22. 03. 2016

Náš soupeř pro 41. kolo: Ariete Prostějov

Po hladké výhře nad jindřichohradeckými Lvy čeká na naše basketbalisty velice těžký soupeř - Ariete Prostějov.

Po hladké výhře nad jindřichohradeckými Lvy čeká na naše basketbalisty velice těžký soupeř - Ariete Prostějov.

Historie mužského basketbalu v tomto městě začíná v roce 1940, kdy byl založen při zdejším Sokole basketbalový oddíl mužů. Novodobá historie se pak začala psát v roce 2003, kdy Prostějov odkoupil licenci na druhou ligu od Kroměříže a hned v následujícím roce postoupil do nejvyšší basketbalové soutěže, o což se mimo jiných zasloužil i Jakub Blažek.

Prostějovští basketbalisté se postupně dostali mezi naši špičku a od roku 2005 vždy získali v Mattoni (a později Kooperativa) NBL medaili. Nejlépe skončili 6x na druhém místě (2006/07, 2009/10 - 2013/14), ovšem na mistrovský titul zatím v Prostějově stále čekají. V minulém ročníku Kooperativa NBL skončila pro Hanáky doba stříbrná, když po výhře 2 - 1 na zápasy nad Opavou brali "pouze" bronzové medaile.

Po konci sezóny ale došlo k oslabení základní rotace Orlů. Do Pardubic zamířili Radek Nečas a Kamil Švrdlík, s týmem se rozloučili i Dylan Talley a Tomáš Mrviš. Vzniklé mezery na křídle zaplnili po návratu z německého angažmá Lukáš Palyza a také Petr Dokoupil, který v létě z rodinných důvodů přešel po 4 letech z Opavy zpět na "rodnou hroudu". Podkošovou sestavu pak vyztužil Američan Brett Roseboro, který je, když nepočítáme Slováka Romana Marka, jediným cizincem v týmu. Před koncem přestupního termínu v únoru pak posílil Prostějov Michal Norwa z Brna.

Prostějov je zatím na 3. místě tabulky Kooperativa NBL s bilancí 26 výher a 11 porážek (úspěšnost 70.3 %) a bojuje s Děčínem ještě o případné vylepšení této pozice. Jeho nejlepším střelcem je s průměrem 13.9 bodu na zápas skvělý "dálkový střelec" Lukáš Palyza, který má trojkovou bilanci 185/87 (47.0 %). Výtečně si vede i Bret Roseboro, který je nejlépe doskakujícím hráčem Prostějova (7.3 doskoku na zápas). Trenér Zbyněk Choleva se spoléhá také na zkušené Romana Marka, Pavla Slezáka či Jana Tomance.

V této sezóně je naše bilance s Prostějovem zatím 0 - 3, takže je na čase získat první výhru. Zatímco ale Prostějov hlásí pouze jedinou absenci, naše marodka je dostatečně známa. V dresu Prostějova tak na palubovce neuvidíme nadějného Radovana Kouřila, který si v utkání se Svitavami poranil kotník, naše sestava vykrystalizuje až před samotným zápasem. Jisté je jen, že určitě nenastoupí Radim Klečka a Rosťa Dragoun.

"Stále máme šanci obsadit čtvrtou příčku po základní části. Abychom tuto šanci využili, nesmíme již do konce zaváhat. Z toho vyplývá, že musíme tým, který je na tom v postavení lépe, porazit. Prostějov prověří naší  aktuální formu určitě důkladněji než Jindřichův Hradec," řekl před utkáním náš trenér Petr Czudek. Ten bude, stejně jako naši hráči, spoléhat v těžkém souboji s Orly také na podporu skvělého opavského publika.

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.