štěnička.

I Petr Czudek chce navázat na středeční výsledek: "Chceme před domácím publikem potvrdit formu z Pardubic. V utkání se Svitavami musíme uhlídat rozšiřující se kolonii zahraničních hráčů." Náš trenér ale bude stále postrádat s achilovkou laborujícího Radima Kramného, Filip Zbránek zase bere antibiotika. Nejistý je i start dalšího maroda Radima Klečky, zato Honza Lyčka se už určitě těší na obnovenou domácí premiéru.

S podporou nejlepších fanoušků v republice v zádech ale opavští basketbalisté i přes hráčské absence udělají určitě všechno pro to, aby vítězství zůstalo doma!

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.