19. 01. 2016

Náš soupeř pro 26. kolo: mmcité Brno

Nevydařené vystoupení v Kolíně se budou naši basketbalisté snažit napravit v zápase s Brnem.

Nevydařené vystoupení v Kolíně se budou naši basketbalisté snažit napravit v zápase s Brnem.

Na bohatou a úspěšnou historii brněnského basketbalu se pokouší navázat tým mmcité Brno, který do nejvyšší soutěže postoupil v roce 2013. Zatím se mu to ale příliš nedaří, ve svých dvou dosavadních vystoupeních obsadil v NBL vždy poslední místo a v minulé sezóně se dokonce musel zachraňovat v baráži.

Po ní došlo v kádru brněnských basketbalistů ke značným změnám. Na postu hlavního trenéra vystřídal Vladimíra Paunoviče Tomáš Pětivlas, odešli Američané Steven Bennet a Larry Cox, do Děčína zamířil Ondřej Šiška, v týmu už neuvidíme ani trojici Dygrýn, Krakovič a Jokl. Brno naopak posílil Američan Andell Cumberbatch z univerzity St. Bonaventure, ze skotského Glasgow přišel pod koš jeho krajan Paul Egwuonwu. Toho doplnil na pivotu Ivo Prachař, na rozehrávce pak působí Michal Šotnar, který naposledy hrál ve Svitavách, ale kvůli zranění naskočil do ligových bojů až v prosinci.

Kádr Brna se ale měnil i dál. Před koncem roku skončil v týmu Andell Cumberbatch, přišli naopak rozehrávač Anthony Jones a brněnský odchovanec Michal Křemen, který se oklikou přes Nymburk a angažmá na Kypru a v Rumunsku vrátil zpět do svého mateřského oddílu. I přesto patří Brnu i letos zatím poslední příčka tabulky, když vyhrálo 5 zápasů a v 17 odešlo poraženo. Všech pěti výher dosáhli brněnští basketbalisté na své palubovce, kde bohužel porazili v 15. kole i Opavu 88:84.

Nejlepším střelcem a zároveň i nejužitečnějším hráčem Brna je Anthony Jones, který v zápase přináší v průměru 13.1 bodu a 3.7 asistence (val. 12.7). Střelecky se daří také dvojici Egwuonvu, Zachrla, na doskoku je nejlepší Michal Norwa. Zajímavostí je, že v letošním ročníku Kooperativa NBL se v dresu Brna vystřídalo již 19 hráčů.

Postavení v tabulce nesmí klamat. Brno jde v posledních kolech herně vzhůru. Ve 24. kole podlehli brněnští basketbalisté v Děčíně 83:90, když dokonce v poslední čtvrtině vedli, doma si v kole minulém suverénně poradili s jindřichohradeckými Lvy 87:62 (Zachrla 30, Egwuonvu a Prášil 12). Ostatně i v prvním vzájemném zápase si Opava zajistila výhru 81:70 až ve druhém poločase.

Toho si je vědom i náš trenér Petr Czudek: "Čeká nás náročné utkání s houževnatým soupeřem, který nás trápil v prvním našem domácím utkání a porazil v Brně. Musíme jít do zápasu koncentrovaně a s plným nasazením, abychom splnili roli favorita."  S výjimkou Radima Kramného, který stále laboruje se zánětem achilovky, by měl mít k dispozici kompletní kádr.

Hostující kouč Tomáš Pětivlas to má horší. Ke dlouhodobě zraněnému Janu Kozinovi se přidal kvůli bolavým zádům Anthony Jones, problémy s kolenem zase zřejmě nepustí do hry Paula Egwuonvu. "Čeká nás velice nepříjemný soupeř, který hraje doma ve velké pohodě. My jedeme do Opavy v neúplném složení, když ze sestavy vypadli stěžejní hráči týmu. Prostor proto dostanou mladíci. Naším cílem je ubránit rozehrávače Šiřinu a Gniadka s Jurečkou, kteří hrají v dobré formě. Nesmíme také nechat Opavě volné střely za tři body, protože jsou z perimetru opravdu nebezpeční. V zápase nemáme co ztratit a pokusíme se předvést dobrý výkon," uvedl brněnský trenér.

Domácí prostředí určitě nedovolí našim basketbalistům něco podcenit a ti jistě s podporou fanoušků roli favorita splní.

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.