16. 02. 2016

Náš soupeř pro 31. kolo: USK Praha

Po zisku bronzu z basketbalového poháru přivítají naši basketbalisté v zápase 31. kola KNBL celek USK Praha.

Tento pražský klub je v naší basketbalové historii jedním z nejslavnějších. Jeho počátky sahají do roku 1953, kdy poprvé vstoupil do 1. basketbalové ligy, tehdy pod názvem Slavia ITVS. Klub později působil pod názvy Slavia VŠ Praha a USK Praha, ale vždy hrál a dosud nepřetržitě hraje naši nejvyšší soutěž, v níž dobyl 13 mistrovských titulů a 11 stříbrných medailí. V extralize tedy už působí více než 60 let. V roce 1969 dokonce jako jediný náš tým vyhrál evropský pohár, konkrétně tehdejší Pohár vítězů pohárů. V roce 1966 prohráli vysokoškoláci až ve finále PMEZ (dřívější obdoba Euroligy), finálovou porážku si odnesli i roku 1968 v PVP.

Poslední sezóny už pro "Sovy" tak úspěšné nejsou. V sezóně 2013/14 se pražští vysokoškoláci nedostali do play-off a skončili na konečném 9. místě. Ještě horší ale pro ně byla sezóna minulá, kdy skončili dokonce až na předposledním 11. místě. Na toto umístění by jistě v USK rádi zapomněli a vzkřísili něco ze své zašlé slávy.

Slovinský trenér Mirsad Alilovič sice u týmu po neúspěšné sezóně zůstal, ale Prahu opustili jeho krajané Matej Krušić a Mitja Nikolić, kteří patřili k oporám. Mezeru po nich zacelil 205 cm vysoký Igor Josipović, který přišel z celku OKK Spars Sarajevo, do týmu se oklikou přes Děčín, Ostravu a Ústí nad Labem vrátil Admir Alič. Poslední velkou posilou byl Jaromír Bohačík, kterému se příliš nevedlo v belgickém Leuvenu.

Po slabším začátku soutěže se celek USK Praha rozehrál a začal do jisté míry naplňovat předsezónní úvahy odborníků, že půjde o černého koně letošního ročníku Kooperativa NBL. S bilancí 13 - 15 (úspěšnost 46.4%) jsou pražští vysokoškoláci na 6. místě tabulky, i když na paty jim šlapou se stejnou bilancí basketbalisté Kolína a Ostravy. Lídry pražského týmu jsou Jaromír Bohačík a Igor Josipović, zdatně jim sekunduje Michal Mareš, který je spolu s Jaromírem Bohačíkem nejčastějším střelcem z perimetru. Jaromír Bohačík ale podle zpráv z Prahy k zápasu tentokrát nenastoupí.

Posledních 10 vzájemných měření sil s USK Opava vyhrála, naposledy jsme zvítězili v prosinci 2015 v Praze 68:61 po prodloužení. Tuto vítěznou šňůru budou naši kluci chtít natáhnout, ale jednoduché to určitě nebude. Toho si je vědom i Petr Czudek. "USK je tým, který bojuje od první do poslední minuty. Musíme si dát pozor na jejich strojovou hru. Jsme zkušenější a povzbuzeni bronzem z Českého poháru, což by nás mělo přivést k vítězství," řekl k zápasu opavský kouč, který bude stále postrádat Martina Gniadka a zřejmě i Mirka Kvapila, o startu Rosti Dragouna se rozhodne před zápasem.

Při pohárových zápasech v Pardubicích měli naši kluci vydatnou podporu svých fanoušků v hledišti. Určitě je poženou za výhrou i doma!