19. 02. 2016

Náš soupeř pro 32. kolo: BK NH Ostrava

Po vydřené výhře nad USK Praha čeká na naše basketbalisty derby s Ostravou.

Po vydřené výhře nad USK Praha čeká na naše basketbalisty derby s Ostravou.

Historie tohoto klubu sahá do roku 1952, kdy byla založena tělovýchovná jednota Sokol Ocel NHKG Ostrava. Po sloučení s Tatranem Ostrava se pak ostravští basketbalisté dostali až do nejvyšší soutěže, ve které hrají nepřetržitě už prakticky 50 let. Za tu dobu získali 3 stříbrné medaile a 6x obsadili třetí místo. Dvakrát se pak radovali jako vítězové domácího basketbalového poháru. Od roku 1991 se samostatný basketbalový klub jmenuje BK NH Ostrava.

Poslední bronzovou medaili získali ostravští basketbalisté v ročníku 2012/13 Mattoni NBL. Poslední sezóny sice již tak úspěšné nejsou, přesto je Ostrava stále pravidelným účastníkem vyřazovacích bojů. V ročníku 2013/14 skončila osmá a v ročníku minulém brala 7. místo, když ve čtvrtfinále podlehla 0 - 3 na zápasy později stříbrnému Děčínu. 

Po sezóně nezůstal v ostravské sestavě kámen na kameni. Tým opustili tradičně všichni cizinci včetně Coreyho Muirheada, hned trojice českých hráčů (Filip Zbránek, Luděk Jurečka a Rostislav Dragoun) zamířila do Opavy. Ze základní sestavy tak zbyl pouze Adam Číž. Přišel Jaromír Bohačík, kterému skončila smlouva v Pardubicích, zpět do rodného města zamířil také Vojtěch Bratčenkov. V týmu se objevili i tři zbrusu noví Američané: rozehrávač Darian Hooker, křídlo Garret Kerr a pivot Dwan Caldwell.

Dwan Caldwell ale opustil Ostravu již v listopadu, v prosinci rozvázal tým spolupráci také s Darianem Hookerem. Koncem kalendářního roku 2015 ale přišel k týmu srbský rozehrávač Luka Igrutinović, který měl premiéru v ostravském dresu v derby s Opavou a rychle se zařadil ke klíčovým hráčům celku trenéra Dušana Medveckého. V lednu navíc kádr posílil také jeho krajan, pivot Milan Oluić, který naposledy hrál v gruzínském Tbilisi.

Ostrava jede v poslední době na vítězné vlně, pět výher v řadě (mimo jiné v Kolíně nebo doma s Děčínem) ji poslalo na sedmou příčku tabulky (bilance 13 - 15). Lídry týmu je kvartet Luka Igrutinović,  Adam Číž, Jaromír Bohačík a Garret Kerr. Prvně jmenovaný je nejlepším střelcem týmu s průměrem 18.4 bodu na zápas a je zároveň jeho nejužitečnějším hráčem (val. 21.4), Garret Kerr zase doskakuje v průměru 10.1 doskoku na zápas (2. místo mezi hráči KNBL).

Ostravané jsou na derby nažhaveni, o čemž svědčí slova jejich trenéra Dušana Medvackého: "Přijede Opava, medailista z poháru a čtvrtý tým tabulky, čímž je favorit utkání daný. My však v derby chceme překvapit a zaknihovat výhru číslo 6."

Dušan Štěnička nezastírá skutečnost, že derby je vždycky specifické. "Derby nemá nikdy favorita, ale Ostrava se zvedla a v poslední době hraje velmi dobře. Nám budou chybět Martin Gniadek a Rosťa Dragoun, takže to budeme mít hodně, hodně těžké," řekl k nadcházejícímu zápasu náš manažer a tiskový mluvčí. 

Předpokládá se, že derby bude nejen soubojem hráčů na palubovce, ale v dobrém i fanoušků v hledišti. Naši kluci budou podporu svých příznivců opravdu velice potřebovat. Zápas BK NH Ostrava - BK Opava začíná v ostravské hale Tatran v sobotu 20.2.2016 v 17:30 hod.

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.