04. 02. 2016

Náš soupeř pro 30. kolo: Ariete Prostějov

Po úspěchu na jihu Čech pojedou naši basketbalisté na Hanou, kde se netradičně již v pátek střetnou s Prostějovem.

Po úspěchu na jihu Čech pojedou naši basketbalisté na Hanou, kde se netradičně již v pátek střetnou s Prostějovem.

Historie mužského basketbalu v tomto městě začíná v roce 1940, kdy byl založen při zdejším Sokole basketbalový oddíl mužů. Novodobá historie se pak začala psát v roce 2003, kdy Prostějov odkoupil licenci na druhou ligu od Kroměříže a hned v následujícím roce postoupil do nejvyšší basketbalové soutěže, o což se mimo jiných zasloužil i Jakub Blažek.

Prostějovští basketbalisté se postupně dostali mezi naši špičku a od roku 2005 vždy získali v Mattoni (a později Kooperativa) NBL medaili. Nejlépe skončili 6x na druhém místě (2006/07, 2009/10 - 2013/14), ovšem na mistrovský titul zatím v Prostějově stále čekají. V minulém ročníku Kooperativa NBL skončila pro Hanáky doba stříbrná, když po výhře 2 - 1 na zápasy nad Opavou brali "pouze" bronzové medaile.

Po konci sezóny ale došlo k oslabení základní rotace Orlů. Do Pardubic zamířili Radek Nečas a Kamil Švrdlík, s týmem se rozloučili i Dylan Talley a Tomáš Mrviš. Vzniklé mezery na křídle zaplnili po návratu z německého angažmá Lukáš Palyza a také Petr Dokoupil, který v létě z rodinných důvodů přešel po 4 letech z Opavy zpět na "rodnou hroudu". Podkošovou sestavu pak vyztužil Američan Brett Roseboro, který je, když nepočítáme Slováka Romana Marka, jediným cizincem v týmu.

Prostějov je po pomalejším rozjezdu již na pozicích, na které je v posledních sezónách zvyklý. Momentálně je na 3. místě tabulky Kooperativa NBL s bilancí 21 výher a 6 porážek (úspěšnost 77.8 %) a jistě se pokusí toto umístění před play-off ještě vylepšit. Jeho nejlepšími střelci jsou s průměrem 12.9 bodu na zápas Lukáš Palyza a Bret Roseboro. Prvně jmenovaný je nejlepší ve střelbě z perimetru (trojky 129/60 - 46.5 %), americký pivot ve službách Prostějova zase vládne pod košem (7.7 doskoku na zápas).  Kádr Prostějova je ale velice vyrovnaný a z členů základní rotace je nebezpečný každý.

Naši kluci mají za sebou i s pohárovým zápasem sérii 4 výher v řadě a rádi by tuto úspěšnou řadu prodloužili. Favoritem ale bude jednoznačně tým Orlů, který také vyhrál oba dosavadní vzájemné zápasy této sezóny, doma poměrem 78:69, v Opavě pak 82:74. "Prostějov je jiný kalibr než středeční Jindřichův Hradec, ale přesto budeme kousat a snažit se o odplatu za domácí prohru," nevidí ale situaci beznadějně náš manažer a tiskový mluvči Dušan Štěnička.

Petr Czudek bude stále postrádat zraněného Martina Gniadka, o případném startu Rosti Dragouna se rozhodne až před zápasem, který má netradiční páteční termín. Příčinou je termínová kolize s prostějovskými volejbalistkami. Je otázkou, kolik opavských fanoušků tak ve všední den do relativně blízkého Prostějova přijede. Utkání Ariete Prostějov - BK Opava začíná v pátek 5.2.2016 v 18:00 hod.

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.