23. 02. 2016

Náš soupeř pro 33. kolo: SLUNETA Ústí nad Labem

Napravit zaváhání v Ostravě se naši basketbalisté pokusí doma s celkem Ústí nad Labem.

Napravit zaváhání v Ostravě se naši basketbalisté pokusí doma s celkem Ústí nad Labem.

První zmínky o basketbalu v tomto městě se datují do roku 1946. V Ústí se basketbal hrál postupně pod názvy Sokol, TJ Slovan, Železničáři a pak dlouhou dobu jako TJ Lokomotiva, později BK Lokomotiva 91. Další názvy byly BK SPOLCHEMIE a BK SČP. Poprvé ústečtí basketbalisté hráli v nejvyšší soutěži v sezóně 1993/94, kdy obsadili 7. místo, ale hned v té další sestoupili. Celkem v té době odehrálo Ústí nad Labem v nejvyšší soutěži 14 sezón, ale na vyšší než 7. příčku nikdy nedosáhlo.

V sezóně 2007/08 pak reprezentanti krajského města z ligy sestoupili naposledy a na postup dosáhli až v roce 2011, kdy sice skončili v semifinále 1. ligy, ale po rozšíření MNBL a nechuti Jindřichova Hradce hrát nejvyšší soutěž se opět stali účastníky extraligových bojů. Postoupit do play-off se jim v "nové éře" podařilo ale až v ročníku 2013/14, kdy skončili šestí. Stejné umístění pak brali i v minulé sezóně, když podlehli ve čtvrtfinále Prostějovu 1 - 3 na zápasy.

Po sezóně opustili tým všichni cizinci, tedy kvarteto Laroche, Vette, Burnatowski a Alič. Vedení Ústí ale "cizineckou legii" opět naplnilo, když angažovalo Američany Dana Kendridu, Johna Egglestona, Austina Emersona a Andrewa Barhama. Pátým "ústeckým" Američanem se pak stal rozehrávač Marcel Anderson. Obměna cizinců v Ústí je ale velká, postupně skončili Anderson a Eggleston, naopak přišli rozehrávač Glen Dean a pivot Cory Abercrombie. Při výčtu příchodů samozřejmě nesmíme zapomenout na veterána Stanislava Votroubka, který se do Ústí před začátkem sezóny přesunul ze Svitav.

To ale nebylo zdaleka vše. Koncem ledna posílil ústecké řady Darian Hooker, se kterým v prosinci rozvázala smlouvu Ostrava, dále kádr rozšířili v únoru také Američan Kendall Anthony na rozehrávce a Litevec Laurynas Mikalauskas na pivotu. Litevský pivot ale na try-outu neuspěl, zato se z Děčína přesunul proti proudu Labe do Ústí bouřlivák Pavel Bosák.

I přes všechny změny v sestavě ale pozice ústeckého týmu, který je vedený trenérem Martinem Stavělem a jehož generálním manažerem je Tomáš "Slamák" Hrubý, není příliš radostná. S bilancí 10 - 20 jsou reprezentanti krajské metropole na 10. místě tabulky a na 8. příčku, znamenající play-off ztrácejí 4 výhry. Určitě však o účast ve vyřazovacích bojích budou ještě bojovat. Nejlepším střelcem týmu je Andrew Barham (15.1 bodu na zápas), pod košem s průměrem 9 doskoků vládne Ladislav Pecka.

Přes rozdílné postavení v tabulce nečeká na naše basketbalisty jednoduchý zápas. "Přijíždí Ústí nad Labem, které doma v minulém kole jasně přehrálo Jindřichův Hradec. My po prohře v Ostravě máme co napravovat. Musíme si dát pozor na Michala Čarneckého, který tradičně v Opavě hraje velmi dobře. Zvláště musíme pohlídat jeho spolupráci s pivoty," naráží Petr Czudek na bývalého hráče Opavy, který v zápase s Jindřichovým Hradcem zaznamenal skvělých 13 asistencí.

Připraven bude již Mirek Kvapil, Martin Gniadek ani Rosťa Dragoun do bojů zřejmě ještě nezasáhnou. Přesto je Opava favoritem, zvláště s výbornými fanoušky v zádech.

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.