• BK Opava
  • Novinky
  • Náš soupeř pro 40. kolo: BK Lions Jindřichův Hradec

  18. 03. 2016

Náš soupeř pro 40. kolo: BK Lions Jindřichův Hradec

Po obětavém výkonu "sedmi statečných" v Děčíně budou naši basketbalisté hostit jindřichohradecké Lvy.

Po obětavém výkonu "sedmi statečných" v Děčíně budou naši basketbalisté hostit jindřichohradecké Lvy.

První zmínky o basketbalu v Jindřichově Hradci jsou z listopadu 1953. Hlavní vzestup nastal po roce 2004, kdy se jindřichohradečtí basketbalisté dostali do druhé nejvyšší soutěže a postupně se vypracovali na špičkový tým 1. ligy. Postup mezi basketbalovou elitu si vybojovali v sezóně 2011/12, kdy skončili v baráži o MNBL druzí za Opavou.

Ve své premiéře obsadili sice poslední místo, ale po zrušení baráže si účast v NBL přesto uchovali. O rok později skončili na místě desátém a v loňské sezóně pak již pronikli do play-off z 8. místa, ale podle očekávání vypadli ve čtvrtfinále se suverénem posledních let, celkem ČEZ Basketball Nymburk. I tak to byl velký úspěch basketbalu v Jindřichově Hradci.

Po této úspěšné sezóně odešlo duo Lamb Autrey a Donald Robinson a do Kolína přestoupil Karel Aušprunk. Nahradit je měli Američané Josh Nofflet, Stephon Lamar a Jerrah Young, v listopadu k nim ještě na rozehrávku přišel Brison White. Z Pardubic pak před začátkem sezóny přestoupil ke Lvům Jiří Šoula, který byl ve východočeském týmu nespokojený se svou minutáží.

Jerrah Young skončil již v listopadu, od začátku kalendářního roku 2016 pak u týmu působilo na měsíc i americké křídlo Jahvan Devareaux Manley. Joshua Nofflet zasáhl naposledy do bojů v KNBL 6..2., jako náhrada za něj přišel další cizinec Cameron Wright. K týmu se připojili také Jakub Kaša z Děčína a z ukrajinské Goverly přicházející Američan Jayon James, naopak veterán Pavel Novák přesídlil do Ostravy. Celkem zasáhlo v dresu Jindřichova Hradce do naší nejvyšší soutěže v této sezóně 21 hráčů.

Přes tyto velké proměny kádru jsou Lvi, vedení trenérem Karlem Forejtem, s bilancí 9 - 27 (25.0 %) na posledním 12. místě tabulky KNBL a místo bojů o play-off je v závěru základní části čeká jen boj o vyhnutí se baráži. Do svého zranění tým táhl Josh Nofflet, v popředí týmových statistik jsou také Stephon Lamar a nová akvizice Cameron Wright, dobrou práci rovněž odvádí nestárnoucí pivot Stanislav Zuzák.

Chtějí-li si naši basketbalisté udržet 4. místo v tabulce, nesmějí ve zbývajících 5 zápasech základní části Kooperativa NBL zaváhat, protože klopýtnutí Pardubic se očekávat zřejmě nedá. Proti poslednímu týmu soutěže mají asi tu nejlepší možnost, jak na vítěznou vlnu opět naskočit. Letošní bilance vzájemných zápasů hovoří v náš prospěch: všechny 4 zápasy (včetně toho pohárového) jsme vyhráli.

Otázkou je, kdo vlastně bude schopen nastoupit do hry. Návrat Radima Klečky je nejistý, Radim Kramný by měl být zřejmě k dispozici za dva týdny. Rosťa Dragoun již podstoupil laparoskopii kolena a měl by naskočit do hry zhruba za tři týdny, Mirek kvapil bere antibiotika a jeho start je reálný příští týden. "V sobotu musíme splnit roli favorita a zvítězit. Pokud chceme bojovat o dobré umístění v play-off, nesmíme ztrácet body zejména na domácí palubovce. Jindřichův Hradec má ve svém týmu nevyzpytatelné Američany a začne-li se jim dařit, je zle. My jsme v úzké rotaci, proto musíme hrát chytře, hospodařit se silami a s fauly," uvědomuje si situaci Petr Czudek.

Opavští basketbalisté ovšem v Děčíně ukázali, že i při opravdu velmi úzké rotaci se dá podat kvalitní výkon, ostatně na okleštěný kádr jsou již bohužel z celého průběhu sezóny zvyklí. S podporou věrných fanoušků si jistě s bojovnými Lvy poradí!

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.