03. 03. 2016

Náš soupeř pro 36. kolo: BC Geosan Kolín

Po neúspěchu ve Svitavách čeká na náš marodkou sužovaný tým soupeř z Kolína.

Po neúspěchu ve Svitavách čeká na náš marodkou sužovaný tým soupeř z Kolína. Basketbal se v tomto městě začal hrát už v roce 1935, ale první oficiální klub s názvem Sokol Kolín vznikl až v roce 1940. V sezóně 2006/07 postoupil Kolín po výhře ve finále play-off 1. ligy právě nad Opavou do nejvyšší soutěže, v níž od té doby hraje nepřetržitě. V uplynulém ročníku KNBL se Kolín po delší době neprobojoval do play-off, když skončil na 10. místě. To se kolínští basketbalisté pod vedením uznávaného kouče Predraga Benáčka zatím úspěšně pokouší letos napravit.

Kolínskou sestavu po sezóně opustil Darryl Bryant, ale na rozehrávku přišel Jimmie Hunt. Ten se ovšem hned v prvním kole v zápase s Děčínem zranil  a na palubovky naskočil až v listopadu. Další posilou byl Černohorec Bojan Bakić, o jehož kvalitách svědčí i to, že je kapitánem národního celku Černé Hory a získal mistrovské tituly na Ukrajině, v Polsku či Lotyšsku. Kolín ale posiloval dále, takže na rozehrávku přišel Antonie Allen, který ale skončil začátkem prosince. Podkošovou sestavu, kam přišel z Jindřichova Hradce Karel Aušprunk, posílil ještě americký pivot Lee Skinner. Dalšími cizinci v týmu se stali v průběhu prosince 2015 křídlo Christopher McEachin a rozehrávač Showron Glover.

Cizinci tedy tvoří osu týmu a cizinci také hrají prim v kolínských statistikách, když nejlepším střelcem je Bojan Bakić (15.2 bodu na zápas), který je také zatím nejužitečnějším hráčem týmu (val. 16.2). Pod košem s průměrem 7.6 doskoku na zápas vládne Lee Skinner, na rozehrávce pak Showron Glover (v průměru 4.8 asistence).

Kolín je s bilancí 17 - 15 (53.1 %) zatím na 6. místě tabulky Kooperativa NBL. Kolínští basketbalisté ale jedou na vítězné vllně, když vyhráli osm zápasů z posledních deseti, takže jejich loňská neúčast v play-off se zřejmě opakovat nebude. V posledních dvou zápasech KNBL si Kolín přivezl výhru z Děčína 78:72 a doma pak jasně přehrál Jindřichův Hradec 96:73.

Síly soupeře si je vědom i Petr Czudek. "Kolín je v současné době velmi silný a má formu, což dokázal vítězstvím v Děčíně. Nebezpeční jsou všichni Američané a doplňují je Ličartovský, Machač a Vocetka. Chceme-li uspět, musíme podat stejný výkon jako ve druhém poločase v utkání proti Pardubicím," řekl k zápasu náš trenér. "Kolín je kvalitní tým založený na cizincích. Nesmíme s nimi začít tak jako v Kolíně, kdy jsme přes děravou obranu dostali za čtvrtinu 40 bodů. To bychom se do zápasu pak už těžko vraceli," upozorňuje zase na nutnost soustředěného výkonu od úvodního hvizdu Viktor Cvek.

Bohužel smůla, která náš tým provází celou sezónu, nás neopouští ani v těchto dnech. Ve Svitavách byli mimo hru hned 3 rozehrávači, když zranění a viróza nepustily do hry Radima Klečku, Rosťu Dragouna a Kubu Šiřinu. Zda někdo z těchto hráčů nastoupí proti Kolínu, to se uvidí až před zápasem. Pozitivem je skutečnost, že do hry už naskočil Martin Gniadek.

V KNBL to letos máme s Kolínem zatím 2 - 1, když jsme vyhráli v Kolíně 82:81 a doma 91:65, v lednu jsme pak prohráli na palubovce Kolína 76:89 po strašidelné první čtvrtině (17:41). V pohárovém zápase o 3. místo pak naši kluci zvítězili nad tímto soupeřem v Pardubicích 91:75. Aby výhru zopakovali, to si bude vyžadovat nejen stoprocentní nasazení všech hráčů na palubovce, ale také nejlepšího publika v republice!

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.