08. 03. 2016

Náš soupeř pro 37. kolo: mmcité Brno

Boj o horní čtyřku tabulky pokračuje, Opava zajíždí do Brna.

Na bohatou a úspěšnou historii brněnského basketbalu se pokouší navázat tým mmcité Brno, který do nejvyšší soutěže postoupil v roce 2013. Zatím se mu to ale příliš nedaří, ve svých dvou dosavadních vystoupeních obsadil v NBL vždy poslední místo a v minulé sezóně se dokonce musel zachraňovat v baráži. Po ní došlo v kádru brněnských basketbalistů ke značným změnám.

Na postu hlavního trenéra vystřídal Vladimíra Paunoviče Tomáš Pětivlas, odešli Američané Steven Bennet a Larry Cox, do Děčína zamířil Ondřej Šiška, v týmu už neuvidíme ani trojici Dygrýn, Krakovič a Jokl. Brno naopak posílil Američan Andell Cumberbatch z univerzity St. Bonaventure, ze skotského Glasgow přišel pod koš jeho krajan Paul Egwuonwu. Toho doplnil na pivotu Ivo Prachař, na rozehrávce pak působí Michal Šotnar, který naposledy hrál ve Svitavách, ale kvůli zranění naskočil do ligových bojů až v prosinci.

Kádr Brna se ale měnil i dál. Před koncem roku skončil v týmu Andell Cumberbatch, přišli naopak rozehrávač Anthony Jones a brněnský odchovanec Michal Křemen, který se oklikou přes Nymburk a angažmá na Kypru a v Rumunsku vrátil zpět do svého mateřského oddílu. Anthony Jones ale v Brně působil jen do půlky ledna, další nováček Lyndon Jordan pak odehrál jen 5 zápasů.

Změny v Brně ale pokračovaly, v půli února přišel Ernest Zeigler, na začátku března pak Michael Ojo, který ve dvou zatím odehraných zápasech zřejmě přesvědčil, že bude opravdovou posilou, když vždy dosáhl přes 20 bodů. To už ale na lavičce nepůsobil trenér Tomáš Pětivlas, kterého nahradil Zoran Helbich, navíc tým opustil i Michal Norwa, po kterém hned sáhl Prostějov. Celkem se už v brněnské sestavě v této sezóně vystřídalo 22 hráčů.

Přesto patří Brnu i letos zatím poslední příčka tabulky, když vyhrálo 7 zápasů a ve 26 odešlo poraženo. Doma jsou ale brněnští basketbalisté znatelně silnější, což prokázali ve 35. kole, kdy přehráli Děčín 72:71, aby v kole následujícím prohráli v Jindřichově Hradci pro ně jeden z nejdůležitějších zápasů 80:90 (Ojo 20, Zachrla 18, Zeigler 17).

Postavení v tabulce sice favorizuje náš celek, ale v Brně se nám tradičně příliš nedaří a i v letošní sezóně jsme tam prohráli 84:88. Navíc naše marodka se nijak netenčí. Více již Dušan Štěnička: "Zajíždíme na palubovku posledního týmu tabulky, který v závěru přestupního termínu výrazně posílil. My naopak máme tři hráče, tedy Rosťu Dragouna a Radimy Klečku a Kramného out se zraněnými koleny. Přesto chceme v Brně vyhrát a udržet si náskok před Pardubicemi."

Trenér Brna Zoran Helbich samozřejmě zbraně předem neskládá: "Čeká nás další těžký soupeř, který má dobře poskládaný tým a hráči jsou sehraní. Hrajeme doma a už jednou jsme na naší palubovce Opavu dokázali porazit. Ve středu uděláme vše pro to, aby se nám to povedlo znovu. Máme jasné cíle a jdeme si za nimi zápas od zápasu. Kromě menších zdravotních problémů, které do této fáze sezóny patří, jsme všichni zdraví."

Výhru v souboji o lepší pozici pro čtvrtfinále play-off s Pardubicemi potřebuje náš celek jako sůl. Věřme, že i přes oslabenou sestavu si ji naši kluci v Brně připíší.

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.