05. 01. 2016

Náš soupeř pro 23. kolo: BK JIP Pardubice

Druhou polovinu základní části Kooperativa NBL ročníku 2015/16 začnou naši basketbalisté v Pardubicích.

Druhou polovinu základní části Kooperativa NBL ročníku 2015/16 začnou naši baskebalisté v Pardubicích.

Pardubický basketbal začal psát svoji historii v 50. letech minulého století a má na svém kontě i jeden mistrovský titul z roku 1984. V uplynulém ročníku KNBL skončili pardubičtí basketbalisté na 5. místě, když ve čtvrtfinále podlehli Opavě 1 - 3 na zápasy. Pro letošní ročník ale "Beksa" svůj kádr určitě posílila. S týmem se sice rozloučili Petr Bohačík (NH Ostrava) a Jiří Šoula (Jindřichův Hradec), smlouva nebyla prodloužena Matthew Hezekiahovi a ze zdravotních důvodů ukončil hráčskou kariéru Zbyněk Pospíšil, podkošovou sestavu ale vyztužili Radek Nečas a Kamil Švrdlík, kteří přišli z Prostějova.

Do kádru se zapracovávali také osmnáctiletí dorostenci Martin Roub a Karel Formánek, navíc k Dušanu Bohunickému přišel asistent Tomáš Bartošek, čímž se "uvolnily ruce" nestárnoucímu a letos již jedenačtyřicetiletému Levellu Sandersovi, který roli hrajícího asistenta vykonával v minulé sezóně. Není divu, že Pardubice, které touží po medaili (v minulých dvou ročnících jim vidinu cenného kovu zhatila právě Opava) vyhlásily v této sezóně útok na nejvyšší příčky Kooperativa NBL.

Zatím se ale Pardubice pohybují na hraně první čtyřky, když mají stejně jako pátá Opava bilanci 13 - 8 (61.9 %). Nadcházející zápas tedy bude přímým soubojem o čtvrtou příčku tabulky. Pardubice jsou doma velice silné, což potvrdily například výhrou nad mistrovským Nymburkem, který 6.11.2015 porazily 83:78 a připravily mu tak zatím jedinou domácí porážku v této sezóně. Opava ale v prvním kole na jejich palubovce vyhrála 78:75 a výhru potvrdila i doma poměrem 86:75.

Lídrem týmu Pardubic je MVP loňského ročníku ligy Dušan Pandula (14.1 bodu na zápas, val. 15.8), pod košem vládne nestárnoucí osminásobny mistr republiky Radek Nečas (průměr 9.4 doskoku, val. 15.0), k oporám patří i Kamil Švrdlík, Joseph Wall či již zmňovaný Levell Sanders, který ale poslední utkání ze zdravotních důvodů vynechal. Místo něho ale Beksa rychle sehnala náhradu v podobě Lamba Autreyho, který ještě loni oblékal dres Jindřichova Hradce a koncem roku 2015 ukončil angažmá ve finském celku KTB Basket Kotka.

Ani naši kluci nebyli v Ústí kompletní a před pardubickým zápasem visí otazník nad účastí Radimů Klečky a Kramného a také Filipa Zbránka. Přesto předem poraženi na východ Čech rozhodně nepojedou. "Do Pardubic nejezdíme jako favorit a přece jsme tam poslední dva zápasy vyhráli. Ve středu to bude stejné: domácí jsou velký favorit a my se pokusíme o zázrak," naráží na výhry ve čtvrtfinále loňského play-off a v 1. kole tohoto ročníku KNBL náš manažer a tiskový mluvčí Dušan Štěnička.

Zda se "zázrak" podaří opavským basketbalistům i na třetí pokus, to budeme vědět ve středu večer. Zápas v Pardubicích začne 6.1.2016 v 18:00 hod.

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.