29. 01. 2016

Náš soupeř: BK ARMEX Děčín

V zápase 28. kola přivítáme v Opavě aktuálního lídra tabulky, basketbalisty Děčína.

V zápase 28. kola přivítáme v Opavě aktuálního lídra tabulky, basketbalisty Děčína.

Basketbal se v tomto severočeském městě začal hrát již na konci roku 1945 a od roku 1947 se Děčín zúčastňoval i regulérních soutěží. Nejvyšší soutěž hráli děčínští basketbalisté poprvé v roce 1974, ale od roku 1993 je Děčín mezi naší basketbalovou elitou již nepřetržitě. První medaili vybojovala děčínská sestava v sezóně 1997/98. Byl to bronz a stejný zisk si v Děčíně zopakovali i v sezónách 2008/09 a 2011/12. Vrcholem pak byla sezóna minulá, kdy mohli děčínští basketbalisté slavit zisk stříbrných medailí, což je v soutěžní konstelaci současných let zřejmě maximum, kterého může tým mimo Nymburk dosáhnout.

Posezónních změn nebylo v Děčíně mnoho. Tou hlavní bylo asi to, že děčínští basketbalisté získali generálního partnera, společnost ARMEX Holding a.s., což vedlo nejen ke změně v názvu klubu, ale také děčínské haly. Z kádru odešel pouze Američan James Tucker, kterého nahradil nadějný Ondřej Šiška z Brna, z Litoměřic přišel Šimon Ježek, do kádru byli zařazeni i junioři ročníku 1996 Richard Musel (Ústí nad Labem) a Tomáš Gavenda (Sokol pražský). Poslední posilou se pak stal Tomáš Pomikálek. Tento člen širšího kádru reprezentace odešel před třemi lety do Nymburku právě z Děčína, kde v průběhu této sezóny podepsal tříletou smlouvu a s ním je obhájce stříbrných medailí ještě silnější.

Děčínští basketbalisté jsou příjemným překvapením letošního ročníku KNBL. I když se po zisku stříbra očkávaly od týmu tradičně vysoké posty v tabulce, ani v Děčíně samotném zřejmě nepřepokládali, že budou mít po 27 kolech pouhé tři porážky a budou v čele ligy i před Nymburkem. Děčín dlouhodobě sází na kolektivní hru před nakupováním "hvězd" a ze sehranosti málo obměňovaného kádru také pod vedením kouče Pavla Budínského těží.

Střeleckým lídrem a nejužitečnějším hráčem "Válečníků" je rozehrávač Tomáš Vyoral (13.8 bodu na zápas, val. 16.6), pod košem vládne kapitán Jakub "Kouba" Houška s průměrem 7.4 doskoku (val. 15.4), mezi hlavní opory patří také Luboš Stria či již zmiňovaný Tomáš Pomikálek. Za zmínku stojí, že stejně jako v Opavě nenajdete v děčínském týmu žádného cizince.

"Přivítáme vedoucí celek soutěže, což je pro nás ohromná výzva. Nehrozí nějaké ani podvědomé podcenění ze strany našich hráčů. Chceme dokázat, že naše postavení v tabulce je odrazem naší síly. Budou nám ale chybět zranění Martin Gniadek a Rosťa Dragoun. Solidní výkony předvedli v Jindřichově Hradci Radimové Kramný s Klečkou a dokázali zraněné nahradit. Doufám, že se ukáží i proti Děčínu," řekl k zápasu Petr Czudek.

Jak z jeho slov vyplývá, ani tentokrát nebude naše sestava kompletní. Martin Gniadek má poraněný kotník a jeho absence bude trvat zhruba 2 týdny, týden se bude muset tým obejít bez Rostislava Dragouna, který laboruje s naraženým kolenem. Favoritem zápasu je sice Děčín, ale naši kluci dokázali v prosinci vyhrát na jeho palubovce 86:79 a určitě udělají vše pro to, aby na tento výsledek navázali i doma.

K tomu ale potřebují i podporu fanoušků a věří, že postup do závěrečného Final 4 Českého poháru byl pro diváky tou nejlepší pozvánkou na sobotu.

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.