15. 03. 2016

Náš soupeř pro 39. kolo: BK ARMEX Děčín

Po porážce v Brně a "nymburském volnu" zamíří naši basketbalisté na dlouhý výjezd do Děčína.

Po porážce v Brně a "nymburském volnu" zamíří naši basketbalisté na dlouhý výjezd do Děčína.

Basketbal se v tomto severočeském městě začal hrát již na konci roku 1945 a od roku 1947 se Děčín zúčastňoval i regulérních soutěží. Nejvyšší soutěž hráli děčínští basketbalisté poprvé v roce 1974, ale od roku 1993 je Děčín mezi naší basketbalovou elitou již nepřetržitě. První medaili vybojovala děčínská sestava v sezóně 1997/98. Byl to bronz a stejný zisk si v Děčíně zopakovali i v sezónách 2008/09 a 2011/12. Vrcholem pak byla sezóna minulá, kdy mohli děčínští basketbalisté slavit zisk stříbrných medailí, což je v soutěžní konstelaci současných let zřejmě maximum, kterého může tým mimo Nymburk dosáhnout.

Posezónních změn nebylo v Děčíně zpočátku mnoho. Tou hlavní bylo asi to, že děčínští basketbalisté získali generálního partnera, společnost ARMEX Holding a.s., což vedlo nejen ke změně v názvu klubu, ale také děčínské haly. Z kádru odešel pouze Američan James Tucker, kterého nahradil nadějný Ondřej Šiška z Brna, z Litoměřic přišel Šimon Ježek, do kádru byli zařazeni i junioři ročníku 1996 Richard Musel (Ústí nad Labem) a Tomáš Gavenda (Sokol pražský).

Další posilou se pak stal Tomáš Pomikálek. Tento člen širšího kádru reprezentace odešel před třemi lety do Nymburku právě z Děčína, kde v průběhu této sezóny podepsal s "Válečníky" tříletou smlouvu. To ale nebylo vše. Tým opustil Jakub Kaša (Jindřichův Hradec), v únoru odešel do sousedního Ústí nad Labem bouřlivák Pavel Bosák. Ve stejném měsíci angažoval Děčín 200 cm vysokého a 106 kg vážícího Nathana Cartera, který prošel Izraelem, Francií, ale i pro nás exotičtějšími destinacemi (Argentina, Mexiko, Filipíny). Posledním týmem, který hraje v Kooperativa NBL pouze s českými hráči, je tak nyní Opava.

Děčín dlouho vedl ligovou tabulku, ale v současné době je na druhém místě s bilancí 26 - 9 (74,3 %). Z posledních 5 zápasů sice 4 prohrál, ale ten zřejmě nejdůležitější ve 37. kole s Prostějovem děčínští basketbalisté zvládli, když se po třízápasové absenci vrátil Tomáš Vyoral. Výhrou 79:56 si "Válečníci" upevnili kýžené 2. místo v tabulce, potřebné pro lepší pozici do play-off. Střeleckým lídrem a nejužitečnějším hráčem celku trenéra Pavla Budínského je právě rozehrávač Tomáš Vyoral (14.0 bodu na zápas, val. 16.8), pod košem vládne kapitán Jakub "Kouba" Houška s průměrem 7.2 doskoku (val. 15.9), mezi hlavní opory patří také Luboš Stria či již zmiňovaný Tomáš Pomikálek.

V ligových zápasech máme v této sezóně zatím příznivé skóre 2 - 1, když jsme po domácí porážce 63:67 vyhráli v Děčíně po prodloužení 86:79 a pak i doma 79:78. K tomu nutno připojit i utkání pohárového semifinále, v němž jsme v Pardubicích Děčínu podlehli 66:76. Vylepšit tuto bilanci bude ale obtížné, protože marodka našeho týmu se opět o něco rozrostla.

"Do Děčína jedeme v silně okleštěné sestavě, neb nám chybí nemocný Míra Kvapil a zranění Radim Klečka, Rosťa Dragoun a Radim Kramný, kteří laborují s koleny. Budeme se snažit, ale rozhodně nejsme favoritem," osvětlil nepříliš radostnou situaci náš manažer a tiskový mluvčí Dušan Štěnička. Každý zápas ale začíná stavem 0:0 a o překvapení v letošním ročníku KNBL není nouze. Podaři se něco takového ve středu i našm klukům?

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.