01. 03. 2016

Náš soupeř pro 35. kolo: Bohemilk Tuři Svitavy

Potvrdit vydřenou výhru nad Pardubicemi a 4. místo v tabulce pojedou naši basketbalisté ve středu do Svitav.

Potvrdit vydřenou výhru nad Pardubicemi a 4. místo v tabulce pojedou naši basketbalisté ve středu do Svitav.

Ve Svitavách se hraje basketbal již od roku 1951, ale v nejvyšší soutěži se tým z tohoto města představil až v sezóně 2010/11. Zatím se ale svitavským basketbalistům ještě do play-off postoupit nepodařilo, jejich nejlepší umístění je 2x deváté místo. A právě na této pozici skončily Svitavy i v minulém ročníku KNBL. Po sezóně ale tým doznal velkých změn. Tou první byla obměna názvu klubu, kdy místo společnosti QANTO je novým titulárním partnerem Bohemilk, což je značka Mlékárny Opočno.

Velké změny ale nastaly i v kádru týmu. Odešli Michal Šotnar (Brno) a Stanislav Votroubek (Ústí nad Labem), Tomáš Macela přerušil profesionální kariéru, obr pod košem Cory Abercrombie se přesunul za hranice naší republiky, aby se v listopadu objevil v Ústí nad Labem. Na rozehrávce nyní působí svitavský odchovanec Petr Andres spolu s Američanem Jahmalem Jonesem, i dalšími posilami jsou cizinci: Američan Nicchaeus Doaks, který přišel z rakouského Kapfenbergu a Kanaďan Kenneth Barker (naposledy univerzitní tým v Portlandu). V lednu se pak k posilám přidal další Američan Evan Briunsma.

Lídrem Svitav je Nicchaeus Doaks, nejlépe doskající hráč dosavadního průběhu tohoto ročníku KNBL, který má střelecký průměr 16.8 bodu na zápas a doskakuje v průměru 10.6 míče (val. 21.4). Také si již ve 28 zápasech patnáctkrát zapsal double-double. Na paty mu dýchá Jahmal Jones s 15.7 bodu a 5.3 asistence na zápas (val. 19.3), dobře si vedou i Kenneth Barker s Evanem Bruinsmou.

Svitavy jsou zatím s bilancí 13 - 19 (40.6 %) na 9. místě tabulky. Pohybují se těsně za hranou postupu do play-off a jistě udělají všechno pro to, aby se jim premiérový průnik do vyřazovacích bojů letos konečně podařil. Trenér Stanislav Petr bude postrádat Petra Andrese, pro kterého sezóna patrně po zranění v zápase s Děčínem již skončila, v minulém kole při výhře v Jindřichově Hradci nehrál ani nemocný Jahmal Jones, který ale pro zápas s Opavou bude zřejmě již připraven.

"Už jsme v této sezóně ve Svitavách prohráli, což samozřejmě nechceme zopakovat. Pokud zůstaneme u výkonu z druhého poločasu proti Pardubicím, není se čeho obávat. Pokud ne, bude to boj," věří ve stabilitu opavské formy manažer a tiskový mluvčí našeho celku Dušan Štěnička. Podobně mluvil i Viktor Cvek: "Ve Svitavách jsme prohráli, takže jim máme co vracet. Musíme si pohlídat začátek a hlavně se chytit v obraně."

Letošní bilance s Tury je zatím včetně poháru 3 - 1, když jsme v KNBL vyhráli doma 85:59 a 95:78 a ve Svitavách podlehli 73:80. V pohárovém zápase pak naši kluci vyhráli v lednu ve Svitavách 90:85. Zda se tuto bilanci podaří vylepšit, to budeme vědět ve středu 2.3.2016 večer. Zápas Svitavy - Opava začíná v 18:00 hod.

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.