18. 12. 2015

Náš příští soupeř: USK Praha

K zápasu 20. kola KNBL pojedou naši basketbalisté na palubovku USK Praha.

Tento pražský klub je v naší basketbalové historii jedním z nejslavnějších. Jeho počátky sahají do roku 1953, kdy poprvé vstoupil do 1. basketbalové ligy, tehdy pod názvem Slavia ITVS. Klub později působil pod názvy Slavia VŠ Praha a USK Praha, ale vždy hrál a dosud nepřetržitě hraje naši nejvyšší soutěž, v níž dobyl 13 mistrovských titulů a 11 stříbrných medailí. V extralize tedy už působí více než 60 let. V roce 1969 dokonce jako jediný náš tým vyhrál evropský pohár, konkrétně tehdejší Pohár vítězů pohárů. V roce 1966 prohráli vysokoškoláci až ve finále PMEZ (dřívější obdoba Euroligy), finálovou porážku si odnesli i roku 1968 v PVP.

Poslední sezóny už pro "Sovy" tak úspěšné nejsou. V sezóně 2013/14 se pražští vysokoškoláci nedostali do play-off a skončili na konečném 9. místě. Ještě horší ale pro ně byla sezóna minulá, kdy skončili dokonce až na předposledním 11. místě. Na toto umístění by jistě v USK rádi zapomněli a vzkřísili něco ze své zašlé slávy.

Slovinský trenér Mirsad Alilovič sice u týmu po neúspěšné sezóně zůstal, ale Prahu opustili jeho krajané Matej Krušić a Mitja Nikolić, kteří patřili k oporám. Mezeru po nich by měl zacelit 205 cm vysoký Igor Josipović, který přišel z celku OKK Spars Sarajevo, do týmu se oklikou přes Děčín, Ostravu a Ústí nad Labem vrátil Admir Alič. Poslední velkou posilou je Jaromír Bohačík, kterému se příliš nevedlo v belgickém Leuvenu.

Po slabším začátku soutěže se celek USK Praha rozehrál a začíná pomalu naplňovat předsezónní úvahy odborníků, že půjde o černého koně letošního ročníku Kooperativa NBL. S bilancí 8 - 10 (44.4%) jsou pražští vysokoškoláci na 6. místě tabulky a nic na tom nezměnilo ani poslední kolo, v němž prohráli v Jindřichově Hradci nečekaně vysoko 65:87 (Bohačík 16, Josipović a Michal Mareš 11). Lídry pražského týmu jsou Jaromír Bohačík a Igor Josipović, zdatně jim sekunduje Michal Mareš, který je nejčastějším střelcem z perimetru.

Posledních 9 vzájemných měření sil s USK Opava vyhrála, naposledy jsme si doma poradili 80:62. I ve světle těchto faktů půjde do utkání jako mírný favorit náš celek, ale bude to velice obtížné. "USK je dobře trénovaný tým, který po slabším začátku sezóny zaznamenal obrovský vzestup formy. Zejména doma na Folimance trápí všechny soupeře. My jedeme pro dva body, jestli je vybojujeme, to bude jasné v sobotu večer," řekl k zápasu Dušan Štěnička.

Věřme tedy spolu s ním, že náš tým v posledním předvánočním utkání uspěje a cesta domů bude veselá.