26. 02. 2016

Náš soupeř pro 34. kolo: BK JIP Pardubice

Přímý boj o 4. místo, to je motto sobotního zápasu Kooperativa NBL mezi Opavou a Pardubicemi.

Přímý boj o 4. místo, to je motto sobotního zápasu Kooperativa NBL mezi Opavou a Pardubicemi.

Basketbal začal psát v Pardubicích svoji historii v 50. letech minulého století a Pardubice mají na svém kontě i jeden mistrovský titul z roku 1984. V uplynulém ročníku KNBL skončili pardubičtí basketbalisté na 5. místě, když ve čtvrtfinále podlehli Opavě 1 - 3 na zápasy. Po sezóně tým opustili Petr Bohačík (NH Ostrava) a Jiří Šoula (Jindřichův Hradec), smlouva nebyla prodloužena Matthew Hezekiahovi a ze zdravotních důvodů ukončil hráčskou kariéru Zbyněk Pospíšil. Podkošovou sestavu ale vyztužili Radek Nečas a Kamil Švrdlík, kteří přišli z Prostějova.

Do kádru se zapracovávali také osmnáctiletí dorostenci Martin Roub a Karel Formánek, navíc k Dušanu Bohunickému přišel asistent Tomáš Bartošek. Trenér Dušan Bohunický byl ale v průběhu této sezóny odvolán a jeho místo zaujal Levell Sanders, který v minulém ročníku KNBL vykonával roli hrajícího asistenta. K týmu pak na rozehrávku přišel Lamb Autrey, který ještě loni oblékal dres Jindřichova Hradce a koncem roku 2015 ukončil angažmá ve finském celku KTB Basket Kotka.

Pardubice jsou zatím s bilancí 19 - 12 (61.3 %) na pátém místě, když na náš celek ztrácí jednu výhru. Lídry týmu jsou hlavně Lamb Autrey, MVP loňského ročníku KNBL Dušan Pandula, Kamil Švrdlík a Radek Nečas. V polovině února využili pardubičtí basketbalisté domácího prostředí a získali český basketbalový pohár, Opava si z Pardubic odvezla pohárový bronz. V KNBL v poslední době Pardubice uštědřily svým soupeřům několik stovek, ale také prohrály v Kolíně nebo doma s Děčínem.

Posledních šest vzájemných zápasů Opava vyhrála, ať už to bylo ve čtvrtfinále play-off Kooperativa NBL 2014/15 nebo 3x v základní části letošního ročníku. Vše nasvědčuje tomu, že se oba soupeři opět střetnou ve čtvrtfinále, takže půjde o to, kdo bude před play-off v lepší pozici. Vyhlídky obou týmů jsou před zápasem vyrovnané. Pro Pardubice mluví vyprázdněná marodka, kde byl v poslední době pouze Ondřej Kohout, trumfem Opavy by mělo být domácí prostředí, v němž naši kluci padli zatím pouze třikrát s týmy z prvních tří míst tabulky.

"V prvním zápase čtvrté čtvrtiny KNBL nás čeká soupeř z nejtěžších, který usiluje o postavení na čtvrtém místě. V dosavadním průběhu ligy jsme Pardubice třikrát porazili a nechceme prohrát ani počtvrté. Výsledek utkání hodně napoví o šancích obou týmů na čtvrté místo po základní části KNBL," říká Petr Czudek, kterému bude stále chybět Rosťa Dragoun, navíc se k marodům přidal i Radim Klečka, který má opět problémy s kolenem. O startu Martina Gniadka se rozhodne před zápasem.

"S Pardubicemi si nemůžeme dovolit hrát tak, jako proti Ústí nad Labem. Musíme se pořádně na ten zápas připravit a zkoncentrovat. Dáme do toho všechno a budeme chtít, i s ohledem na postavení v tabulce, v sobotu výhru urvat," věří v úspěch Jan Lyčka, který se stejně jako celý tým spoléhá na to, že fanoušci opět vytvoří žluté peklo a budou pověstným šestým hráčem na palubovce.

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.